wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Czego dorobił się twój burmistrz, wójt, radny, dyrektor miejscowej szkoły, przedszkola? Choć formalnie od 1 stycznia ich oświadczenia majątkowe są już jawne, na poznanie tych informacji musimy poczekać jeszcze przynajmniej kilka miesięcy.

Czy możemy zajrzeć do oświadczeń majątkowych radnych? – zapytaliśmy w biurze Rady Miejskiej w Lublinie. Jacek Zarębski, dyrektor biura rady kategorycznie odmówił.
– Jawne będą oświadczenia, które dopiero zostaną złożone – tłumaczył. – Dostarczone do tej pory nadal traktowane są jako poufne.
Tak samo reagowano w innych urzędach. – Dotychczasowe oświadczenia nie ją jawne i w związku z tym nie ma podstaw, żeby zezwalać na wgląd do nich. Inaczej będzie sprawa wyglądała z nowymi oświadczeniami. Będą one jawne i te będziemy mogli państwu okazać – tłumaczy Otylia Młynarska-Chojnowska, dyr. Wydziału Organizacyjno-Administracyjnego w zamojskim UM.
Radni na złożenie oświadczeń majątkowych mieli miesiąc od ślubowania. Ich treść – tak jak w przeszłości – poznali tylko przewodniczący rad, a ujawnić mogą je za zgodą samego radnego albo komisji rewizyjnej. Przechowywane są zazwyczaj w tajnych kancelariach. Według znowelizowanej ustawy samorządowej nowe
jawne oświadczenia muszą zostać złożone do 30 kwietnia.
– Nie ma jednak jeszcze wzorów deklaracji majątkowych – mówi Tadeusz Sobieszek, sekretarz Lublina. – Nie ustaliliśmy też jeszcze, w jaki sposób będziemy udostępniać informacje z oświadczeń, bo nie możemy ujawnić ich w całości.
Wzór deklaracji powinien ustalić w rozporządzeniu prezes Rady Ministrów. Kancelaria Premiera nie odpowiedziała nam na pytanie kiedy to zrobi. Nieoficjalnie wiadomo, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zwleka z opracowaniem propozycji wzoru.
Jeśli deklaracje już zostaną złożone, samorządy powinny umieścić informacje o majątku radnych i swoich niektórych pracowników w tzw. biuletynie informacji samorządowej. Na jego utworzenie mają jednak jeszcze prawie trzy lata. Wcześniej informacje o majątkach muszą być dostępne u urzędach. Samych deklaracji nie zobaczymy, bo zawierają dane w dalszym ciągu poufne, np. adresy nieruchomości.
Kiedy więc dowiemy się, jakie są majątki samorządowców? – Myślę, że dopiero po 30 kwietnia, czyli po ostatecznym terminie składania oświadczeń majątkowych – uważa sekretarz Sobieszek. – Choć możliwe, że szybciej, o ile ktoś wcześniej złoży deklarację i w urzędzie będą już ustalone sposoby jej udostępnienia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!