niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Powstał Ruch Obrony Polskiej Samorządności przeciw "zamachowi na samorządy"

Dodano: 4 lutego 2017, 16:18

Ostatnia aktualizacja: 6 lutego 2017, 11:40

Kilkuset związanych z Polskim Stronnictwem Ludowym samorządowców z województwa lubelskiego podpisało się pod deklaracją Ruchu Obrony Polskiej Samorządności. Sprzeciwiają się działaniom Prawa i Sprawiedliwości, które określają „zamachem na polskie samorządy”

Chodzi przede wszystkim o ograniczenie sprawowania władzy przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do dwóch kadencji. PiS chce, aby dotyczyło ono także tych, którzy już sprawują swoje funkcje.

- Chcemy bronić suwerennego prawa obywateli do dokonywania wyborów gospodarzy w swoich gminach i miastach nie będąc ograniczonym poprzez złe pomysły wprowadzania dwukadencyjności – podkreśla europoseł Krzysztof Hetman, szef lubelskiego PSL. – Nie bronimy ludzi, którzy mają legitymację naszego stronnictwa. Bronimy wszystkich dobrych gospodarzy. Ja bronię także dobrego burmistrza Świdnika, stoję też w obronie dobrego burmistrza Tomaszowa Lubelskiego, choć zarówno Waldemar Jakson, jak i Wojciech Żukowski są z zupełnie innej opcji niż my.

Dwukadencyjność i dołączanie gmin do miast

Politycy PSL podkreślają, że jeśli dwukadencyjność miałaby wejść w życie, to powinna dotyczyć wszystkich, także posłów i senatorów. Odnoszą się też do pomysłu zmiany ustroju Warszawy, poprzez dołączenie do miasta stołecznego sąsiednich gmin.

Ich zdaniem wkrótce podobnie może być w przypadku Lublina. - Jestem przekonany, że następnym krokiem będzie likwidacja gminy Konopnica, Głusk, Niemce, Strzyżewice, Jastków, bo zostaną włączone do miasta Lublin. Z powodów politycznych, bo jeśli nie można w uczciwy sposób wygrać wyborów samorządowych, to trzeba po prostu kombinować – twierdzi Hetman. – Działania i propozycje PiS, które nie podlegają żadnym konsultacjom i dyskusji, traktujemy jako wysłanie dwóch nagich mieczy przez Jarosława Kaczyńskiego. I niech to będzie symbol przyszłego zwycięstwa naszej strony, która w moim przekonaniu ma absolutną rację.

Powstaną struktury ROPS

Ruch Obrony Polskiej Samorządności ma być otwarty dla wszystkich. Wkrótce mają powstać jego struktury w powiatach. - Ideą jest to, by obronić to, aby społeczeństwo lokalne mogło wybierać ludzi, którzy prowadzą je do szybkiego rozwoju. Dziś wiemy, że ani Konstytucja, ani Europejska Karta Obrony Samorządności nie jest w stanie nas obronić. Musimy robić to sami – mówi Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego.

Czytaj więcej o: polityka samorząd
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(136) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (9 lutego 2017 o 13:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
IBRIS wczoraj: PiS 36 proc.(+1,3) PO 20,2 proc.(+3,1) N 13,4 proc (+0,1) Kukiz 7,7 proc.(-0,9) SLD 5,7 proc.(-0,2) PSL 5,2 proc.(-0,5)
Rozwiń
Gość
Gość (9 lutego 2017 o 13:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To pewnie peesel będzie teraz niezłe popijawy organizował przed wyborami.
Rozwiń
Gość
Gość (9 lutego 2017 o 13:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
2013 dziadki z PKW na szkoleniu w Rosji. Listopad 2014 psl-17% w samorządowych. Maj 2015 - Jarubas tylko 1,7% w prezydenckich. CO SIĘ STAŁO PRZEZ 6 MIESIĘCY Z ELEKTORATEM PSL? Może nie dało się przykombinować przy urnie?
Rozwiń
Gość
Gość (9 lutego 2017 o 13:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
600, 700,1100 głosów, aż tu nagle następuje cudowne rozmnożenie głosów na PSL i od 2014 portowa Gdynia została kolebką ruchu rolniczego ;)
Rozwiń
Gość
Gość (6 lutego 2017 o 23:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PiS chce sfałszować wybory samorządowe w taki sam sposob jak sfałszował ostatnie! Brońmy demokracji! Nie dajmy się! Zabrali nam emerytury! Zabioro prace!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (136)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!