środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska dostanie 20 mln złotych

Dodano: 7 maja 2017, 21:17

Umowę podpisują arcybiskup Diecezji Lubelsko-Chełmskiej Abel i minister Piotr Gliński
Umowę podpisują arcybiskup Diecezji Lubelsko-Chełmskiej Abel i minister Piotr Gliński (fot. Danuta Matloch/MKIDN)

20 mln zł unijnego dofinansowania dostanie Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska na projekt „Wschodniosłowiańskie dziedzictwo kulturowe – konserwacja, renowacja i digitalizacja drewnianych cerkwi i ich wyposażenia w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Podlasiu”.
Umowę w tej sprawie podpisano w piątek w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie.

Projekt obejmuje prace budowlano-konserwatorskie dotyczące 19 drewnianych zabytkowych obiektów (17 cerkwi, kapliczki i budynku przyklasztornego) z terenu Podkarpacia, Małopolski, Lubelszczyzny i Podlasia, ich otoczenia, a także prace konserwatorskie dotyczące drewnianych zabytków ruchomych, stanowiących unikatowe wyposażenie poszczególnych obiektów.

Elementem spajającym zadania w całościowy Projekt zintegrowany jest założenie budowy szlaku turystyki kulturowej pn. „Śladami wschodniosłowiańskiej tradycji” na bazie zrewaloryzowanych obiektów. W tym celu zaplanowano digitalizację obiektów, przygotowanie o każdym z nich filmu o charakterze przewodnika z audiodeskrypcją oraz tzw. śladu GPS dla wycieczek rowerowych.
Materiały (film oraz ślad GPS) będą dostępne na urządzenia mobilne za pośrednictwem kodów QR. Materiał zdjęciowy zamieszczony zostanie na stronie internetowej szlaku. Pliki można będzie pobrać za pośrednictwem ogólnodostępnego oprogramowania będąc na wycieczce w okolicy rewaloryzowanych obiektów, ale również przed komputerem, ponieważ zostaną skupione na wspólnej platformie – witrynie internetowej.

Całkowity koszt realizacji projektu to 23,5 mln zł, dofinansowanie unijne wyniesie blisko 20 mln zł.

Dofinansowanie w ramach VIII Osi priorytetowej „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury” dostanie też Muzeum – Zamek w Łańcucie. Jego projekt to „Ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego dawnej Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo-konserwatorskie oraz wykreowanie nowych przestrzeni ekspozycyjnych w budynku Zamku oraz zabytkowym Parku Muzeum – Zamku Łańcucie. Całkowity koszt realizacji to: 41,2 mln zł, dofinansowanie wyniesie: 28,5 mln zł.

Chełmianin N
.... ..
deff
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Chełmianin N
Chełmianin N (10 maja 2017 o 10:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
 RĘCE OPADAJĄ!!! Główka bezradna, mina zrzędła, ręce opadają, i gość kropkowany nie ma nic do powiedzenia, iż szare komórki zdolności myślenia nie mają, a przyczyną tego stanu, są lubelskie urojenia, ale przy dobrej woli i chęci, są do wyleczenia! Nieznany goościu  kropkowany z Lubelskiego, dostałeś podpowiedz, byś pisał  do uczonego to co, takiego się zdarzyło, że rączki opadają, a może to znak bezradności, iż słabi to mają! Morał:z obsesji ręce opadają, albo ze strachu, a zatem pokonaj słabość i  udowodnij Brachu, że masz się za mądrego, a nie za uczonego!
Rozwiń
.... ..
.... .. (9 maja 2017 o 20:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chełmianin N napisał:
nie lĘkaj siĘ!!!     niezarejestrowany gość z10:45 obsesji ma dość,     a więc napisz do uczonego, bo on uleczy z tego.     chory na lubelszczyznę, nie ma wyjście innego,     musi napisać do niego, że uchodzi za lepszego,     a jeżeli nie wykona - potwierdzi, że chorobę ma!     gość z tą obsesją - wy***ył, jak filip z konopi,     bo nie zrozumiał, iż nauka zakłamanych wytropi,     a nieznany gość prawdy się boi i działa na złość!     morał: nieznany gościu z zacnego grodu koziego     nie lękaj się prawdy naukowej i szanuj uczonego!
 Ręce opadają :(
Rozwiń
deff
deff (8 maja 2017 o 17:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a pracownicy budżetówki maja mieć w przyszłym roku zamrożone wynagrodzenie, brawo, już zapieprzali wcześniej przez 8 lat bez podwyżek, to za to młodzi zdrowi jak byk rodzice dostali za to 500+. 
Rozwiń
Chełmianin N
Chełmianin N (8 maja 2017 o 13:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
 nie lĘkaj siĘ!!! niezarejestrowany gość z10:45 obsesji ma dość, a więc napisz do uczonego, bo on uleczy z tego. chory na lubelszczyznę, nie ma wyjście innego, musi napisać do niego, że uchodzi za lepszego, a jeżeli nie wykona - potwierdzi, że chorobę ma! gość z tą obsesją - wy***ył, jak filip z konopi, bo nie zrozumiał, iż nauka zakłamanych wytropi, a nieznany gość prawdy się boi i działa na złość! morał: nieznany gościu z zacnego grodu koziego nie lękaj się prawdy naukowej i szanuj uczonego! 
Rozwiń
Gość
Gość (8 maja 2017 o 12:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A chorym odmawiają leczenia,proponując eutanazję,ale są za życiem,a po przeszczepie,do piachu
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!