Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 kwietnia 2017 r.
6:38

Pozwolą na przemysł obok akademików? Mieszkańcom osiedla może się to nie spodobać

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
14 15 A A

O zmianę przeznaczenia działek przy akademikach na Felinie zabiega u władz miasta Uniwersytet Przyrodniczy. Teraz można tu stawiać wyłącznie obiekty naukowe. Uczelnia chce tu wprowadzić przemysł, a Ratusz mówi o poszerzeniu strefy ekonomicznej.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sprawa dotyczy uczelnianych nieruchomości leżących wzdłuż al. Witosa między ul. Dekutowskiego a Doświadczalną. Ich przeznaczenie jednoznacznie określa plan zagospodarowania terenu uchwalony przez Radę Miasta. Plan pozwala tu tylko na obiekty naukowe. To może się zmienić, bo radni właśnie pozwolili na rozpoczęcie prac nad nową wersją dokumentu.

– Przystąpienie do zmiany planu zagospodarowania rozpoczyna procedurę związaną z przygotowaniem nowych gruntów pod rozszerzenie podstrefy Specjalnej Strefy Ekonomicznej – wyjaśnia Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. – Działanie jest odpowiedzią na popyt ze strony inwestorów zainteresowanych wejściem do strefy.

O zmiany wystąpiła sama uczelnia, która we wrześniu poprosiła Ratusz, by wpuścił tu przemysł i usługi. – Uniwersytet zwrócił się z prośbą o rozważenie możliwości rozszerzenia funkcji tego terenu – potwierdza Małgorzata Żurkowska, zastępca dyrektora Wydziału Planowania w Urzędzie Miasta.

Uniwersytet tłumaczy to „długofalowymi planami rozwojowymi uczelni”, ale precyzuje o co dokładnie chodzi. – Takiego doprecyzowania jeszcze nie ma – stwierdza Iwona Pachcińska, rzecznik prasowy Uniwersytetu Przyrodniczego. – Na pewno lepiej mieć działkę inwestycyjną niż taką, która będzie miała przeznaczenie naukowe.

Prośba uczelni trafiła do miejskich urzędników odpowiedzialnych za ściąganie inwestycji, którzy zaproponowali nowe przeznaczenie działek. To m.in. „produkcja przemysłowa, średnia wytwórczość, zaplecza techniczne budownictwa, bazy sprzętu i transportu, urządzenia obsługi rolnictwa, obiekty produkcyjne wysokich technologii, obiekty usług wysokich technologii, inkubatory przedsiębiorczości, centra technologiczne i logistyczne, obiekty biurowe i administracyjne”.

Propozycję poparli później także miejscy planiści. Uznali, że zmiana pozwoliłaby na „racjonalne zagospodarowanie terenu oraz tworzenie nowych miejsc pracy”. Inaczej mogą na to patrzeć mieszkańcy bloków na Felinie, obok których mogłaby wyrosnąć fabryka. – Nie może być tak, że się wprowadza obiekty przemysłowe tam, gdzie są budynki mieszkalne – oburza się Eugeniusz Bielak (PiS), miejski radny z Felina.

Ratusz zapewnia, że tworząc nową wersję planu będzie się konsultował z radą dzielnicy, która będzie mogła złożyć swoje wnioski co do przyszłości tych gruntów. – Po opracowaniu projektu planu nastąpią uzgodnienia z instytucjami oraz radami dzielnic – stwierdza Krzyżanowska. – Możemy spodziewać się, że wyłożenie projektu planu nastąpi nie wcześniej niż na koniec roku.

