wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Prawo jazdy za łapówkę w WORD Lublin. 11 osób skazanych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 grudnia 2014, 18:30
Autor: PAP

Na kary więzienia i grzywny skazał w poniedziałek sąd w Lublinie 11 osób oskarżonych w procesie dotyczącym wręczania łapówek przy zdawaniu egzaminów na prawo jazdy w tutejszym Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Wobec 10 osób wykonanie kary więzienia sąd zawiesił.

Oskarżeni wystąpili przed sądem o dobrowolne poddanie się karze bez prowadzenia procesu.

Główny oskarżony 50-letni Edward K. skazany został na karę 2 lat i 2 miesięcy więzienia oraz 5 tys. zł grzywny. Ma on też zwrócić pieniądze uzyskane z przestępstwa w kwocie 49,4 tys. zł. Sąd uznał go za winnego tego, że w 2013 r. podjął się załatwienia 50 osobom zdania praktycznego egzaminu na prawo jazdy. K. brał za to najczęściej tysiąc złotych. Mężczyzna powoływał się na swoje wpływy wśród egzaminatorów w WORD, gdzie był mechanikiem.

Pozostałym oskarżonym sąd wymierzył kary więzienia od 8 miesięcy do 2 lat zawieszając ich wykonanie na okres od 2 do 5 lat oraz kary grzywny w wysokości od 100 zł do 5 tys. zł. Są to osoby, które współpracowały z Edwardem K. i pośredniczyły w przekazywaniu łapówek oraz wręczały pieniądze.

- Wina oskarżonych nie budzi wątpliwości. Wysokość kar określili sobie sami, sąd przychylił się do tego - powiedziała ogłaszając wyrok sędzia Danuta Zarek-Ligęza.

Prokuratura Okręgowa w Lublinie dotychczas oskarżyła w tej sprawie 55 osób. 18 osób, które przed prokuratorem wystąpiły o dobrowolne poddanie się karze, już wcześniej skazanych zostało na kary więzienia w zawieszeniu i grzywny. 26 osób oczekuje na proces.

Prokuratura nie znalazła dowodów na to, że wręczane łapówki miały wpływ na wynik egzaminów. W sprawie tej trwa jeszcze postępowanie wobec 24 podejrzanych osób, akt oskarżenia przeciwko nim ma być skierowany do sądu jeszcze w tym roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Lublin WORD
ok
Halina z Anina
UYT
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ok
ok (16 grudnia 2014 o 20:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jak może mechanik być głównym podejrzanym to co zaliczał kursantom egzamin dlaczego żaden egzaminator nie siedzi tylko pośrednik
Rozwiń
Halina z Anina
Halina z Anina (16 grudnia 2014 o 10:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Skład tych zdających za łapówkę, to m.in. ksiądz, nauczyciel, prawnik. Ci płacili po 100 zł. Reszta więcej. Kto dawał łapówki, było kiedyś opisane, bodaj w DW. Można sprawdzić. Pełen przekrój społeczny. Sama elita RP.

Rozwiń
UYT
UYT (16 grudnia 2014 o 09:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

J.w. "zajrzeć do struktur", czyli do ZSL, bo nadzór na WORD ma marszałek a tam siedzi towarzycho z PSL. więc NIE MA SIE CO DZIWIĆ.

Rozwiń
Gość
Gość (15 grudnia 2014 o 20:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dobrze przeczytałem??? 100 zł??? Co to za prokurator?!

Rozwiń
Tytus
Tytus (15 grudnia 2014 o 20:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jakieś cztery czy pięć lat temu scena z korytarza lubelskiego WORD-u: Dyrektor : Cześć mirek co cię tu sprowadza; Mirek: Cześć córka ma egzamin; Dyrektor: Chodź na kawę córka już zdała, niech się nie stresuje zaraz ją poproszą. Zdane za pierwszym razem. Można ?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!