czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Prezydent Lublina ukarany grzywną. Ratusz nie wie, za co

  Edytuj ten wpis
Autor: Dominik Smaga

200-złotową grzywną ukarany został prezydent Lublina za to, że nie przekazał sądowi skargi, którą złożył na niego jeden z mieszkańców. W postanowieniu mowa też o tym, że Ratusz... odmówił odebrania przesyłki z sądu. - Nie wiemy, o co chodzi - mówi rzecznik prezydenta

Ukarany nie jest Krzysztof Żuk, tylko prezydent miasta jako organ administracji, który jednoosobowo rządzi Lublinem i odpowiada za swoich urzędników. Kto zawinił w tym przypadku? Tego w Ratuszu wczoraj nie wiedzieli, podobnie jak tego, czego dotyczyła skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Postanowienie o ukaraniu prezydenta grzywną zapadło w zeszłym tygodniu. Z uzasadnienia dowiadujemy się, że jeden z mieszkańców 14 lutego wystąpił do prezydenta o udostępnienie informacji publicznej. Prawdopodobnie nie dostał odpowiedzi, bo 7 marca złożył w Ratuszu skargę, którą prezydent miał obowiązek przekazać Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu.

- Do chwili obecnej przedmiotowa skarga nie została przekazana do sądu - czytamy w uzasadnieniu postanowienia.

Mało tego. Mieszkaniec, który chciał uzyskać informacje z Ratusza i napisał oficjalną skargę, złożył 1 sierpnia wniosek do sądu o wymierzenie prezydentowi grzywny za to, że nie przekazał wspomnianej skargi. Sąd wysłał do Ratusza pismo z prośbą o wyjaśnienia i tu dochodzimy do najciekawszego zdania z postanowienia: "Organ administracji wezwany do nadesłania odpowiedzi na wniosek o wymierzenie grzywny odmówił przyjęcia przesyłki”.

- Nie jest to praktykowane, w ogóle ciężko jest mi sobie to wyobrazić - mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta. - Nie wiem, czy był to czyjś błąd, czy zaniechanie.

Ale to nie wszystko, czego Ratusz nie wie w tej sprawie. Miasto nie było w stanie wczoraj wyjaśnić, czego dotyczył złożony 14 lutego wniosek o udostępnienie informacji publicznej, kto był jego autorem, gdzie złożył takie pismo i wreszcie: kto z urzędników odmówił przyjęcia korespondencji. - Trzeba by sprawdzać po kolei we wszystkich komórkach. Dlatego musimy się zwrócić do sądu, żeby ustalić, czego ta sprawa dotyczy - stwierdza Krzyżanowska.

Grzywna nałożona na prezydenta mogła wynieść do 33 tys. złotych. Stanęło na 200 zł. " Sąd określając wysokość grzywny miał na uwadze stopień zawinienia organu, nieprzekazanie skargi do sądu pomimo ustawowego obowiązku oraz brak przedstawienia przez organ okoliczności usprawiedliwiających ten stan rzeczy”. Ratusz musi też przekazać mieszkańcowi proszącemu o informację 100 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Lublin sąd Krzysztof Żuk prawo grzywna
BudŻet
Przemysław Leniak
Przemysław Leniak
(63) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

BudŻet
BudŻet (15 października 2014 o 12:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nie głosuję na Żuka, i nie popieram go. Ale ukaranie o taki bzdet, jak nie przekazanie czegoś komuś , papierologia i tyle, sądy naprawdę cierpią na brak zajęć??????? <_<

Napisz to schizofrenikowi, który będąc ubezwłasnowolnionym i głodnym zjadł batonik z 0,99 złotych i zapomniał za niego zapłacić.

Spróbuj przy okazji nie odpowiedzieć na wezwanie sądu, a zobaczysz jaki arsenał ma do dyspozycji państwo wobec nieposłuszeństwa zwykłego obywatela.

Sytuacja jest kuriozalna, bo ludzie utrzymywani z naszej pracy robią łaskę, że poinformują na co i dlaczego wydają pieniądze podatników.

