niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Prezydent Wasilewski bez absolutorium i inne wypadki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 maja 2009, 07:42
Autor: DOMINIK SMAGA

Prawie dwanaście godzin trwało ostatnie posiedzenie miejskich radnych. Dokończenie sesji, której głównym akcentem było absolutorium dla prezydenta Wasilewskiego - 14 maja.

Porażka prezydenta

Adam Wasilewski nie otrzymał od Rady Miasta absolutorium. Oznacza to, że radni negatywnie ocenili to, jak prezydent zrealizował ubiegłoroczny plan dochodów i wydatków. Prezydenta poparło 10 radnych, 17 (w tym PiS) było przeciw. Radni wytykali Wasilewskiemu głównie słabe wykonanie drobnych inwestycji osiedlowych.

- Chciałem się zapytać, gdzie jest ten "Nowy Lublin” Adama Wasilewskiego - punktował prezydenta Piotr Kowalczyk, szef klubu PiS. - W podsumowaniu swoich ostatnich dwóch lat rządów chwalił się pan bramą na cmentarz. To jest dość znamienne - dodaje. - To jest wynik bardzo wielu zdarzeń, które na terenie całego województwa odciskają swoje piętno - broni prezydenta Paweł Bryłowski, szef klubu PO.

Wasilewskiemu oberwało się też za aquapark. O ile mnie pamięć nie myli, to w czasie kampanii wyborczej podpisywał pan list intencyjny z jakimś przedsiębiorstwem, które zaraz po wyborach miało budować aquapark, więc były to czcze obietnice - mówi Monika Wac, radna lewicy.

- Po prezydencie Bryłowskim pozostał deptak, po Pruszkowskim polityka zagraniczna, pan ma szansę by zostać symbolem niezrealizowanych drobnych inwestycji - wtóruje jej Dariusz Sadowski z lewicy. - Zgadzam się, że drobne prace, to nie znaczy nieistotne, te osiedlowe, zostały wykonane w niezadowalającym stopniu - przyznaje Wasilewski. Ale w obronę bierze go jego zastępca, Stanisław Fic: - Występują trudności z wykupem gruntów, bo właściciele nie chcą zgadzać się na rozbiórkę płotu lub przesunięcie o kilka metrów, sprawy są w sądzie i to jest ten kłopot - wyjaśnia.

- Policzyłem inwestycje, które pojawiają się w mieście, które były zaplanowane w roku 2008. Na 40 zadań zaplanowanych na początku 2008 r. 22 zadań nie wykonano wcale lub prawie wcale - wylicza Michał Widomski, radny niezrzeszony. - 40 proc., mówiąc językiem szkolnym to jest "pała”.

PiS może stracić większość

To efekt czwartkowego głosowania nad udzieleniem prezydentowi miasta absolutorium za 2008 r. Dreher złamał klubową dyscyplinę klubową w tej sprawie. Członkowie klubu PiS uzgodnili we wtorek, że będą głosować przeciw udzieleniu prezydentowi absolutorium. Tymczasem Dreher wstrzymał się od głosu. To stawia pod znakiem zapytania jego dalszy pobyt w klubie.

- Decyzję podejmie klub - mówi przewodniczący PiS w Radzie Miasta, Piotr Kowalczyk. - Oddaję się do dyspozycji - mówi Dreher. Wiadomo, że przed czwartkowym głosowaniem na zebraniu klubu Dreher prosił o zniesienie dyscypliny głosowania. Klub się na to nie zgodził.

Już wcześniej pojawiały się pogłoski o tym, że Dreher i kilku innych radnych może porzucić klub PiS na rzecz innej formacji politycznej. Dreher nie chce tego dziś komentować.

PiS ma w tej chwili 16 głosów w 31- osobowej Radzie Miasta. To oznacza, że bez zgody tego klubu przeforsowanie jakiejś uchwały jest w praktyce niemożliwe. Dreher jest obecnie przewodniczącym Rady Miasta.

Zmienią się ceny biletów

Nowy cennik usług przewozowych świadczonych na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego może wejść w życie już jesienią. 14 maja nad prezydenckim projektem uchwały w tej sprawie głosować ma Rada Miasta. Nie wiadomo jeszcze, jakie mają być nowe stawki. Najprawdopodobniej zrównane zostaną za to ceny biletów ulgowych używanych przez uczniów, emerytów i rencistów ze stawkami, które płacą teraz studenci. Teraz studenci jeżdżą taniej od uczniów.

