poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Powstanie nowa, wirtualna mapa woj. lubelskiego. Trzy razy dokładniejsza niż Google Earth

Dodano: 9 maja 2017, 15:16

Z wysokości około 900 metrów zostanie sfotografowane całe województwo lubelskie, w sumie 24 tys. km2<br />
Z wysokości około 900 metrów zostanie sfotografowane całe województwo lubelskie, w sumie 24 tys. km2

Jak dużą działkę na sąsiad, czy znajomi mają garaż, a może basen? Nowa, cyfrowa mapa województwa lubelskiego obejmie obszar ponad 24 tysięcy kilometrów kwadratowych. Będzie trzy razy dokładniejsza od Google Earth

Dzięki nowej mapie, praca powiatowych geodetów będzie łatwiejsza. Jej dokładność pozwoli przyjrzeć się każdemu metrowi kwadratowemu powierzchni wszystkich dwudziestu powiatów ziemskich naszego województwa.

Cyfrowa mapa stworzona z tysięcy zdjęć lotniczych pokaże precyzyjny przebieg granicy działek, ukształtowanie terenu, powierzchnię obiektów oraz inne elementy przydatne np. do obliczania podatków od nieruchomości czy dopłat rolnych.

Umowa na wykonanie nowych zdjęć lotniczych została podpisano pod koniec kwietnia. W projekcie uczestniczą wszystkie powiaty (z wyjątkiem grodzkich, czyli Białej Podlaskiej, Chełma, Lublina i Zamościa) a liderem jest lubelski. Jak mówi Dariusz Zieliński, inżynier projektu „e-Geodezja” ze Starostwa Powiatowego w Lublinie, samoloty firm z Rzeszowa, Szczecina i Czech wykonały już pierwsze fotografie z wysokości 900 metrów nad ziemią. Tego rodzaju lotów nie można wykonywać w dowolnej porze roku. Ze względu na wegetację, która zasłania znaczną część terenu, optymalna do tego celu jest wczesna wiosna lub jesień. Nie bez znaczenia jest także przejrzystość powietrza i wysokość chmur.

Mapa zostanie ukończona wiosną 2018 roku, a część efektów rozpoczynających się właśnie prac będziemy mogli zobaczyć w internecie. Zaktualizowane dane trafią do powiatów oraz Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, który umożliwi ich nabycie (za opłatą dla celów komercyjnych).

Co ciekawe, lubelska ortofotomapa będzie oferowała trzykrotnie ostrzejszy obraz od powszechnie dostępnych map takich firm jak Google, Bing, czy polskiego Geoportalu. Urzędnicy zapewniają, że przed jej publikacją wszelkie tajne obikety, czy twarze osób zostaną zamazane.

Przygotowanie nowej ortofotomapy zajmie blisko rok i pochłonie około 5-6 mln. Stworzenie ortofotomapy będzie pierwszym krokiem dla całego przedsięwzięcia cyfryzacji zasobów geodezyjnych województwa, czyli wartego blisko 190 mln zł projektu „e-Geodezja”. W 85 procentach ma on być sfinansowany ze środków unijnych. Dzięki zmianom, znaczna część usług geodezyjnych dla interesantów będzie mogła odbywać się drogą elektroniczną. – Mimo wysokiego kosztu wprowadzenia tej technologii, ostateczny bilans będzie dodatni. Zmniejszą się koszty obsługi geodezyjnej – mówi Dariusz Zieliński ze Starostwa Powiatowego w Lublinie, inżynier projektu. Cały projekt cyfryzacji powinien zakończyć się w ciągu trzech lat.

Serwisy do podglądania z góry

geoportal.gov.pl

geoportal2.lublin.eu

maps.google.pl

Czytaj więcej o: lubelskie mapa Google Earth
gosc
Użytkownik niezarejestrowany
geo-graf
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gosc
gosc (12 maja 2017 o 20:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A może by tak zacząć od wprowadzenia NORMALNOŚCI w powiatowym ośrodku dokumentacji geodezyjnej w Lublinie. Bo jak na razie to jest LIDEREM ale w niekompetencji i chamskim traktowaniu wszystkich petentów. Może by tak te "księżniczki" ktoś wreszcie pogonił do pracy. A kontrola CBA baaaaardzo by się przydała, oj baardzo !!
Rozwiń
Gość
Gość (11 maja 2017 o 16:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Taaa a jak zrobią mape to każdy jeden co mówi, że po co dlaczego będzie siedział i wlepiał oczy w monitor :)
Rozwiń
geo-graf
geo-graf (10 maja 2017 o 13:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nawet nie wiesz ...chyba nic  o projekcie isok  nasze pola zostały w wiekszosci zeskanowane na potrzeby nie tylko prognozy zagrozen  tutaj proszę zajrzyj ******gugik.gov.pl/aktualnosci/2016/polska-3d-raport-po-konsultacjach  to jest nam potrzebne do wielu prac projektowych  do archiwizacji dla historyków...  dla biologów administracji...
Rozwiń
Gość
Gość (10 maja 2017 o 09:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Inwigilacja w kraju osiąga poziom MASTER!
Rozwiń
Gość
Gość (10 maja 2017 o 07:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tak to wszyscy płaczą, ze za długo trwają procedury, a jak chce się je usprawnić i stworzyć projekt na miarę czasów w jakich żyjemy to się wylewa fala hejtu...ludzie zdecydujcie się na coss...btw z tego co wiem kasa na to pochodzi z unii nie z kieszeni podatnika.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!