niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Prezydent Żuk nie przejął LFOZ. 1:0 dla prezesa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 kwietnia 2012, 19:20
Autor: Rafał Panas

Krzysztof Żuk (archiwum)
Krzysztof Żuk (archiwum)

Prezydent Lublina chciał przejąć władzę w Lubelskiej Fundacji Odnowy Zabytków, która jego zdaniem nie działa zbyt dobrze. Przewrót zakończył się klęską Żuka.

LFOZ działa od 23 lat, zajmuje lokale w kamienicy przy Jezuickiej, dysponuje zrujnowaną oranżerią w Zawieprzycach oraz prowadzi Klaster Kultury Lubelszczyzny. Jej celem jest ratowanie zabytków, ale znana jest przede wszystkim z prowadzenia targowiska przy Ruskiej oraz pobliskiego przystanku dla busów. Fundatorami są lubelski magistrat, Urząd Marszałkowski, Polskie Pracownie Konserwacji Zabytków, firmy i osoba prywatna.

Właśnie upływa pięcioletnia kadencja prezesa Andrzeja Gumieniczka.

Rada fundatorów LFOZ spotkała się w czwartek. Najpierw niespodziewanie w spotkaniu chcieli uczestniczyć przedstawiciele miejskiej spółki MPK, ale dowiedzieli się, że od 11 lat nie są fundatorami. Potem przedstawiciel prezydenta Lublina postawił wniosek o powołaniu nowego prezesa – Łukasza Mazura, młodego pracownika magistratu. Poparł go człowiek marszałka. Ale pomysł przepadł w głosowaniu.

– Jesteśmy jednym z fundatorów, fundacja gospodaruje na naszym mieniu i przyszedł czas żeby zastanowić się nad jej strategią i przyszłymi działaniami. Szanujemy wybór rady. Prezydent przygląda się i nadal będzie się przyglądał działalności fundacji – zapowiada Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik prezydenta Lublina.

– Konsternacja była potężna. Prezydent powinien napisać do mnie, jakie ma zastrzeżenia, wezwać na rozmowę. Na radzie nie padł żaden argument, dlaczego pan Mazur miałby być lepszym prezesem. Chętnie dogadam się z prezydentem, ale do tej pory nie miałem szansy na spotkanie - mówi Andrzej Gumieniczek.

Prezes LFOZ pełni funkcję społeczną, ale jednocześnie jest etatowym dyrektorem biura i decyduje o obsadzie stanowisk w fundacji oraz dysponuje sporym majątkiem. W 2010 roku fundacja miała 1,4 mln zł przychodów (zdecydowana większość z prowadzonej działalności gospodarczej).

Jeden ze współpracowników prezydenta, twierdzi, że Żuk nie jest zadowolony z działalności fundacji. – Teraz pogroził palcem i będzie ciąg dalszy – usłyszeliśmy.

Współpraca Ratusza z fundacją rzeczywiście nie układa się dobrze. Np. władze nie chcą wydzierżawić fundacji terenu przy Ruskiej na dziesięć lat (obecna dzierżawa kończy się w tym roku), chętnie widziałby tam innego inwestora. Żuk mówił jesienią ubiegłego roku na sesji Rady Miasta, że dostaje dużo skarg na działanie targowiska. Władzom miasta nie podoba się też zaangażowanie fundacji poza Lublinem.

– Prezydent i PO chcą obsadzić fundację swoimi ludźmi. Miasto traktuje fundację jak niechciane dziecko, nie pomaga. Ale jak zarabia, funkcjonuje wzorcowo to pojawia się pomysł żeby przyjść, zjeść konfitury i rozdawać polityczne synekury – komentuje anonimowo człowiek związany z LFOZ.

– Nie chce mi się wierzyć, że to inicjatywa prezydenta, bo mam go za człowieka, który działa z zachowaniem kultury i norm społecznych – mówi Dariusz Wójcik, przewodniczący rady fundatorów i prawicowy działacz (ostatnio wspierał Zbigniewa Wojciechowskiego z PJN). – To była groteskowa sytuacja, przygotowana na kilka godzin przed radą. Przedstawiciel prezydenta nie miał podstawowej wiedzy o fundacji, a przed zgłoszeniem nowego kandydata na prezesa razem z całą radą dobrze ocenił działania obecnego prezesa.

