piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Prezydent wyprzedza na rondzie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 maja 2007, 18:27
Autor: DOMINIK SMAGA

Rondo im. Wincentego Pola. Takiej treści tabliczkę miejscy oficjele uroczyście odsłonili wczoraj na rondzie u zbiegu ul. Elsnera i Choiny.

Sęk w tym, że rondo jeszcze się tak nie nazywa, bo mu nie wolno. Do 27 maja.
O nadanie rondu imienia poety, który urodził się w Lublinie zabiegała nosząca to samo imię prywatna uczelnia mieszcząca się tuż obok. Prezydent poparł pomysł i przedstawił Radzie Miasta projekt uchwały w tej sprawie. 26 kwietnia radni uchwałę przyjęli. Jak w niej czytamy, "uchwała wchodzi w życie po upływie 30 dni od daty jej podjęcia”. Czyli, jak wyliczyliśmy, dopiero 27 maja.
- Takie są procedury - przyznaje Adam Wasilewski, prezydent miasta.
Tymczasem, choć rondo Wincentego Pola będzie mogło używać nazwy patrona za kilkanaście dni - feta odbyła się już wczoraj.
- Uroczystość zbiega się z konferencją naukową poświęconą Polowi - wyjaśnia Witold Kłaczewski, rektor Wyższej Szkoły Społeczno-Przyrodniczej im. Wincentego Pola. - Tak znamienitego grona profesorów nie udałoby nam się zgromadzić w innym terminie - dodaje. I rzeczywiście - lista uczestników robi wrażenie. Do Lublina zjechało kilkudziesięciu naukowców zajmujących się osobą i twórczością sławnego lublinianina.

Dlaczego Ratusz zdecydował się na falstart? - Bardzo prosiły mnie o to władze uczelni - mówi prezydent.
Tyle, że na stronach internetowych WSSP próżno szukać choćby wzmianki o konferencji, czy inicjatywie nazwania ronda. Nie ma też najmniejszej informacji o samym Wincentym Polu, o którego uczczenie tak usilnie zabiegała uczelnia.
Ale formalne uchybienie nie oznacza, że tabliczka jest nielegalna. Po prostu nie obowiązuje. - Rozmawiałem w tej sprawie z wojewodą lubelskim. Mówiłem mu, że uroczystość odbędzie się zanim uchwała wejdzie w życie i usłyszałem, że problemu nie będzie - mówi Piotr Dreher, przewodniczący Rady Miasta. Ale fakt, że rondo Pola rondem Pola jeszcze nie jest - kwituje i dodaje - Nie możemy być tak drobiazgowi.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!