piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Prawie jak Watykan

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 maja 2006, 19:07
Autor: Dominik Smaga

Wierna kopia fontanny z placu św. Piotra w Watykanie stanie w sercu Lublina - planuje Zbigniew Wojciechowski. Ten sam, który w śródmieściu chciał sypać kopiec Dwóch Unii. I ten sam, który - by obejść prawo - ustawił pomnik Piłsudskiego na "tymczasowej” folii.

Pomysł zrodził się w głowie wiceprzewodniczącego Wojciechowskiego ponad rok temu, w dniu pogrzebu Jana Pawła II. - Stałem w wielogodzinnej kolejce, by ostatni raz pokłonić się Ojcu Świętemu. Rozglądałem się po placu św. Piotra, przyglądałem się też fontannie - opowiada Wojciechowski. - Pomyślałem, że Jan Paweł II bardzo często na nią patrzył. Uznałem, że warto by w Lublinie stanęła jej wierna kopia. Byłaby atrakcją turystyczną i przypominała mieszkańcom o naszym papieżu.
Atrakcja wyrosłaby na placu Litewskim, w miejscu obecnej, wysłużonej już fontanny. W sąsiedztwie pomnika Józefa Piłsudskiego. Wojciechowski napisał już w tej sprawie list do prezydenta Lublina. - Pomysł pozostawiam jego ocenie i ocenie mieszkańców miasta - mówi radny.
Co na to Ratusz? - Nie będziemy tego komentować - ucina Tomasz Rakowski, rzecznik prasowy prezydenta. Komentarza odmawia też rzecznik lubelskiej kurii metropolitalnej.
Skopiowanie watykańskiej fontanny nie będzie łatwe. - Nie badałem kwestii praw do tego projektu - przyznaje Wojciechowski. Problemów będzie więcej, bo plac Litewski leży na terenie ściśle chronionym przez konserwatora zabytków. A to oznacza, że nie można tam bez zgody służb ochrony zabytków przeprowadzić żadnej budowy, nawet wymiany kostki brukowej. Właśnie dlatego ostatni remont nawierzchni placu polegał na zdjęciu płytek i ponownym ich ułożeniu na wyrównanym podłożu.
Nie wiadomo, co o pomyśle sądzi konserwator, Halina Landecka. W piątek nie było jej w pracy - przebywa na zwolnieniu lekarskim. Z zastępującym ją Dariuszem Kopciowskim, mimo wielu prób, nie udało nam się skontaktować.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!