Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 grudnia 2014 r.
18:30
Edytuj ten wpis

Prawo jazdy za łapówkę w WORD Lublin. 11 osób skazanych

Autor: Zdjęcie autora PAP
190 6 A A

Na kary więzienia i grzywny skazał w poniedziałek sąd w Lublinie 11 osób oskarżonych w procesie dotyczącym wręczania łapówek przy zdawaniu egzaminów na prawo jazdy w tutejszym Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Wobec 10 osób wykonanie kary więzienia sąd zawiesił.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Oskarżeni wystąpili przed sądem o dobrowolne poddanie się karze bez prowadzenia procesu.

Główny oskarżony 50-letni Edward K. skazany został na karę 2 lat i 2 miesięcy więzienia oraz 5 tys. zł grzywny. Ma on też zwrócić pieniądze uzyskane z przestępstwa w kwocie 49,4 tys. zł. Sąd uznał go za winnego tego, że w 2013 r. podjął się załatwienia 50 osobom zdania praktycznego egzaminu na prawo jazdy. K. brał za to najczęściej tysiąc złotych. Mężczyzna powoływał się na swoje wpływy wśród egzaminatorów w WORD, gdzie był mechanikiem.

Pozostałym oskarżonym sąd wymierzył kary więzienia od 8 miesięcy do 2 lat zawieszając ich wykonanie na okres od 2 do 5 lat oraz kary grzywny w wysokości od 100 zł do 5 tys. zł. Są to osoby, które współpracowały z Edwardem K. i pośredniczyły w przekazywaniu łapówek oraz wręczały pieniądze.

- Wina oskarżonych nie budzi wątpliwości. Wysokość kar określili sobie sami, sąd przychylił się do tego - powiedziała ogłaszając wyrok sędzia Danuta Zarek-Ligęza.

Prokuratura Okręgowa w Lublinie dotychczas oskarżyła w tej sprawie 55 osób. 18 osób, które przed prokuratorem wystąpiły o dobrowolne poddanie się karze, już wcześniej skazanych zostało na kary więzienia w zawieszeniu i grzywny. 26 osób oczekuje na proces.

Prokuratura nie znalazła dowodów na to, że wręczane łapówki miały wpływ na wynik egzaminów. W sprawie tej trwa jeszcze postępowanie wobec 24 podejrzanych osób, akt oskarżenia przeciwko nim ma być skierowany do sądu jeszcze w tym roku.
Czytaj więcej o:

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ok / 16 grudnia 2014 o 20:52
jak może mechanik być głównym podejrzanym to co zaliczał kursantom egzamin dlaczego żaden egzaminator nie siedzi tylko pośrednik
Avatar
Halina z Anina / 16 grudnia 2014 o 10:27

Skład tych zdających za łapówkę, to m.in. ksiądz, nauczyciel, prawnik. Ci płacili po 100 zł. Reszta więcej. Kto dawał łapówki, było kiedyś opisane, bodaj w DW. Można sprawdzić. Pełen przekrój społeczny. Sama elita RP.

Avatar
UYT / 16 grudnia 2014 o 09:05

J.w. "zajrzeć do struktur", czyli do ZSL, bo nadzór na WORD ma marszałek a tam siedzi towarzycho z PSL. więc NIE MA SIE CO DZIWIĆ.

Avatar
Gość / 15 grudnia 2014 o 20:28

Dobrze przeczytałem??? 100 zł??? Co to za prokurator?!

Avatar
Tytus / 15 grudnia 2014 o 20:03

Jakieś cztery czy pięć lat temu scena z korytarza lubelskiego WORD-u: Dyrektor : Cześć mirek co cię tu sprowadza; Mirek: Cześć córka ma egzamin; Dyrektor: Chodź na kawę córka już zdała, niech się nie stresuje zaraz ją poproszą. Zdane za pierwszym razem. Można ?

Avatar
Jagodziorz / 15 grudnia 2014 o 18:49

A czy przy tej "aferze" zmienił się skład Zarządu i egzaminatorów...??? Wszak "ręka ręke myje"...warto więc zajrzeć do struktur.....

Avatar
ok / 16 grudnia 2014 o 20:52
jak może mechanik być głównym podejrzanym to co zaliczał kursantom egzamin dlaczego żaden egzaminator nie siedzi tylko pośrednik
Avatar
Halina z Anina / 16 grudnia 2014 o 10:27

Skład tych zdających za łapówkę, to m.in. ksiądz, nauczyciel, prawnik. Ci płacili po 100 zł. Reszta więcej. Kto dawał łapówki, było kiedyś opisane, bodaj w DW. Można sprawdzić. Pełen przekrój społeczny. Sama elita RP.

Avatar
UYT / 16 grudnia 2014 o 09:05

J.w. "zajrzeć do struktur", czyli do ZSL, bo nadzór na WORD ma marszałek a tam siedzi towarzycho z PSL. więc NIE MA SIE CO DZIWIĆ.

Avatar
Gość / 15 grudnia 2014 o 20:28

Dobrze przeczytałem??? 100 zł??? Co to za prokurator?!

Avatar
Tytus / 15 grudnia 2014 o 20:03

Jakieś cztery czy pięć lat temu scena z korytarza lubelskiego WORD-u: Dyrektor : Cześć mirek co cię tu sprowadza; Mirek: Cześć córka ma egzamin; Dyrektor: Chodź na kawę córka już zdała, niech się nie stresuje zaraz ją poproszą. Zdane za pierwszym razem. Można ?

