piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Pomnik marszałka zmontowano zaledwie na kilka godzin przed uroczystym odsłonięciem
Pomnik marszałka zmontowano zaledwie na kilka godzin przed uroczystym odsłonięciem

W Lublinie, mimo braku zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków,
na centralnym placu stanął 7-metrowy pomnik Józefa Piłsudskiego

Zanim w Lublinie rozpoczęły się wczorajsze uroczystości Święta Niepodległości, dzień wcześniej ponad 7-metrowy monument marszałka Piłsudskiego na koniu stanął na placu Litewskim.
- Panie marszałku, Józefie Piłsudski, witaj w Lublinie - przywitał pomnik prezydent Lublina Andrzej Pruszkowski. W sobotniej ceremonii uczestniczył ambasador Ukrainy, Dmytr Pawłyczko. Przybyła także delegacja samorządowców z Sulejówka.
Niewiele brakowało, a marszałek Piłsudski spóźniłby się na uroczyste odsłonięcie. Ostatecznie pomnik przyjechał do Lublina nie o północy, jak zakładano, lecz dopiero około w pół do dziewiątej rano w sobotę. Z miejsca jednak wzbudził zainteresowanie lublinian - montowanie pomnika na cokole obserwował rosnący z godziny na godzinę tłum. Pomnik poświęcił proboszcz parafii garnizonowej ks. płk Tadeusz Bieniek. W trakcie ceremonii odczytano list z podziękowaniami przesłany przez córkę marszałka Jadwigę Piłsudską-Jarczewską.
Natomiast niedzielne obchody rozpoczęły się mszą w archikatedrze lubelskiej, odprawioną przez metropolitę lubelskiego Józefa Życińskiego w intencji ojczyzny. Oficjalna uroczystość z udziałem kilku tysięcy osób rozpoczęła się apelem poległych na placu Litewskim. W wystąpieniu wojewoda lubelski Andrzej Kurowski nawiązał do trudnej sytuacji gospodarczej w regionie. Podkreślił jednak, że Polacy wychodzili z większych kryzysów będąc w niewoli, zatem na pewno uda się wyjść z trudności w niepodległej Polsce. Później rozpoczęło się składanie wieńców pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Gdy kwiaty składali przedstawiciele Rady Wojewódzkiej SLD, z tłumu rozległy się gwizdy. Podobnie zgromadzeni przywitali delegację PSL.
Pod koniec uroczystości nadeszła delegacja Stronnictwa Narodowego, skandująca "Bóg, Honor i Ojczyzna” oraz "Wczoraj Moskwa, dziś Bruksela”. Dojście przed pomnik zablokował jej kordon policji. Funkcjonariusze zgodzili się przepuścić do pomnika trzyosobową delegację. Uroczystości zakończyły się defiladą wojska, policji i straży pożarnej w galowych mundurach. Największe zainteresowanie zgromadzonych wzbudził szwadron kawalerii.
W Puławach podczas składania wiązanek pod pomnikiem symbolizującym orła zrywającego kajdany, lektor wyczytujący poszczególne delegacje pominął trzyosobową Radę Powiatową SLD. Lektorem był Grzegorz Zamojski z Ligi Polskich Rodzin, który korzystał z listy przygotowanej przez urzędnika miejskiego. Nie udało się nam ustalić, czy na liście figurowała delegacja lewicy.
W Zamościu mieszkańcy wzięli udział w manifestacji patriotycznej, która odbyła się na Rynku Wielkim. Przysięgę złożyli nowo wcieleni żołnierze 3 Zamojskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
W Chełmie uroczystości rozpoczęła msza za ojczyznę odprawiona w bazylice na Górze Chełmskiej. Później uczestnicy złożyli wieńce i kwiaty pod pomnikiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz Krzyżem Niepodległości.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!