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
xxx / 4 kwietnia 2017 o 12:10
+1
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Powstaje galeria, źle bo chcą. Fabryki mają powstać też źle. Kwa jak Wam dogodzić?
Fabryki mogą sobie powstać po 2giej stronie Witosa, tudzież na dawnej odlewni ursusa. Chcesz budować fabrykę przy samym osiedlu ? Felin obecnie ma ponad 7 tysiecy mieszkańców. W przeciągu najbliższych 2 lat ta liczba zbliży się do 8-9 tys. W obecnej chwili trwa tutaj budowa 12 budynków wielorodzinnych (9 z nich to deweloperzy, 3 komunalne).  Każdy wiedział że strefa jest po 2giej stronie i jest wyraźnie odzielona od osiedla. teraz up chce natrzepać kasy na działkach i przekonuje ratusz to zmiany przeznaczenia. działek przy samym osiedlu. Może zaraz pobudują kolejne fabryki w środku osiedla bo pare działek jest wolnych ? 
Fabryki mogą sobie powstać po 2giej stronie Witosa, tudzież na dawnej odlewni ursusa. Chcesz budować fabrykę przy samym osiedlu ? Felin obecnie ma ponad 7 tysiecy mieszkańców. W przeciągu najbliższych 2 lat ta liczba zbliży się do 8-9 tys. W obecnej chwili trwa tutaj budowa 12 budynków wielorodzinnych (9 z nich to deweloperzy, 3 komunalne).  Każdy wiedział że strefa jest po 2giej stronie i jest wyraźnie odzielona od osiedla. teraz up chce natrzepać kasy na działkach i przekonuje ratusz to zmiany przeznaczenia. działek przy sam... rozwiń
Avatar
kkk / 4 kwietnia 2017 o 12:07
+1
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
A ja proponuje wąwóz na LSM-ie i na Czubach przeznaczyć na tereny przemysłowe. bo czemu by nie ? A serio proponuję Teren przeznaczyć pod budownictwo mieszkaniowe + jakiś dyskont (biedronka/lidl).
Jak nie zmienimy gospo'darzy miasta to zobaczysz że tak będzie. Dla nich to poprostu dobry dil.
Avatar
Mieszkaniec Lublina / 4 kwietnia 2017 o 11:55
+1
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Powstaje galeria, źle bo chcą. Fabryki mają powstać też źle. Kwa jak Wam dogodzić?
Postaw sobie fabrykę pod swoim domem cwaniaku! Wystarczy już zatruwani życia mieszkańcom którym buduje się zakłady przemysłowe tuż pod oknami
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2017 o 11:50
+1
Tylko nie przemysł tuż przy blokach!
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2017 o 07:47
+1
A ja proponuje wąwóz na LSM-ie i na Czubach przeznaczyć na tereny przemysłowe. bo czemu by nie ? A serio proponuję Teren przeznaczyć pod budownictwo mieszkaniowe + jakiś dyskont (biedronka/lidl).
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2017 o 06:46
+1
Co tam mieszkańcy, przecież "Naszym" trzeba dopomóc. Znaczy się w "Ratuszu" czuć powiew wylotu.
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2017 o 12:45
Ledwo pozbyliśmy sie z miasta syfów typu cukrownia, FSC/Dewoo, odlewnia a wy chcecie nowych śmierdzili i zatruwaczy w mieście? To ja juz wole nowe cętrum chandlowe. Przynajmiej jest gdzie w niedziele czas z dziećmi spędzić.
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2017 o 03:01
czyżby Panattonii chciało się powiększyć???
Avatar
ja / 4 kwietnia 2017 o 11:51
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
"super pomysł, bezrobotni wolą patrzeć prze okno na pole i srające psy niż mieć miejsca pracy"
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
pole  to też miejsce pracy
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2017 o 09:49
ooooo a czyje to taaaaakie auto ??
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2017 o 14:50
