sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Prezydent Lublina zgadza się na zabudowanie górek czechowskich

Dodano: 1 marca 2016, 21:35
Autor: Dominik Smaga

Górki czechowskie (fot. Maciej Kaczanowski)
Górki czechowskie (fot. Maciej Kaczanowski)

Na zabudowanie 40 proc. górek czechowskich gotów jest się zgodzić prezydent Lublina. We wtorek oficjalnie ogłosił to w Ratuszu. Już pewne jest, że na nowo zacznie się dyskusja o losach górek. I to dyskusja ostra, bo inaczej na ten teren patrzą liczący na zysk inwestorzy, a inaczej spacerujący tu mieszkańcy.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Dla przyszłości górek decydujące będzie to, co ostatecznie znajdzie się w planie zagospodarowania terenu. Inwestor chce, by miasto zmieniło plan tak, by możliwe stało się tu postawienie m.in. nowych bloków. Prace nad zmianą planu już się w Ratuszu zaczęły, a prezydent Lublina przyznaje, że chce pójść inwestorowi na rękę.

– We wstępnych przymiarkach ok. 40 proc. byłoby przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe – mówi Krzysztof Żuk, prezydent miasta. Dodaje, że wysoka zabudowa mogłaby powstać wzdłuż ul. Poligonowej i Ducha, zaś po stronie Koncertowej byłaby zabudowa mieszana: domy jednorodzinne i niższe bloki. – Nie chcemy jeszcze rozmawiać o szczegółach, bo jesteśmy w trakcie analiz – zastrzega Żuk.

– W interesie miasta jest to, byśmy pomyśleli o takim kompromisie – mówi prezydent. Twierdzi, że jeśli deweloperzy właśnie tu postawią bloki, to samorządowi odpadną duże koszty związane z doprowadzaniem dróg do nowych osiedli. A rejon osiedla Botanik wskazuje jako dobre miejsce do rozwoju budownictwa.

Sprawa zmiany przeznaczenia części górek czechowskich stanęła już na posiedzeniu Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. – Dyskutujemy jak pogodzić cele związane z rozwojem budownictwa mieszkaniowego z ochroną górek czechowskich i przeznaczeniem ich na zielone płuca – mówi Żuk.

Uzgodnienia jeszcze potrwają i Ratusz twierdzi, że projekt planu może być wyłożony do publicznego wglądu jesienią. Wtedy każdy z mieszkańców mógłby zgłosić do niego uwagi. Ale już teraz wątpliwości jest sporo, a internetową petycję w obronie górek przed zabudową podpisało prawie tysiąc osób. Podkreślają, że jest to cenny przyrodniczo teren, który dla wielu osób jest miejscem spacerów i uprawiania sportów.

Wstępnie wiadomo, że nowa zabudowa, która mogłaby powstać wzdłuż ul. Poligonowej mogłaby być – pod względem wysokości – lustrzanym odbiciem bloków stojących po drugiej stronie dwupasmówki. Zachowany na park miałby zostać teren o powierzchni 60 ha (czyli 60 proc. dawnego poligonu), na który składają się głównie wąwozy w centralnej części dawnego poligonu.

Ratusz twierdzi, że spółka Echo Investment będąca właścicielem górek czechowskich wystawiła je na sprzedaż i negocjuje już z potencjalnymi nabywcami. Sama kupiła ten teren od wojska płacąc zaledwie 12 milionów złotych. Cena była tak niska, bo grunty nie był przeznaczony pod przynoszące zysk inwestycje.

SONDA
Liczba głosów: 1118

Co sądzisz o zabudowie górek czechowskich blokami?