Zrównanie tych cen zakładał obywatelski projekt uchwały przygotowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, a podpisany przez ponad 2 tys. mieszkańców. Radni mieli rozpatrzeć projekt w czwartek, ale ostatecznie zdjęli projekt z porządku obrad, bo w maju prezydent przedstawić ma własną wersję cennika.

Nie skończyli

14 maja radni mają dokończyć przerwaną w czwartek sesję. O godz. 21 byli zbyt zmęczeni trwającymi od godz. 9 rano obradami i postanowili odłożyć resztę głosowań.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
kolka
Menda2
lubelak
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

kolka
kolka (5 maja 2009 o 11:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
lubelak napisał:
akurat organizację Tour de Pologne (patrz fotografia wyżej) w roku jego jubileuszu 80 - lecia (pierwszy odcinek tego kolarskiego touru biegł z Wa-wy do Lublina w 1928 roku) można przypisać Wasilewskiemu jako plus. To, że kolarze nie skończyli wyścigu miało jeszcze lepszy efekt marketingowy niż gdyby go ukończyli. Takie strajki są rzadkością w tak dużych imprezach, a ilość materiałów w zagranicznych stacjach na ten temat w normalnym przypadku kosztowałaby miasto wiele setek jeśli nie nawet miliony zainwestowanych w promocję euro ilustracja powyższa jest więc błędem w przypadku jeśli redakcja miała "dokopać" Wasilewskiemu

A jeszce lepszą reklamą by było,kiedy kolarze "pochlaliby" u Wasilewskiego i nie wyruszyli do następnego etapu.Przestań,ten twój tok myślenia przyprawia o ból głowy.A nie pomyślałeś że można wysnuć i taki wniosek (Lublin to dziura po której i rowerem trudno przejechać)
Rozwiń
Menda2
Menda2 (5 maja 2009 o 10:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A TOUR de POLOGNE otrzyma w tym roku absolutorium w Lublinie- czy Lang znowu będzie musiał przepraszać fantami? Ps. Co z tymi podarowanymi rowerami?
Rozwiń
lubelak
lubelak (4 maja 2009 o 19:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
akurat organizację Tour de Pologne (patrz fotografia wyżej) w roku jego jubileuszu 80 - lecia (pierwszy odcinek tego kolarskiego touru biegł z Wa-wy do Lublina w 1928 roku) można przypisać Wasilewskiemu jako plus. To, że kolarze nie skończyli wyścigu miało jeszcze lepszy efekt marketingowy niż gdyby go ukończyli. Takie strajki są rzadkością w tak dużych imprezach, a ilość materiałów w zagranicznych stacjach na ten temat w normalnym przypadku kosztowałaby miasto wiele setek jeśli nie nawet miliony zainwestowanych w promocję euro :) ilustracja powyższa jest więc błędem w przypadku jeśli redakcja miała "dokopać" Wasilewskiemu :)
Rozwiń
~chełmianin~
~chełmianin~ (4 maja 2009 o 19:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jako osoba z zewnątrz muszę powiedżeć że wasilewski psuje bardzo opinie lublinowi joko nowoczesnemu miastu,człowiek ten robi wrażenie jakby przybł tu z dziewiętnastego wieku,jest nudny,nijaki,robi złe wrażenie swoim konserwatywnym wyglądem i ospałym sposobem bycia,lublin ratuje dzisiaj jedynie grabczuk swoim wizerunkiem i postawą
Rozwiń
Dromek
Dromek (4 maja 2009 o 11:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Stanisław Fic: - Występują trudności z wykupem gruntów, bo właściciele nie chcą zgadzać się na rozbiórkę płotu lub przesunięcie o kilka metrów, sprawy są w sądzie i to jest ten kłopot - wyjaśnia.
ALBO ROBI SIĘ NA PODSTAWIE SPEC USTAWY - i mamy
[size=5]"NIKT WAM TYLE NIE DA, ILE PełO I WASILEWSKI OBIECA"

jak miasto ze względu na brak planu zagospodarowania przestrzennego okrada mieszkańców NIBY SWOICH LUBLINIAN podczas wywłaszczeń patrz POLIGONOWA rzeczoznawca w innych miejscach pokazuje cenę 400 zł/m2 ale ze względu na brak planu przy POLIGONOWEJ tylko 130 zł/m2 .

TAK SIĘ NA NAS DORABIAJĄ. BĘDĘ PRZY KOLEJNYCH WYBORACH O panu wasilewskim i PełO PAMIĘTAŁ . KTO MNIE OKRADŁ .[/size]
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!