czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Prezydent potrzebny od zaraz

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 lipca 2006, 19:18

Kandydaci do foteli prezydentów miast zaczynają odsłaniać swoje twarze. Kobiet w tym gronie niewiele. Do dziś wiadomo o dwóch: w Lublinie i Chełmie. A kto oprócz nich?

Lublin
Izabella Sierakowska (SDPL) w jesiennych wyborach może liczyć na wsparcie sojuszu. – Już ustaliliśmy, że będzie naszym wspólnym kandydatem – mówi Grzegorz Kurczuk, szef lubelskiego SLD.
LPR tym razem nie zamierza bratać się z PiS-em. Oficjalnym kandydatem jest poseł Andrzej Mańka. – Po urlopach zabieramy się do pracy – mówi. – Rozmawiam cały czas ze środowiskami, które chcą mnie poprzeć pod szyldem ligi.
PiS najprawdopodobniej postawi na Andrzeja Pruszkowskiego, obecnego prezydenta Lublina. Ostateczna decyzja w sprawie poparcia dla niego zapadnie po wakacjach. Z kolei PO zanim poprze jednego z pięciu swoich faworytów, chce poznać opinie mieszkańców na ich temat. Dlatego już rozpoczęła przepytywanie lublinian, kogo widzieliby w prezydenckim fotelu. PO wystawiła na licytację Pawła Bryłowskiego – byłego prezydenta Lublina, Dariusza Piątka – radnego i przedsiębiorcę, Włodzimierza Wysockiego – adwokata, Adama Wasilewskiego – wykładowcę Politechniki Lubelskiej i Leszka Daniewskiego – społecznika z Zemborzyc. Preferencje wyborców będą znane we wrześniu.

Biała Podlaska
Oficjalnie kandydatów na prezydenta miasta jest na razie dwóch. PO ogłosiła, że popiera przedsiębiorcę Bogusława Broniewicza, a nie dotychczasowego prezydenta Andrzeja Czapskiego. Trochę to dziwne, bo wydawało się, że PO ma wobec niego dług wdzięczności. – Przed rokiem poparłem Donalda Tuska. Ale nie spodziewałem się rewanżu – twierdzi Czapski. I zapowiada, że wystartuje jako apolityczny kandydat – prezydent wszystkich bialczan.
W przyszłym tygodniu swojego kandydata ogłosi SLD. Najprawdopodobniej będzie to młody radny Marcin Kochnio. Środowiska katolickie i narodowe ma reprezentować Tadeusz Romanowicz z Delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Na razie z decyzją zwleka PiS. Czy jego kandydatem będzie Adam Abramowicz, wydawca i prezes sieci „Nasze Sklepy”? Okaże się pod koniec sierpnia.

Chełm
Na razie żaden z kandydatów oficjalnie nie potwierdza udziału w wyborach. Ale najpewniejsza swego jest kandydatka SLD Agata Fisz. – W przyszłym tygodniu ogłoszę swoją decyzję – zapewnia.
Niejasna jest sytuacja na prawicy. Kandydować może Longin Bożeński związany z LPR, ale nie ma najmniejszych szans na uzyskanie poparcia PiS.
Zbigniew Bajko kojarzony z ugrupowaniem „Kocham Chełm” Krzysztofa Grabczuka, a co za tym idzie z PO, także nie przyznaje się do startu w wyborach. – Jeżeli nawet mówi się o tym, że namawia mnie do startu sam Grabczuk, ja mogę powiedzieć, że namawiam jego – mówi zastępca prezydenta.
PiS jeszcze nie wybrał. Prawdopodobną kandydatką jest posłanka Beata Mazurek. – Jeszcze nie wiem, czy będę kandydować. Ale na pewno kogoś wystawimy – zapowiada Mazurek.

Zamość
W Zamościu zapowiada się wielkie porozumienie. Wspólnego kandydata wystawi prawica. Będzie nim Andrzej Lubczyk, dyrektor zamojskiej delegatury Urzędu Wojewódzkiego. – Prowadzimy rozmowy z wszystkimi prawicowymi partiami i organizacjami. Jesteśmy blisko porozumienia – mówi Sławomir Zawiślak, poseł PiS i szef partii w Zamościu. Z akceptacją kandydatury Lubczyka nie miałaby problemów zarówno LPR, jak i... PO. A to znaczyłoby, że Marcin Zamoyski, obecny prezydent, musiałby startować pod szyldem własnego komitetu.
Faworytem lewicy wydaje się być Jerzy Nizioł, radny i prezes spółdzielni mieszkaniowej. Ale działacze SLD i SDPL wstrzymują się z oficjalną deklaracją poparcia.
(kap) (pim) (rys) (ema)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!