niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Pracownicy UMCS szykują protest

  Edytuj ten wpis

Związki zawodowe działające na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej prawdopodobnie ogłoszą pogotowie strajkowe. Szczegóły mamy poznać jutro.

Na jutro uczelniany związek Solidarność ‘80, OZZ Inicjatywa Pracownicza, Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej a także studenci zapowiedzieli konferencję prasową, na której wspólnie przedstawią plan działań. Jak zapowiadają, chcą bronić praw pracowniczych osób zatrudnionych na UMCS. W jaki sposób? – Ogłosimy to wspólnie na konferencji – zapowiada Grzegorz Nowicki z KSS.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że na uczelni zostanie ogłoszone pogotowie strajkowe. Na początek. – Bo proszę się nie zdziwić, jak wszyscy pojawimy się z transparentami pod rektoratem albo pójdziemy prosić o pomoc najważniejsze osoby w mieście i naszym regionie – podkreśla jeden ze związkowców. – Dla nas to walka o życie. Tak łatwo nie odpuścimy.

– Zwłaszcza, ze ludzi w takiej sytuacji będzie jeszcze przybywać – dodaje Nowicki. – Z nieoficjalnych zapowiedzi władz uczelni wynika, że to nie koniec zwolnień.

Na razie UMCS na pewno zwolni cały pion obsługi: 400 sprzątaczek, portierów i szatniarzy. Zdaniem władz uczelni, bez redukcji i zmiany struktury zatrudnienia uniwersytet nie wyjdzie z gigantycznych długów. Klamka zapadła w piątek, po spotkaniu ostatniej szansy, które nie przyniosło efektu.

Teraz uczelnia opracowuje regulamin zwolnień. Te rozpoczną się na przełomie listopada i grudnia. – Liczymy, że potrwają do 31 marca przyszłego roku – zapowiada dr Mirosław Urbanek, kanclerz UMCS.

W tym samym czasie zostanie przygotowany przetarg na firmy zewnętrzne, które zastąpią zwalnianych ludzi. – Będziemy chcieli zapewnić zatrudnienie w tych firmach połowie naszych pracowników – mówi rektor uczelni prof. Andrzej Dąbrowski. Taki zapis znajdzie się w specyfikacji zamówienia.

Pracownikom zatrudnionym na niepełnych etatach uczelnia da 200 zł podwyżki (z wyrównaniem od początku 2009 r.), co zagwarantuje im prawo do zasiłku. – O ile nie znajdą pracy – zaznacza kanclerz.

Jutro Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej ma wystąpić w imieniu zwalnianych pracowników do sądu pracy z powództwem o uznanie bezskuteczności tych wypowiedzeń.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
maniana
~XYZ~
endriu
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

maniana
maniana (23 października 2009 o 11:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
głosowali na ryżego oszusta, bo im GW i TVN wmówiły, że będą inteligentniejsi i lepiej wykształceni jak go poprą, to im się zwolnienia jak najbardziej należą - za głupotę - wcale mi ich nie szkoda
Rozwiń
~XYZ~
~XYZ~ (21 października 2009 o 14:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Q
Rozwiń
endriu
endriu (21 października 2009 o 13:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
KSS -PARCIE NA MEDIA I TYLKO TYLE POKAZUJĄ SIĘ GDZIE TYLKO MOŻNA A G...O ROBIĄ.GRUPA GÓW....Y CO POTRAFI TYLKO MALOWAĆ PO MURACH.NIECH SIĘ LEPIEJ WEZMĄ ZA NAUKĘ
Rozwiń
Gość
Gość (21 października 2009 o 10:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nicka napisał:
CZEGO K....A TEGO NIKT NIE SPROSUTJE TE OBIECANE PODWYZKI 200 TO JEST NASZA REGULACJA KTORA JEST WYPŁACANA REKTOR DWANO MA JUŻ TE PIENIĄDZE OD MINISTERSTWA NA KONCIE I NIE WYPŁACA A TERAZ STRUGA DOBREGO WUJKA I MÓWI DO OPINII PUBLICZNEJ ŻE DA PODWYŻKĘ Z WYÓNANIEM TO POWINNA DOSTAC CAŁA KADRA NIE ZALEZNIE CZY TO OBSLUGA CZY ADMINISTRACJATo prawda, jakieś 2 miesiące temu przyszła dotacja przeznaczona na podwyżki z wyrównaniem od początku roku i nikt jej jeszcze nie dostał. Trzymają na koncie i nabijają procenty, a wywalanym ludziom prezentują się jako łaskawcy. Te pieniądze powinny być wypłacone już dawno! Za Kamińskiego były... Co za syf.
Rozwiń
nicka
nicka (21 października 2009 o 08:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
CZEGO K....A TEGO NIKT NIE SPROSUTJE TE OBIECANE PODWYZKI 200 TO JEST NASZA REGULACJA KTORA JEST WYPŁACANA REKTOR DWANO MA JUŻ TE PIENIĄDZE OD MINISTERSTWA NA KONCIE I NIE WYPŁACA A TERAZ STRUGA DOBREGO WUJKA I MÓWI DO OPINII PUBLICZNEJ ŻE DA PODWYŻKĘ Z WYÓNANIEM TO POWINNA DOSTAC CAŁA KADRA NIE ZALEZNIE CZY TO OBSLUGA CZY ADMINISTRACJA
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!