-1
Mieszkam na felinie i jestem absolutnie za fabrykami w tej okolicy. DW i pan radny z PiSu chcai zebysmy dalej pozostawali w ciemnogrodzie. Nie da sie , nie mozna , mieszkancom nie odpowiada. Jak w tym kraju ma byc normalnie i jak ma Pisowi w sondazach nei spadac ?
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2017 o 12:45
Ledwo pozbyliśmy sie z miasta syfów typu cukrownia, FSC/Dewoo, odlewnia a wy chcecie nowych śmierdzili i zatruwaczy w mieście? To ja juz wole nowe cętrum chandlowe. Przynajmiej jest gdzie w niedziele czas z dziećmi spędzić.
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2017 o 03:01
czyżby Panattonii chciało się powiększyć???
Avatar
xxx / 4 kwietnia 2017 o 12:10
+1
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Powstaje galeria, źle bo chcą. Fabryki mają powstać też źle. Kwa jak Wam dogodzić?
Fabryki mogą sobie powstać po 2giej stronie Witosa, tudzież na dawnej odlewni ursusa. Chcesz budować fabrykę przy samym osiedlu ? Felin obecnie ma ponad 7 tysiecy mieszkańców. W przeciągu najbliższych 2 lat ta liczba zbliży się do 8-9 tys. W obecnej chwili trwa tutaj budowa 12 budynków wielorodzinnych (9 z nich to deweloperzy, 3 komunalne).  Każdy wiedział że strefa jest po 2giej stronie i jest wyraźnie odzielona od osiedla. teraz up chce natrzepać kasy na działkach i przekonuje ratusz to zmiany przeznaczenia. działek przy samym osiedlu. Może zaraz pobudują kolejne fabryki w środku osiedla bo pare działek jest wolnych ? 
Fabryki mogą sobie powstać po 2giej stronie Witosa, tudzież na dawnej odlewni ursusa. Chcesz budować fabrykę przy samym osiedlu ? Felin obecnie ma ponad 7 tysiecy mieszkańców. W przeciągu najbliższych 2 lat ta liczba zbliży się do 8-9 tys. W obecnej chwili trwa tutaj budowa 12 budynków wielorodzinnych (9 z nich to deweloperzy, 3 komunalne).  Każdy wiedział że strefa jest po 2giej stronie i jest wyraźnie odzielona od osiedla. teraz up chce natrzepać kasy na działkach i przekonuje ratusz to zmiany przeznaczenia. działek przy sam... rozwiń
Avatar
kkk / 4 kwietnia 2017 o 12:07
+1
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
A ja proponuje wąwóz na LSM-ie i na Czubach przeznaczyć na tereny przemysłowe. bo czemu by nie ? A serio proponuję Teren przeznaczyć pod budownictwo mieszkaniowe + jakiś dyskont (biedronka/lidl).
Jak nie zmienimy gospo'darzy miasta to zobaczysz że tak będzie. Dla nich to poprostu dobry dil.
Avatar
Mieszkaniec Lublina / 4 kwietnia 2017 o 11:55
+1
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Powstaje galeria, źle bo chcą. Fabryki mają powstać też źle. Kwa jak Wam dogodzić?
Postaw sobie fabrykę pod swoim domem cwaniaku! Wystarczy już zatruwani życia mieszkańcom którym buduje się zakłady przemysłowe tuż pod oknami
Avatar
ja / 4 kwietnia 2017 o 11:51
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
"super pomysł, bezrobotni wolą patrzeć prze okno na pole i srające psy niż mieć miejsca pracy"
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
pole  to też miejsce pracy
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2017 o 11:50
+1
Tylko nie przemysł tuż przy blokach!
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2017 o 11:12
-1
Powstaje galeria, źle bo chcą. Fabryki mają powstać też źle. Kwa jak Wam dogodzić?
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2017 o 09:49
ooooo a czyje to taaaaakie auto ??
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2018 r. 0 0

