wtorek, 30 maja 2017 r.

Lublin

Powitali marszałka

Dodano: 11 listopada 2001, 21:19

Pomnik marszałka zmontowano zaledwie na kilka godzin przed uroczystym odsłonięciem
Pomnik marszałka zmontowano zaledwie na kilka godzin przed uroczystym odsłonięciem

W Lublinie, mimo braku zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków,
na centralnym placu stanął 7-metrowy pomnik Józefa Piłsudskiego

Zanim w Lublinie rozpoczęły się wczorajsze uroczystości Święta Niepodległości, dzień wcześniej ponad 7-metrowy monument marszałka Piłsudskiego na koniu stanął na placu Litewskim.
- Panie marszałku, Józefie Piłsudski, witaj w Lublinie - przywitał pomnik prezydent Lublina Andrzej Pruszkowski. W sobotniej ceremonii uczestniczył ambasador Ukrainy, Dmytr Pawłyczko. Przybyła także delegacja samorządowców z Sulejówka.
Niewiele brakowało, a marszałek Piłsudski spóźniłby się na uroczyste odsłonięcie. Ostatecznie pomnik przyjechał do Lublina nie o północy, jak zakładano, lecz dopiero około w pół do dziewiątej rano w sobotę. Z miejsca jednak wzbudził zainteresowanie lublinian - montowanie pomnika na cokole obserwował rosnący z godziny na godzinę tłum. Pomnik poświęcił proboszcz parafii garnizonowej ks. płk Tadeusz Bieniek. W trakcie ceremonii odczytano list z podziękowaniami przesłany przez córkę marszałka Jadwigę Piłsudską-Jarczewską.
Natomiast niedzielne obchody rozpoczęły się mszą w archikatedrze lubelskiej, odprawioną przez metropolitę lubelskiego Józefa Życińskiego w intencji ojczyzny. Oficjalna uroczystość z udziałem kilku tysięcy osób rozpoczęła się apelem poległych na placu Litewskim. W wystąpieniu wojewoda lubelski Andrzej Kurowski nawiązał do trudnej sytuacji gospodarczej w regionie. Podkreślił jednak, że Polacy wychodzili z większych kryzysów będąc w niewoli, zatem na pewno uda się wyjść z trudności w niepodległej Polsce. Później rozpoczęło się składanie wieńców pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Gdy kwiaty składali przedstawiciele Rady Wojewódzkiej SLD, z tłumu rozległy się gwizdy. Podobnie zgromadzeni przywitali delegację PSL.
Pod koniec uroczystości nadeszła delegacja Stronnictwa Narodowego, skandująca "Bóg, Honor i Ojczyzna” oraz "Wczoraj Moskwa, dziś Bruksela”. Dojście przed pomnik zablokował jej kordon policji. Funkcjonariusze zgodzili się przepuścić do pomnika trzyosobową delegację. Uroczystości zakończyły się defiladą wojska, policji i straży pożarnej w galowych mundurach. Największe zainteresowanie zgromadzonych wzbudził szwadron kawalerii.
W Puławach podczas składania wiązanek pod pomnikiem symbolizującym orła zrywającego kajdany, lektor wyczytujący poszczególne delegacje pominął trzyosobową Radę Powiatową SLD. Lektorem był Grzegorz Zamojski z Ligi Polskich Rodzin, który korzystał z listy przygotowanej przez urzędnika miejskiego. Nie udało się nam ustalić, czy na liście figurowała delegacja lewicy.
W Zamościu mieszkańcy wzięli udział w manifestacji patriotycznej, która odbyła się na Rynku Wielkim. Przysięgę złożyli nowo wcieleni żołnierze 3 Zamojskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
W Chełmie uroczystości rozpoczęła msza za ojczyznę odprawiona w bazylice na Górze Chełmskiej. Później uczestnicy złożyli wieńce i kwiaty pod pomnikiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz Krzyżem Niepodległości.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!