Z własnego doświadczenia powiem, że nie warto odpuszczać, bo kiedyś osobiście wycofałem wniosek o nałożenie grzywny, co zaowocowało tym, że zrobiono medialną manipulację z informacji ujawnionych na wniosek. Jedyną satysfakcją może być tylko to, że spowodowałem poprawienie wyników finansowych jednostki budżetowej naszego miasta o bagatela 10 milionów złotych.

Rozwiń
Przemysław Leniak
Przemysław Leniak (15 października 2014 o 11:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

odpowiedziałem Wiejakowi jak zwykle ja czyli podstępnie i zbrodniczo:

"Panu chodzi o ten wywiad który przeprowadził ze mną adwokat lubelski mecenas Jacek Figurski?

czy pan na pewno wie co pan robi?
retorycznie pytam

Przemek leniak"

Rozwiń
Przemysław Leniak
Przemysław Leniak (15 października 2014 o 11:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
witam Pana,
to ja usunąłem Pański post, bo większość filmu jest promocją Pana osoby. 
Forum internetowe Dziennika Wschodniego nie służy agitacji wyborczej. Jeżeli jest Pan zainteresowany reklamą wyborczą swojej osoby/swojego komitetu, to zapraszam do naszego Biura Reklamy (adres w stopce redakcyjnej).
Co do art. 111, to chciałbym Panu zasugerować konsultację z prawnikiem. 
Dziennik Wschodni nie jest komitetem wyborczym, materiały prasowe nie są materiałami wyborczymi, a przepisy tego art. służą do uzyskania szybkiego zadośćuczynienia w sprawie podania nieprawdziwych informacji POMIĘDZY KOMITETAMI WYBORCZYMI, a nie pomiędzy komitetem wyborczym a wydawcą prasy. 
Jeżeli zamierza Pan walczyć w sądzie z wydawcą Dziennika Wschodniego to od tego jest normalny tryb w sądzie cywilnym. Przyspieszony tryb 24-godzinny jest zarezerwowany tylko dla komitetów wyborczych i dotyczy nieprawdziwych informacji podanych w materiałach wyborczych. Jest dużo orzeczeń w tej sprawie i wystarczy poczytać. Sam uczestniczyłem w kilku takich procesach i zawsze werdykt sądu był zawsze identyczny - artykuły prasowe administratorzy forum Dziennika Wschodniego otrzymali ode mnie zadanie usuwania wszelkich postów noszących znamiona agitacji wyborczej, niezależnie od tego, z jakiej partii, komitetu jest dany kandydat. Nie jesteśmy rzecznikiem żadnego komitetu, a jeżeli chce Pan przedstawiać swoje poglądy jako kandydat do samorządu, to proszę korzystać z innych form wypowiedzi publicznej.
 
 
 
 
 
--
Pozdrawiam
Krzysztof Wiejak
redaktor naczelny/prezes zarządu
Dziennik Wschodni
dziennikwschodni.pl
krzysztof.wiejak@dziennikwschodni.pl
Wydawca:
Corner Media sp. z o.o.
Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublin
tel. 81 46 26 800
 
 

takiego maila dostałem dziś od Wiejaka
dręczy mnie pytanie czy ja moge w ogóle pisac na forum?
a co z wątkiem Kim jest Leniak?
pojawił się przed tym zanim stałem się kandydatem
i nie wzbudził żadnych watpliwości redakcji mimo tego że zawiera arcyciekawe wpisy np dotyczące moich rodziców?
...
o co chodzi waszym zdaniem?

Rozwiń
rtyuio
rtyuio (15 października 2014 o 09:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nie głosuję na Żuka, i nie popieram go. Ale ukaranie o taki bzdet, jak nie przekazanie czegoś komuś , papierologia i tyle, sądy naprawdę cierpią na brak zajęć??????? <_<

Rozwiń
a
a (15 października 2014 o 09:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

zaściankowa hołota ,bryczką po drogach polnych jeździć,

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (63)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!