wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Pracowałem. Co z tego mam?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 stycznia 2009, 20:10

Tomasz Fedorowicz od pięciu lat walczy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Chce, by urzędnicy wyliczając emeryturę, uznali mu wszystkie przepracowane lata.

Akta sprawy Tomasza Fedorowicza z Chodla liczą w lubelskim oddziale ZUS kilkaset stron. Jego "przygoda” z zakładem zaczęła się jeszcze w 1998 roku, gdy pan Tomasz starał się o rentę. Był wtedy po zawale, do tego doszedł szereg innych chorób: m.in. cukrzyca, niedotlenienie mózgu.

- Lekarze uznali mnie za całkowicie niezdolnego do pracy - opowiada 63-letni Tomasz Fedorowicz. - Problemy zaczęły się, gdy urzędnicy zaczęli mi przeliczać lata pracy potrzebne do wypłacenia świadczenia. Uznali, że z przepracowanych 37 lat tylko 20 mogą mi uznać. A za 17 nic mi się nie należy.

Pan Tomasz do pierwszej pracy poszedł gdy miał 19 lat. Jako elektryk w Elektromontażu Lublin budował puławskie "Azoty”. Potem pracował jeszcze w kilku innych firmach budowlanych, równolegle skończył szkołę zawodową dla pracujących, prowadził też działalność gospodarczą i opłacał składki na Fundusz Ubezpieczenia Społecznego Rolników. - Gdyby nie zawał, pewnie tyrałbym dalej - mówi. - Ale co było robić? Zgodziłem się na taką rentę, jak mi wyliczyli.

Gdy pan Tomasz w 2004 roku zaczął się starać o wcześniejszą emeryturę, sprawa liczby lat jego pracy wróciła. Urzędnicy ponownie nie uznali spornego okresu. Ale tym razem Fedorowicz nie ustąpił. - Poszedłem z nimi na wojnę - opowiada - Bo przecież nie może być tak, że człowiek haruje jak wół, żeby na starość nie było go nawet stać na leki.

W 2008 roku - prawie po 5 latach walki - ZUS zgodził się z Fedorowiczem, że należy mu doliczyć 9 lat z tytułu składek na Fundusz Ubezpieczenia Społecznego Rolników, a także 5 lat za prowadzoną działalność gospodarczą.

- Ale już mi tych lat do wskaźnika renty nie doliczyli. Taka sprawiedliwość - komentuje pan Tomasz.

Urzędnicy wciąż nie chcą uznać jego pracy w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Budownictwa Miejskiego w Wodzisławiu Śląskim. - Tam równolegle pracowałem i uczyłem się w zawodówce dla pracujących. Przedstawiłem ZUS świadectwo szkolne, gdzie jest napisane, że pracowałem, a także zaświadczenie z zakładu pracy i książeczkę ubezpieczeniową. Dla nich to mało - mówi pan Tomasz.

- Pan Fedorowicz przegrał z nami sprawę w sądzie okręgowym i apelacyjnym - mówi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS w Lublinie. - Z dokumentów wynika, że nie ma wymaganych do wcześniejszej emerytury lat pracy.

Andrusiewicz wylicza, jakie dokumenty są potrzebne, by urzędnicy "zaliczyli” nam lata pracy. To zaświadczenie z zakładu pracy, świadectwo pracy lub legitymacja ubezpieczeniowa. Jeśli tego nie mamy, możemy przedstawić tzw. dowody pośrednie, czyli legitymację służbową, umowę o pracę, wpisy w dowodzie osobistym lub pisma z zakładu pracy.

- Ja to wszystko mam! - denerwuje się Fedorowicz. - 14 lat mi zresztą już uznali po wielu bojach. I będę walczył dalej, bo chodzi mi o sprawiedliwość.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
marecki
luiza
Gość
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

marecki
marecki (12 stycznia 2009 o 12:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Fang napisał:
Kiedy wreszcie będzie zrobiony porządek z tymi tz.rolnikami płacącymi jałmużnę na KRUS.Jałmużna na składkę a uprawnienia takie same jak dla tych którzy odprowadzali składki do ZUS.

A od kiedy rolnicy ,płacący na KRUS, mają takie same świadczenia jak płacący ZUS. Ja akurat płacę na ZUS i wkurza mnie brak niewiedzy , a dużo krzyku - takich ludzi jak TY
Rozwiń
luiza
luiza (12 stycznia 2009 o 12:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A czy KTOŚ ,wtajemniczony wie skąd ZUS bierze kasę na tak wypasione gmachy i doskonale wyposażone wnętrza ? Ile zarabiają urzędnicy ZUS ?
Gmachy ZUS "przebijają" gmachy bogatych Banków . Pensje też są bardzo wysokie....
Zastanawiałam się wielokrotnie i nie potrafię sobie odpowiedzieć....A bardzo mnie to interesuje.
Czy KTOŚ ma rozeznanie ?
Rozwiń
Gość
Gość (12 stycznia 2009 o 11:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie dawać mu! Dlaczego prowadzac działalność gospodarcza płacił krus a nie zus? Chce mieć rentę z moich pieniędzy cwaniaczek.
Rozwiń
Gość
Gość (12 stycznia 2009 o 11:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Fang napisał:
Kiedy wreszcie będzie zrobiony porządek z tymi tz.rolnikami płacącymi jałmużnę na KRUS.Jałmużna na składkę a uprawnienia takie same jak dla tych którzy odprowadzali składki do ZUS.Niech prędzej zrobią porządek z tą pijawką zwaną ZUS-em tam dopiero roi się od niekompetencji i nieprawidłowości.
Rozwiń
Fang
Fang (12 stycznia 2009 o 09:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kiedy wreszcie będzie zrobiony porządek z tymi tz.rolnikami płacącymi jałmużnę na KRUS.Jałmużna na składkę a uprawnienia takie same jak dla tych którzy odprowadzali składki do ZUS.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!