Rząd obiecuje 22 nowe mosty. Jeden ma powstać w woj. lubelskim [lokalizacje]
galeria

Rząd obiecuje 22 nowe mosty. Jeden ma powstać w woj. lubelskim [lokalizacje] 9 10

W ciągu najbliższych lat zaproponujemy program budowy 22 mostów na Wiśle, Odrze, Bugu, Narwi, Pilicy, Warcie i w wielu miejscach Polski – poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Znamy lokalizacje nowych mostów.

Puławy: Lista miejskich zadań do przeglądu

Puławy: Lista miejskich zadań do przeglądu 3 0

Puławscy radni w czwartek przyjmą raport o wykonaniu Programu Zamierzeń Inwestycyjnych. To dokument mówiący o tym, które z dziesiątek zaplanowanych zadań zostały już wykonane, a na które nadal czekamy. Wśród tych ostatnich jest m.in. przedłużenie ul. Powiśle, czy montaż windy w ratuszu.

Przemytnicy stracili 475 podrabianych kurtek. Ale ubrania się nie zmarnują

Przemytnicy stracili 475 podrabianych kurtek. Ale ubrania się nie zmarnują 21 1

Podrobione kurtki trafią do podopiecznych lubelskiego Polskiego Czerwonego Krzyża. Celnicy z Małaszewicz odebrali je przemytnikom.

Lublin: Skradziono wózek inwalidzki, rodzina prosi o pomoc

Lublin: Skradziono wózek inwalidzki, rodzina prosi o pomoc 30 2

Elektryczny wózek inwalidzki został skradziony z klatki bloku przy ul. Skautów w Lublinie.

Karczemna awantura, szarpanie i wyzwiska na przyjęciu komunijnym. O co poszło?
galeria
film

Karczemna awantura, szarpanie i wyzwiska na przyjęciu komunijnym. O co poszło? 64 12

Poszło o rosół, który ponoć miał być nieświeży. Do tego nie wszyscy mieli dostać drugie danie. Przyjęcie komunijne w restauracji „Krokus” w Chełmie zakończyło się karczemną awanturą, szarpaniem i wyzwiskami. Sprawą zajęła się policja i prokuratura.

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków 32 2

Strażacy kilkanaście razy interweniowali po burzach, które przechodzą nad woj. lubelskim.

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu
25 maja 2018, 17:00

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 25 maja o godz. 17 w Galerii w Pasażu (Pracownie Kultury Tatary, ul. Hutnicza 28A) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Grupy Twórczej pod tytułem Pasja tworzenia.

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują?
galeria

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują? 49 13

W sobotę pierwsi lokatorzy dostaną klucze do Mieszkań Plus. A wręczać je będzie premier Mateusz Morawiecki. Tyle że lokale są w stanie deweloperskim i trzeba jeszcze grubych tysięcy, żeby w nich zamieszkać.

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży
galeria
film

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży 45 0

Dziś zaczęła się sprzedaż biletów na koncert POP Arena, którego główną gwiazdą będzie Alvaro Soler, przed którym wystąpi grupa Alphaville.

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal 5 0

PGNIG SUPERLIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH Po raz szósty w historii Azoty Puławy zagrają o trzecie miejsce mistrzostw Polski. Zmierzą się z rewelacyjną Gwardią Opole

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego
25 maja 2018, 19:00

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego 1 0

Co Gdzie Kiedy. Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na finałowy koncert 22. edycji Forum Lutosławskiego MOST. W piątek, 25 maja o godz. 19 na scenie Filharmonii wystąpią Robert Kabara, Kamil Tomanek i Aleksandra Ohar.

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat 0 0

Poniedziałkowe losowanie (21.05.2018) Ekstra Pensji okazało się szczęśliwe dla osoby, która kupiła zakład tej gry w punkcie LOTTO przy ulicy Kopernika 4 w Pucku (woj. pomorskie).

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje
galeria
film

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje 410 13

24 czerwca uruchomione ma być niedzielne połączenie kolejowe z Lublina do Włodawy przez Okuninkę. Pociąg ma kursować do ostatniej niedzieli sierpnia włącznie.

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej 8 12

Końcówka sezonu zapowiada się niezwykle ciekawie. W walce o awans faworytami są: Resovia, KSZO i Motor. Temu tercetowi szyki może jeszcze pokrzyżować Chełmianka. Biało-zieloni w najbliższą sobotę zmierzą się w derbach z lubelskim klubem. Gospodarze spodziewają się tłumów na meczu, dlatego apelują o wcześniejszy zakup biletu

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!