niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Prezydent wycofuje się z większości przeprowadzek szkół

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 marca 2011, 18:28
Autor: Dominik Smaga

Z długiej listy prezydenckich zmian zostały dwie szkoły z ul. Podwale 3. Centrum Kształcenia Ustawic
Z długiej listy prezydenckich zmian zostały dwie szkoły z ul. Podwale 3. Centrum Kształcenia Ustawic

Protesty uczniów i nauczycieli poskutkowały. Przeniosą się tylko dwie szkoły z ul. Podwale: CKU nr 1 oraz Gimnazjum nr 12. Ale i do tej ostatniej przeprowadzki są zastrzeżenia.

Kontrowersyjny plan zmian prezydent zaprezentował w połowie lutego, a pod koniec miesiąca przyjęła go Rada Miasta. Teraz prezydent wycofuje się z większości propozycji, stosowny projekt przekazał już radnym.

• Zespół Szkół Energetycznych nie będzie przenoszony z Długiej na Magnoliową. – Przekonali nas do tego nauczyciele. Szkoła deklaruje tworzenie nowych kierunków – wyjaśnia Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik prezydenta.

– Na zamówienie lubelskich elektrociepłowni i LPEC-u będziemy kształcić w zawodzie technik energetyk. A w porozumieniu z Politechniką Lubelską i Uniwersytetem Medycznym również pracowników do obsługi aparatury w szpitalach i przychodniach – mówi Włodzimierz Arciszewski, dyrektor ZSE z Długiej. – Decyzja Ratusza pozwoli nam zrealizować ten plan.

• Nie będzie też przeprowadzki Zespołu Szkół nr 6 z ul. Diamentowej. Miał on trafić do "kolejówki” na Zemborzycką, razem z Gimnazjum nr 4, które przyjmuje z całego miasta uczniów nie mogących skończyć innych szkół. Prezydenta przekonało spotkanie z kuratorem oświaty i kuratorem sądowym. – Zgodnie wskazywali na bardzo ważną rolę tej szkoły, jedynej takiej w mieście – podkreśla Mieczkowska-Czerniak.
• Natomiast po protestach uczniów Gimnazjum nr 19 i IV LO ze Szkolnej nie będą łączone w zespół.

To oznacza, że przeniosą się tylko dwie szkoły z ul. Podwale 3. Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 1 trafi do gmachu podstawówki przy Krochmalnej, a Gimnazjum nr 12 do budynku VII LO przy Farbiarskiej.

Ale ta ostatnia propozycja też budzi wiele kontrowersji. Gimnazjaliści wywodzący się w większości z ubogich rodzin nie będą mieć przy Farbiarskiej stołówki, ani świetlicy – jej rolę pełniła biblioteka, w której mogliby odrabiać lekcje – Są to dzieci, gdzie w domu często jest kilkoro rodzeństwa i mieszkają w pokoju z kuchnią (nie mówiąc o imprezach w domu części uczniów) nie ma komputera i nie ma gdzie odrobić lekcji – pisze w liście do redakcji pani Monika. Przy Podwalu obiady wydawane są już od godz. 11.15, bo dla wielu uczniów są wręcz pierwszym posiłkiem w ciągu dnia.

– Zorganizujemy gimnazjalistom posiłki, wyremontujemy też boisko przy VII LO – deklaruje Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania w Urzędzie Miasta. Pytana o świetlicę w bibliotece mówi, że również i to da się zorganizować. Wiadomo już, że zwolniony przez szkołę budynek miasto chce wykorzystać na siedzibę dla planowanego Zarządu Dróg i Mostów.
Głosowanie w sprawie szkół już w czwartek.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
lublinianin
aa
Carmellita
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

lublinianin
lublinianin (31 marca 2011 o 22:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zgadzam się z poprzednimi opiniami, ale w tym samym budynku mieści się też i druga szkoła - CKU nr 1. Szkoła ta z ponad 50-letnią tradycją jest w tej syutacji potraktowana po macoszemu. Przez lata swej działalności wykształciła tysiące dorosłych ludzi, którzy dzięki tej placówce zdobywali średnie wykształcenie, maturę i zawód. Dlaczego nikt z lubelskich notabli nie zaprotestuje przenosinom CKU nr 1. Pani przewodniczącej S marzy się plac im. J. Kaczyńskiego, niech zajmie się realiami dnia dzisiejszego Lublina i oświaty w Lublinie. Niech zaprotestują też byli słuchacze CKU nr 1. Niektórzy z nich są obecni nawet w obecnej Radzie Miejskiej Lublina.
Rozwiń
aa
aa (31 marca 2011 o 20:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wyremontują salę GIMNASTYCZNĄ ale jej nie powiększą. I CO ZE STOŁÓWKĄ???. G 12 ma wyremontowaną salę i stołówkę. Dlaczego urzędnicy nie mogą pójść do LO7???
Rozwiń
Carmellita
Carmellita (31 marca 2011 o 15:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Obara sprzedała szkołę .. wzięła pieniądze w łapę i uczniami się nie przejmuję ..
gim.12 to bardzo dobra szkoła ja się o tym przekonałam i tam ćpunów i galerianek nie ma ..
A do 7 Lo nie powinni przenosić 12 ...
Rozwiń
Gość
Gość (29 marca 2011 o 19:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
w Gimnazjum nr w 12 jest wyremontowana stołówka, sala gimnastyczna, większość
sanitariatów uczniowskich w VII LO tego nie ma dlaczego taki jest kierunek
planowanej "przeprowadzki"
Czy Ci najbiedniejsi i najsłabsi muszą być spychani na margines do baraku z nową elewacją
Czy dla p. Dumkiewicz Sprawki liczy się tylko kasa?
A gdzie szeroko pojęte dobro ucznia?
Rozwiń
ania
ania (29 marca 2011 o 19:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jakie oszczędności?????
ciekawe ile obiecali dyr. Obarze za sprzedanie szkoły?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!