poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Prezydent Lublina powinien oddać kierowcom ok. 6 mln zł

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 stycznia 2010, 20:01
Autor: DOMINIK SMAGA

Państwo popełniło błąd, koszty spadły na miasto. Opozycja wzywa prezydenta, by dobrowolnie oddał po 425 zł tym kierowcom, którzy przepłacili za wydanie karty pojazdu. Prezydent mówi, że po dobroci pieniędzy nie odda.

Zwrot pieniędzy może się należeć nawet 15 tys. mieszkańców, którzy rejestrowali w Lublinie auta sprowadzane z zagranicy – szacuje opozycja.

Skąd wzięła się kwota 425 zł? O taką kwotę Trybunał Konstytucyjny obniżył ustalaną przez ministerstwo i obowiązującą w całym kraju opłatę za wydanie karty pojazdu. Dotyczyła ona pierwszej rejestracji w Polsce auta sprowadzonego z Zachodu. Tymczasem opłata za wydanie wtórnika karty wynosiła zaledwie 75 zł.

Trybunał uznał, że po wejściu do Unii Europejskiej nie można ustalać wyższej stawki dla aut sprowadzanych z krajów unii, bo jest to nic innego tylko ukryte cło. Sędziowie uznali, że ustalenie opłaty na poziomie 500 zł było bezprawne i kazali pobierać tylko 75 zł. Kierowcy przepłacali przez trzy lata, do kwietnia 2006 r. Tak było nie tylko w Lublinie, ale w całej Polsce.

Miejscy radni PiS chcą, by prezydent sam oddał kierowcom nadpłacone pieniądze. Skierowali do rady projekt specjalnego stanowiska w tej sprawie.

– Uważamy, że prezydent powinien te pieniądze oddać, skoro Trybunał Konstytucyjny uznał ich pobieranie za niesłuszne – wyjaśnia Piotr Kowalczyk, przewodniczący Rady Miasta (PiS).

Ratusz już raz zapowiadał, że po dobroci pieniędzy oddawać nie będzie. Wczoraj to podtrzymał.

– To nie będzie takie proste, na pewno w tym roku nie mamy takich pieniędzy – mówi Adam Wasilewski, prezydent Lublina. Jego podwładni szacowali już, ile funduszy by trzeba, by oddać wszystkim to, co nadpłacili. I wyszło, że miasto musiałoby wyłożyć na to ok. 6 mln zł.

Kierowcy nadal mogą starać się o takie pieniądze, ale w sądzie. Jedną z takich spraw miasto już przegrało.

– Domyślam się, że prezydent liczy na to, że będzie potrzebować mniejszej kwoty, bo nie wszyscy kierowcy postanowią upomnieć się o swoje w sądzie. Bo zapewne nie wszyscy to zrobią. Ale w ten sposób prezydent podważa zaufanie obywateli do państwa – mówi Kowalczyk.

Wasilewski odpowiada, że rozmawiał już z kolegami z innych miast o tym, by wystąpili o rekompensatę do budżetu państwa.

Na to, by zwracać kierowcom nadpłaty po dobroci zdecydowały się już władze Piekar Śląskich.

Stanowisko wzywające prezydenta do zwrotu pieniędzy ma być głosowane 28 stycznia. Nawet jeśli zostanie przyjęte nie będzie Ratusza do niczego zobowiązywać.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
jk
ramzey
~Lublinianin~
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

jk
jk (23 stycznia 2010 o 12:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ja myślałem że ma oddać te 5mln, które ukradł mieszkańcom i dał inwestorowi na rondo na Grygowej? Co w tej sprawie? Dlaczego ten człowiek jeszcze piastuje stanowisko? Albo jest nieodpowiedzialnym nieudacznikiem i deb***em i daje pieniądze przedsiębiorcy mimo, że nic takiego nie było w umowie, albo jest cwanym łapownikiem i wziął w łapę (lub ktoś z jego rodziny oficjalnie). Czemu ten człowiek nie siedzi! Nigdy nie będzie dobrze w tym kraju, jeśli złodziejom i malwersantom nie będzie się rąk ucinać, albo przynajmniej sądzić w trybie expresowym! Ileż można tolerować okradanie wspólnej kasy?? Czy nikt nie liczy podatków które płaci? Nikogo nie obchodzi co się z nimi dzieje?
Rozwiń
ramzey
ramzey (22 stycznia 2010 o 19:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zamościanin napisał:
A u nas w Zamościu Prezydent Zamoyski już od ponad dwóch lat oddaje dobrowolnie pieniądze za karty pojazdu na podstawie rozporządzenia - wystarczy złożyć wniosek ze wskazaniem numetru rejestracyjnego i pieniążki są zwracne. Nie wiem czemu redaktorzy gazety nie wskazali naszego miasta Zamościa jako przykład tego, które dobrowolnie zgodziło się uregulować sprawę nienależytych opłat za karty pojazdu. Viwat Zamość i jego włodarze!Witam a gdybyś pomógł to gdzie można złożyć taki wniosek (bo też jestem z Zamościa) i auta rejestrowane w jakim czasie to dotyczy? Będę wdzięczny za podpowiedź. Jak coś to ramzey6@wp.pl. pozdrawiam
Rozwiń
~Lublinianin~
~Lublinianin~ (21 stycznia 2010 o 16:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zacznijmy od tego, ze Wasilewski to nie żaden Prezydent a jedynie jak widać Rezydent w Ratuszu. Ma ciepły fotelik, pensyjka, że hoho, nic nie robi a i tak zawsze swoje zarobi. Żyć nie umierać. Powiem nieco przewrotnie, ale przy głębszym zastanowieniu ma to sens - Wszystkim gamoniom z ratusza wreczyć wypowiedzenia, sam Ratusz sprzedać a otrzymane w ten sposób pieniądze pzeznaczyć na dofinansowanie szpitali, domów dziecka i najbiedniejszych mieszkańców tej "Koziej Wólki" (dawniej Lublin). To miasto umiera, żadnego przemysłu, żadnej produkcji (z małymi wyjątkami), nic się nie buduje oprócz hipermarketów, żadnych nowych miejsc pracy. Każdy to zad...pie omija szerokim łukiem. A (P)Rezydent siedzi i zawija w pazłotka... Dziadostwo i tyle!
Rozwiń
~gość~
~gość~ (21 stycznia 2010 o 14:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gdyby prezydent Wasilewski nie dał lekką rączką prywatnej firmie 6 mln. zł na Wiadukt przy Witosa to miałby z czego oddać zabrane mieszkańcom wbrew prawu pieniadze!!!!!!!
Rozwiń
asdafsa
asdafsa (21 stycznia 2010 o 14:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Coś mi się wydaje, że jak wasilewski zrobi kolejną afere to wyleci z posady szybcien niż myśli, nawet wyborow niedoczeka. Ten prezydent to jakaś pokraka. Wszystko robi źle. Zawsze on ma racje i tylko on. Żyję 35 lat w lublinie i jeszcze nie widziałem takiego prezydenta. Trzymaj tak dalej prezydencie a natychmiast stracisz jakiekolwiek popracie ludzi. Nastepnych wyborow nie wygrasz, to jest pewne, alezachowaj twarz i spelniaj obietnice!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!