Na ten miesiąc zaplanowano spotkanie fundatorów rady w sprawie strategii działań fundacji.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Arnold
Gość111
(29) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (8 kwietnia 2012 o 13:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
hxyAlways believe [url=http://www.cheaphandbags2sale.com/]Louis Vuitton Handbags[/url] that good things are [url=http://www.cheaphandbags2sale.com/gucci-handbags-c-66.html]Gucci Handbags[/url] possible and remember [url=http://www.cheaphandbags2sale.com/]Louis Vuitton Purses[/url] that mistakes can be lessons that [url=http://www.cheaphandbags2sale.com/miu-miu-handbags-c-74.html]Miu Miu Handbags[/url] lead to discoveries.Take your fear [url=http://www.beatsbydre2au.com/]Beats By Dre Australia[/url] and transform it into [url=http://www.beatsbydre2au.com/beats-by-drdre-studio-c-67/]Beats By Dre Studio[/url] trust;learn to rise above [url=http://www.beatsbydre2au.com/]Beats By Dre Sale[/url] anxiety and doubt.Turn [url=http://www.beatsbydre2au.com/beats-by-drdre-solo-hd-c-66/]Beats By Dre Solo HD[/url] your "worry hours"into [url=http://www.beatsbydre2au.com/]Dr Dre Sale[/url] "productive hours".Take the [url=http://www.beatsbydre2au.com/beats-by-drdre-tour-c-70/]Beats By Dre Tour[/url] energy that you have wasted [url=http://www.lacosteshoesuk.com/]Lacoste Shoes[/url] and direct it toward every [url=http://www.lacosteshoesuk.com/lacoste-shoes-2012-c-65/]Lacoste Shoes 2012[/url] worthwhile effort that you can be [url=http://www.lacosteshoesuk.com/]Lacoste Trainers[/url] involved in.You will see beautiful [url=http://www.lacosteshoesuk.com/lacoste-shoes-2012-c-65/]Lacoste Trainers 2012[/url] things happen when you allow [url=http://www.lacosteshoesuk.com/]Lacoste 2012[/url] yourself to experience [url=http://www.lacosteshoesuk.com/]Lacoste Shoes UK[/url] the joys of life.You will find happiness when you [url=http://www.lacosteshoesuk.com/]Lacoste Trainers UK[/url] addopt positive thinking into [url=http://www.lacosteshoesuk.com/]Cheap Lacoste Shoes[/url] your daily routine and make it an [url=http://www.nzghd-hair.net/]GHD NZ[/url] important part of your world.
Rozwiń
Arnold
Arnold (3 kwietnia 2012 o 11:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dokładnie. Trzeba rzyglądać się działaniom fundacyjek i stowarzyszonek, które jednak jak się okazuje ciągną kasę z miasta, bo przecież parking na Ruskiej i targowisko nie jest własnością Fundacji.Kiedy ktoś chce zrobić porządek, a właściwie przyjrzeć się sytuacji podnosi się larum, a szef sztabu PJN w wyborach parlamentarnych 2011 dziwi się że ktoś zaczyna patrzeć na ręce organizacji, która zarządza miejskimi terenami.No oczywiście nie tylko, bo o oranżerii w Zawieprzycach nie sposób zapomnieć.
Rozwiń
Gość111
Gość111 (3 kwietnia 2012 o 11:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='axel' timestamp='1333380121' post='617313']
[...]
Szanowny -polo- odpowiedz co robi te 13 osób na etatach w fundacji i co robiło przez ostatnie lata? No co takiego? Fundacja odnowy zabytków, która zarządza targiem i parkingiem, a kasę przejada na wynagrodzenia. A może w końcu komuś uda się rozgonić to patologiczne towarzystwo i szczerze kibicuje prezydentowi Żukowi, bo jeśli on nie uporządkuje spraw z dziwnymi fundacjami w tym mieście to chyba już nikt inny tego nie zrobi.
[...]
[/quote]
Kolejny naiwny.
Rozgonić patologiczne towarzystwo, chyba tylko po to, żeby wprowadzić <<patologiczniejsze>>. Wystarczy popatrzeć na komentarz napisany przez ~Przemek Leniak~. Tak... trzeba przecież niedobitków politycznych poustawiać na stanowiskach.

Niech prezydent najpierw się zajmie fundacjami i stowarzyszeniami, które ciągną kasę z miasta a nie tymi, które zarabiają same na siebie i nie są obciążeniem dla budżetu.
Rozwiń
Lubelak
Lubelak (3 kwietnia 2012 o 10:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Lublinianka' timestamp='1333395304' post='617405']
Moim zdaniem upolitycznienie Fundacji negatywnie odbije się na jej działaniu. Może efektów nie ma spektakularnych, ale one SĄ. Piszę to jako mieszkanka Kaliny, gdzie dzięki wsparciu LFOZ odnowiono studnię. Jako entuzjasta lokalnej turystyki często korzystam z bazy zabytków na stronach LFOZ.

A gdy zaczną się przepychanki polityczne, to już na bank nie będzie żadnego działania. Będzie tylko parcie do koryta i usilne starania wyrwania największego ochłapu dla siebie, zanim zmieni się opcja i przyjdzie kolejne rozdanie stołków.
[/quote]


Droga Lublinianko! Problem w tym, że na upolitycznienie za późno, gdyż ta fundacja jak i wiele innych już jest upolityczniona od lat, ktoś z zewnątrz mógłby to przerwać, albo powinno się zlikwidować takie jednostki.
Jeżeli chodzi o remont studni to oczywiście chwali się takie inicjatywy, ale problem w tym ile pieniędzy idzie na działalność statutową, a ile na inne cele. Zobacz remont takiej studni ile mógł kosztować.. dajmy na to 20 tys. zł niech wyremontują 5 takich studni, co da nam 100 tys zł a jak wynika z artykułu przychody roczne to 1,4 mln zł. Więc co z resztą kasy. Bo moją styczność z fundacją wspominam negatywnie. Nie było żadnego zainteresowania na poparcie proponowanych inicjatyw w zakresie promocji wiedzy o najciekawszych kamienicach lubelskiego Śródmieścia, powiedziano mi, że fundacja przeznacza pieniądze na inne cele, ale gdy chciałem uzyskać informacje na co i w takim razie jakie działanie może liczyć na wsparcie, powiedziano mi, że powinienem już wyjść ponieważ przeszkadzam. Niestety, ale w obecnym kształcie nic się nie zmieni.
Rozwiń
Lublinianka
Lublinianka (2 kwietnia 2012 o 21:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Moim zdaniem upolitycznienie Fundacji negatywnie odbije się na jej działaniu. Może efektów nie ma spektakularnych, ale one SĄ. Piszę to jako mieszkanka Kaliny, gdzie dzięki wsparciu LFOZ odnowiono studnię. Jako entuzjasta lokalnej turystyki często korzystam z bazy zabytków na stronach LFOZ.

A gdy zaczną się przepychanki polityczne, to już na bank nie będzie żadnego działania. Będzie tylko parcie do koryta i usilne starania wyrwania największego ochłapu dla siebie, zanim zmieni się opcja i przyjdzie kolejne rozdanie stołków.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (29)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!