sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

Prezydent chce więcej władzy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 lutego 2003, 18:08
Autor: Lidia Dzierba

Czy Andrzej Pruszkowski sam będzie ustalał wysokość cen i opłat za usługi komunalne oraz za korzystanie z obiektów użyteczności publicznej, które należą do miasta? Niektórzy radni są temu przeciwni. Chcą zachować część uprawnień dla siebie.

Do tej pory Rada Miasta upoważniała do decydowania w tych sprawach siedmioosobowy Zarząd Miasta. Teraz – gdy zarządu już nie ma – prezydent automatycznie przejął część uprawnień. Na pozostałe musi dać prezydentowi zgodę Rada Miasta. Chodzi m.in. o ustalanie wysokości opłat za korzystanie z przystanków miejskich, składowanie odpadów na wysypisku w Rokitnie oraz za korzystanie z cmentarzy komunalnych.
– Prezydent spyta Radę Miasta, czy w nowym układzie rządzenia chcą ten zakres obowiązków przekazać prezydentowi, czy też zachować dla siebie – wyjaśnia Tomasz Rakowski, rzecznik prezydenta Lublina. – Trzeba pamiętać, że te obowiązki nie należą do przyjemnych Wiążą się zwykle z podwyżkami, czego ludzie nie lubią. Dlatego wymagają dużej odpowiedzialności.
– To wygodne rozwiązanie, radni nie musieliby ustalać stawek – uważa Zbigniew Targoński, przewodniczący PiR, były członek Zarządu Miasta. –Prezydent mógłby szybko reagować na zmieniającą się sytuację w mieście. Nie ma obawy, że podjąłby złą decyzję. Jego możliwości ograniczają założenia ujęte w budżecie miasta. Jestem za tą uchwałą.
Jednak wielu radnych nie jest pewnych, czy zwiększenie uprawnień prezydenta jest dobrą decyzją.
– Nie wykluczam takiego rozwiązania – przyznaje Sławomir Janicki, przewodniczący Rady Miasta. – Jednak wydaje mi się to przedwczesne. Zobaczmy przez dwa lata jak ten system funkcjonuje. Wtedy możemy wrócić do tej sprawy i rozszerzyć uprawnienia prezydenta.
Niektórzy radni są zdania, że prezydent i tak już skupił w swym ręku zbyt dużą władzę.
– Przekazywanie prezydentowi jeszcze większej władzy jest nieuzasadnione – uważa Jacek Sobczak, wiceprzewodniczący RM. – Rada nie może się wyzbyć uprawnień. Zamiast współdecydować o losach miasta, byłaby tylko ozdobą w Ratuszu. Będę głosował przeciw uchwale.
Wielu radnych obawia się, że prezydent przestanie się liczyć z ich zdaniem.
– Wysokość ustalanych stawek musi być objęta kontrolą społeczną – twierdzi Jacek Gallant, radny SLD–UP. – Ludzie mogą się obawiać zbyt dużego wzrostu opłat. Zwłaszcza, że decyzja prezydenta jest obecnie nieodwołalna. Lepiej, by tak drażliwe sprawy jak ustalanie wysokości opłat, były dyskutowane i podejmowane przez radnych. Będę przeciwny uchwale.
Czy prezydent otrzyma od Rady Miasta większe uprawnienia? Dowiemy się na czwartkowej sesji.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!