Avatar
Jagodziorz / 15 grudnia 2014 o 18:49

A czy przy tej "aferze" zmienił się skład Zarządu i egzaminatorów...??? Wszak "ręka ręke myje"...warto więc zajrzeć do struktur.....

Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zamość: Galeria sztuki na murach zoo

Zamość: Galeria sztuki na murach zoo 0 0

W Zamościu odbędzie się festiwal Hip-Hop Graffiti Jam, podczas którego stworzona będzie miejską galerię sztuki na szarych dziś murach Ogrodu Zoologicznego. Wszystko dzięki grantowi otrzymanego w programie Lechstarter.

Skład sztuki. Interaktywna wystawa dla dzieci w Galerii Labirynt
26 maja 2018, 12:00

Skład sztuki. Interaktywna wystawa dla dzieci w Galerii Labirynt 0 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt (ul. Popiełuszki 5) zaprasza na wernisaż interaktywnej wystawy dla dzieci Skład sztuki. Otwarcie ekspozycji odbędzie się w sobotę, 26 maja o godz. 12.

Lubelskie: Nowe pociągi w tym roku nie przyjadą

Lubelskie: Nowe pociągi w tym roku nie przyjadą 0 1

Miały pachnieć nowością, koić klimatyzacją i zapewniać pasażerom bezprzewodowy internet. W takich warunkach miały nas wozić po trasach regionalnych, np. z Lublina do Chełma i Dęblina. Miały, ale na razie nie będą. Unieważniony został przetarg na dostawę 11 pociągów elektrycznych dla województwa lubelskiego

100 milionów złotych na fotonikę!

100 milionów złotych na fotonikę! 0 0

100 mln zł na fotonikę – wspólne przedsięwzięcie NCBiR i samorządu województwa lubelskiego Samorząd województwa lubelskiego oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wspólnie wspierają projekty w zakresie innowacyjnych technologii fotonicznych. Na ten cel przeznaczono aż 100 milionów złotych.

Havana Nights w El Cubano
26 maja 2018, 21:00

Havana Nights w El Cubano 0 0

W sobotę, 26 maja o godz. 21 w klubie El Cubano (ul. Zesłańców Sybiru 5) odbędzie się impreza z cyklu Havana Nights.

Tysiące pijawek w śmietnikach w pociągu [zdjęcia]
galeria

Tysiące pijawek w śmietnikach w pociągu [zdjęcia] 0 1

Ponad 3 tys. chronionych pijawek lekarskich znaleźli celnicy w śmietnikach w międzynarodowym pociągu z Kijowa do Warszawy. Żaden z podróżnych nie przyznał się do przemytu.

O bezkolizyjnych biustonoszach i polirobocie do rozmowy
wiersz między newsami

O bezkolizyjnych biustonoszach i polirobocie do rozmowy 0 0

Problemy, które nie są obce działaczom ruchu Zero Waste, idee bliskie wrogom nadmiaru, konsumpcjonizmu i jednorazowości. Poeta z minionej epoki jest wam bratem

Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych w Puławach
25 maja 2018, 18:00

Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych w Puławach 2 0

Co Gdzie Kiedy. Już w piątek, 25 maja o godz. 18 w Marinie Puławy (ul. Portowa 3) rozpocznie się I Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych. To święto miłośników dobrego piwa. Impreza potrwa cały weekend!

Dramat rodziny z Lublina, stracili cały majątek. Zainwestowali w GetBack

Dramat rodziny z Lublina, stracili cały majątek. Zainwestowali w GetBack 16 30

340 tys. zł, czyli dorobek całego życia, straciła na poleconych jej w banku obligacjach 81-letnia Krystyna Rafalska z Lublina. Na liście osób, które zainwestowały w papiery GetBacku, jest znacznie więcej mieszkańców regionu

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Lublinie i Białej Podlaskiej

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Lublinie i Białej Podlaskiej 0 15

Mateusz Morawiecki odwiedzi w sobotę Lublin. Spotkanie w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim jest otwarte dla mieszkańców

Kubańska noc w Radości
26 maja 2018, 21:00

Kubańska noc w Radości 3 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maj o godz. 21 w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15) odbędzie się kubańska impreza. Będą też warsztaty taneczne i animacje.

Klubowa impreza w OSTRO
26 maja 2018, 20:00

Klubowa impreza w OSTRO 0 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 26 maja o godz. 20 w klubie OSTRO (Krakowskie Przedmieście 25) odbędzie się klubowa impreza w rytmie house i electro.

Techno Lublin w Plenerze
26 maja 2018, 20:00

Techno Lublin w Plenerze 0 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Plener (al. Piłsudskiego 23) zaprasza na imprezę z cyklu Techno Lublin, podczas której 10 znanych lubelskich DJ'ów przez 12 godzin będzie rozkręcać imprezę. Start 26 maja o godz. 20.

Chełmianka - Motor, czyli mecz o wszystko

Chełmianka - Motor, czyli mecz o wszystko 5 14

Warto będzie wybrać się w sobotę na stadion w Chełmie. Piłkarze Artura Bożyka podejmują Motor Lublin. Jeżeli wygrają, to na dobre wrócą do walki o awans. Jednocześnie mogą zamknąć drogę do II ligi rywalom. Bardzo ciekawe derby rozpoczną się o godz. 17

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!