poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Poznański wysłał 999 kartek. "Niech Szwedzi oddadzą, co zrabowali"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 stycznia 2013, 13:59
Autor: rp

Marek Poznański przypomina, że podczas "potopu” Szwedzi wywieźli z Polski bezcenne księgozbiory, ar
Marek Poznański przypomina, że podczas \"potopu” Szwedzi wywieźli z Polski bezcenne księgozbiory, ar

999 kartek pocztowych do najważniejszych polityków, urzędników i dziennikarzy w Polsce, Szwecji i Unii Europejskiej wysłał Marek Poznański poseł Ruchu Palikota. – Szwedzi traktowali nas w XVII wieku jak market budowlany. Niech oddadzą co zrabowali – mówi.

Poseł wrzucił dzisiaj 300 kartek do skrzynki stojącej przed gmachem Poczty Głównej w Lublinie. Pozostałe zostaną wysłane w Chełmie i Hrubieszowie.

"Proszę o oddanie polskich dóbr kultury, które zostały wywiezione umyślnie i bezprawnie przez Szwedów z mojego kraju” – taki napis w trzech językach (polskim, szwedzkim, angielskim) znalazł na pocztówce. Przeczytają go m. in. premier Donald Tusk, ministrowie, politycy, wysokiej rangi urzędnicy z Polski, Szwecji i Unii Europejskiej. Do króla Szwecji poseł wyśle specjalny list.

Poseł przypomina, że podczas "potopu” Szwedzi wywieźli z Polski bezcenne księgozbiory, archiwalia, obrazy, elementy architektoniczne. – Łupili zamki, klasztory, miasta. Wyrywali nawet okna z ramami, skuwali części elewacji. Traktowali nasz kraj jak market budowlany – mówi. Podkreśla, że w traktacie podpisanym w Oliwie w 1660 roku (artykuł 9) Szwedzi zobowiązali się oddać zabrane dokumenty i bibliotekę królewską. Słowa nie dotrzymali. Mimo inwentaryzacji robionej sto lat temu przez Polską Akademię Umiejętności nie wiadomo dokładnie, jakie straty poniosła Polska.


- Liczę na wywołanie szerokiej dyskusji i cywilizowane załatwienie tego problemu. Wierzę, że możliwe jest odzyskanie dóbr naszej kultury. Kropla drąży kamień – mówi Poznański. Dodaje: - Miałem nieprzyjemną rozmowę z wiceambasadorem Szwecji. Twardo powiedziałem, że są złodziejami. Usłyszałem: to były inne czasy.

Poznański nie chciał powiedzieć ile zapłacił za akcję. Przyznał, że najwięcej kosztowały znaczki – 3,60 zł za kartkę wysłaną za granicę Polski. Jedną kartkę pocztową przekaże na przyszłoroczną licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Poseł wysyła pocztówki, a MSZ twierdzi, że mimo obiektywnych trudności (niedochodzone roszczenia tracą aktualność) stara się odzyskać skradzione przedmioty. Ostatnio do kraju wróciło kilka rękopisów średniowiecznych z dawnych zbiorów wrocławskich. Natomiast ministerstwo kultury chwali Szwedów za otwartość, bo m. in. pokazali na wystawie w Warszawie przedmioty, które ukradli w Polsce.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Zenek
Zenek
iwonka
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Zenek
Zenek (18 stycznia 2013 o 15:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja proponuje wysłać podobne kartki do Ułanbator.Oni też nieźle w Rzeczpospolitej nakradli.
Rozwiń
Zenek
Zenek (18 stycznia 2013 o 15:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja proponuje wysłać podobne kartki do Ułanbator.Oni też nieźle w Rzeczpospolitej nakradli.
Rozwiń
iwonka
iwonka (18 stycznia 2013 o 14:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
http://www.facebook.com/PolishCulturalGoods
Rozwiń
Myśliwy
Myśliwy (18 stycznia 2013 o 14:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Poznański wyślij bezrobotnych polaczków do Szwecji sami przywiozą ,będą z tego same plusy, miedzy innymi; znajdą oni zatrudnienie( Zmniejszy się bezrobocie) a drugie to że odzyskamy to co straciliśmy to co kiedyś Szwecja nam zajeb*** Polak potrafi ;D
Rozwiń
krzoy
krzoy (18 stycznia 2013 o 14:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Fajny gość, archeolog pasjonata, ale niech się nie wydurnia z tymi kartkami. Większość szwedów nie wie gdzie leży polska a potop "szwecki" ... skojarzą z interglacjałem emskim!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!