poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko dziś w Lublinie. Program wizyty

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 grudnia 2014, 07:36
Autor: PAP

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w czwartek, w drugim dniu wizyty w Polsce, będzie przebywał w Lublinie. Odwiedzi tworzoną tu międzynarodową jednostkę wojskową - litewsko-ukraińsko-polską brygadę LITPOLUKRBRIG oraz spotka się z lokalną społecznością.

Na lotnisku Poroszenkę i jego małżonkę Marynę powitają przedstawiciele władz Lublina i regionu. Potem ukraiński prezydent uda się do sztabu powstającej w Lublinie międzynarodowej jednostki wojskowej, litewsko-ukraińsko-polskiej brygady LITPOLUKRBRIG. W siedzibie dowództwa zaplanowano powitanie prezydenta Poroszenki według ceremoniału wojskowego, odegrane zostaną hymny Ukrainy i Polski. Podczas pobytu w jednostce prezydentowi towarzyszyć mają wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej.

Poroszenko obejrzy w sztabie brygady pomieszczenia przygotowane dla oficerów ukraińskich, którzy będą tam pracować. Obejrzy też sprzęt batalionu dowodzenia brygady, m.in. zautomatyzowany wóz dowodzenia, zestaw do łączności satelitarnej, ruchomy węzeł łączności i różnego typu radiostacje przenośne.

"To nie jest brygada, która ma jechać na wojnę do Donbasu, ale brygada, w której armia ukraińska będzie mogła zdobywać doświadczenia przydatne dla kontynuowania procesu zbliżania z armiami NATO-wskimi" - powiedział w środę prezydent Bronisław Komorowski.

Umowę o utworzeniu wspólnej brygady podpisali we wrześniu tego roku w Warszawie ministrowie obrony Polski, Litwy i Ukrainy. Jednostka będzie wykorzystywana do udziału w operacjach pod auspicjami ONZ, NATO i UE, a także w ramach doraźnych koalicji tworzonych zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych i umowami zawartymi między państwami wystawiającymi siły. Głównymi zadaniami brygady będą m.in.: współudział w międzynarodowym wysiłku utrzymania pokoju, zacieśnienie regionalnej współpracy wojskowej i stworzenie podstaw do powołania na bazie brygady Grupy Bojowej UE.

Inicjatywa powołania wielonarodowej brygady została wysunięta w 2007 r. W Lublinie funkcjonuje polska część dowództwa jednostki i batalion dowodzenia. Ma do nich dołączyć po kilkunastu oficerów z Litwy i Ukrainy. Pododdziały wydzielane do brygady z poszczególnych państw pozostaną w miejscach stałej dyslokacji i podporządkowane będą dowódcy brygady na czas ćwiczeń i misji.

Po wizycie w jednostce Poroszenko spotka się z przedstawicielami władz Lublina i województwa lubelskiego.

Następnie zaplanowano spotkanie prezydenta Ukrainy ze społecznością lokalną Lublina i regionu w Centrum Kultury. Mają w nim uczestniczyć studenci ukraińscy i polscy, przedstawiciele mniejszości ukraińskiej z regionu oraz instytucji i organizacji współpracujących z Ukrainą. Tam też zaplanowano wystąpienia prezydenta Poroszenki.

Według szacunków urzędu miejskiego w Lublinie, na wszystkich uczelniach w tym mieście studiuje obecnie ok. trzech tysięcy osób.

Podczas wizyty prezydenta Ukrainy w Lublinie mają odbyć się dwie pikiety protestacyjne. Według zgłoszeń do urzędu miejskiego jedna pod Urzędem Wojewódzkim i ma liczyć ok. 50 osób, a druga pod konsulatem Ukrainy i ma wziąć w niej udział ok. 15 osób. Organizowane są one przez środowiska sprzeciwiające się kultywowaniu "tradycji bandyckich organizacji OUN-UPA” i domagające się od ukraińskich władz "potępienia ukraińskiego nazizmu”.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Ukraina Petro Poroszenko
Tony Halik
zielone ludziki upa
crx
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Tony Halik
Tony Halik (18 grudnia 2014 o 10:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

"Prezydent ukrainy" ???? - nie ma takiego państwa!!! Jest Uganda ,Urugwaj, ale ukraina!?.Nie słyszałem.

Rozwiń
zielone ludziki upa
zielone ludziki upa (18 grudnia 2014 o 10:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

wszystkich ukraińców w POLSCE należy traktować jako zielone ludziki upa i banderowców. dlaczego politycy włażą w du...ę ukraińcom. rosjanie robią z ukraińcami to co oni zrobili na WOŁYNIU.

Rozwiń
crx
crx (18 grudnia 2014 o 09:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Wspólczuję panu tzw.prezydentowi !!!To mądry i zarazem inteligentny gość. Jednak dojście do władzy poprzez krew naiwnych i rządzenie narodem , w którym połowa to lenie,  a druga to powstańcy,  wymaga niemal Mojżeszowej mądrości...!!!

Rozwiń
Gość
Gość (18 grudnia 2014 o 09:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Przylot ; samolot CASA-C295M

lot UKN1139 - AirbusA319-115X(CJ) reg.UR-ABA
 

Rozwiń
Gość
Gość (18 grudnia 2014 o 09:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Przylot ; samolot CASA-C295M

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!