66.73 %
Jestem przeciw, górki powinny pozostać niezabudowane
27.1 %
Zgadzam się z koncepcją, aby zabudować je częściowo
6.17 %
Jestem za całkowitą zabudową górek blokami
866
Wojtek84
egz
(82) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

866
866 (3 marca 2016 o 23:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Czy z Echem, czy bez Echa, przebudujemy to skrzyżowanie. Jeśli zaangażujemy w to miejskie pieniądze droga do jakichkolwiek rozmów o centrum handlowym na górkach zostanie ostatecznie zamknięta – zapowiada prezydent Żuk. – Punktem granicznym będzie ogłoszenie przez nas przetargu na prace na skrzyżowaniu

Jeżeli miasto nie osiągnie żadnych korzyści na zmianie zagospodarowania terenu to ludzie będą to panu pamiętać! Jako gospodarz miasta Lublin a nie miasta Kielce, powinien pan postawić twarde warunki ! Jak firmie to nie pasuje, niech odsprzeda ziemie po tyle po ile kupiła i wraca do siebie.

Dlaczego firma z Kielc ma tylko na tym zyskać a my mamy ponosić koszty przebudowy skrzyżowania, niech i oni coś od siebie dają

To poprzednik chciał za dużo - jak dobrze pamiętam, chcieli dać około 100 mln na przebudowę skrzyżowania, poprzednik krzyczał więcej - chciał ponad 100 mln (za zgodę na wybudowanie nowej galerii). Po zmianie warunków ze strony miasta - żądanie więcej kasy - wycofali się z tego i jak widać na dobre im wyszło, mają za darmo przebudowę i postawią bloki - też zarobią. Miasto jak się okazało, lekko zmieniło plany i nie potrzebują aż tak drogiej przebudowy.

Poza tym czemu niby ktoś ma płacić za przebudowę skrzyżowania? Jak kupisz sobie działkę, to biegasz do miasta by wybudowali/przebudowali drogę, bo źle się jeździ.

Fakt, że udało im się kupić taniej nie ma znaczenia, bardzo dużo ludzi kupiło działki 30 czy 20 lat temu, które obecnie wielokrotnie zyskały na wartości.

Rozwiń
Wojtek84
Wojtek84 (2 marca 2016 o 23:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Po co w Lublinie tyle bloków ?? Miasto wyludnia się, bo "studenty" zaniżają stawki pracując za najniższą krajową (bo rodzice co tydzień dadzą jajka, zabiją kurę albo dadzą 1/4 świni). teraz ma niecałe 350 tysięcy a co roku ok. 1000 osób ubywa, bo pensje biedne o przynajmniej 30 % niż w Warszawie, gdzie pracy jest dużo dużo więcej a i ludzie też ...

Pełna zgoda!! Ciekawe kto tam będzie mieszkał. Bogaci budują się poza miastem, młodzi wyjeżdżają, ci co zostają to albo  mieszkają z rodzicami, albo wynajmują mieszkania, albo czekają na mieszkania w "spadku" po babci. Albo kupuja mieszkania na rynku wtórnym, które są tańsze...

Rozwiń
egz
egz (2 marca 2016 o 22:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Po co w Lublinie tyle bloków ?? Miasto wyludnia się, bo "studenty" zaniżają stawki pracując za najniższą krajową (bo rodzice co tydzień dadzą jajka, zabiją kurę albo dadzą 1/4 świni). teraz ma niecałe 350 tysięcy a co roku ok. 1000 osób ubywa, bo pensje biedne o przynajmniej 30 % niż w Warszawie, gdzie pracy jest dużo dużo więcej a i ludzie też ...

Rozwiń
Gość
Gość (2 marca 2016 o 21:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Prezydencie Żuk! To jest NASZE miasto ! Nasze, obywateli !!! Mamy prawo o nim decydować a zdecydowana większość mówi: chcemy w tym miejscu zieleń ! Bez nowomowy pełnej pustosłowia proszę i bez magicznych zaklęć o "rozwoju" - niszczenie jedynego terenu zielonego w północnej części miasta TO NIE JEST I NIGDY NIE BĘDZIE TZW. "ROZWÓJ" !
Rozwiń
g
g (2 marca 2016 o 20:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To niech posprzątają na swoim terenie a chwasty wytną, bloki niech stawiają tam gdzie są na nie plany, wiedzieli co kupują
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (82)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!