środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Prezydentom zamek, a gawiedzi rycerzy, czyli obchody 440-lecia Unii Lubelskiej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 czerwca 2009, 17:36
Autor: DOMINIK SMAGA

Na obchody przyjadą prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy. Oficjele będą świętować na KUL-u, pod pomnikiem Unii Lubelskiej i na Zamku. A na mieszkańców czekać będzie obóz rycerski na pl. Litewskim i koncert na pl. Po Farze.

1 lipca pl. Litewski zmieni się w obóz rycerski. - To będzie widowisko utrzymane w konwencji czasów renesansowych nawiązujące do obrad Sejmu - zapowiada Piotr Zieniuk z Centrum Kultury. - Będzie wioska rycerska, inscenizacja obrad, pokazy broni i fechtunku - dodaje.

Będzie też pokaz tresury ptaków drapieżnych. Później rycerze przeniosą się na pl. Po Farze, gdzie prócz pokazów do wieczora potrwają koncerty w klimatach bardowskich.

Oficjele zaczną świętować w Archikatedrze nabożeństwem ekumenicznym. - Szukaliśmy czegoś, co byłoby do przyjęcia dla wszystkich. Będzie to celebracja Słowa Bożego - mówi Mieczysław Puzewicz, rzecznik lubelskiej kurii. Nie będzie liturgii katolickiej, ale wspólna dla wszystkich wyznań modlitwa "Ojcze Nasz”.

Z katedry VIP-y pojadą na KUL. Nieprzypadkowo. - 10 lat po podpisaniu unii powstał uniwersytet w Wilnie, z którego po różnych perturbacjach wyłonił się w 1918 r. KUL - wyjaśnia Józef Fert, prorektor uczelni, której honorowe doktoraty odbiorą zaproszeni prezydenci.

Doktorat dla Juszczenki budzi kontrowersje środowisk kresowych. - Rozdrapywanie ran nie służy pokojowi społecznemu - komentuje Fert.

Później oficjele złożą kwiaty na pl. Litewskim i Starym Miastem przejdą na Zamek. Tam odpoczną w gabinecie dyrektora i zwiedzą Kaplicę Trójcy Świętej. - W 10 minut - zdradza Zygmunt Nasalski, dyrektor muzeum. Po przemówieniu Lecha Kaczyńskiego podpiszą deklarację i w godzinę będzie po wszystkim.

Bogata jest otoczka obchodów. Wczoraj ruszyła specjalna strona unialubelska.eu. W Lublinie zawisło 30 billboardów i plakaty autorstwa znanego lubelskiego artysty, Roberta Kuśmirowskiego. Samorząd województwa i Ministerstwo Infrastruktury wypuściły też specjalne pocztówki i karty pocztowe.

- Od 1 do 28 lipca na Poczcie Głównej używany będzie stempel okolicznościowy - mówi Krzysztof Grabczuk, marszałek województwa.

- Podjęliśmy się też wykonania kopii aktu unii z pieczęciami przedstawicieli 77 ziem - mówi Adam Wasilewski, prezydent miasta. - Ten akt za kilka dni przyjedzie do Lublina.

23 czerwca na Zamku ruszy wystawa rysunków, grafik i zdjęć Lublina od 1569 do 1939 r. - Chcieliśmy pokazać miasto, w którym unia została podpisana - mówi Nasalski.

W towarzyszącym wystawie albumie będzie aż 500 prac. 26 czerwca na Zamek zjadą parlamentarzyści Polski, Litwy i Ukrainy, a 2 lipca zacznie się sesja naukowa ukazująca drogę od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej. - Chcemy pokazać Lublin jako miasto integracji - podkreśla prezydent.

Wśród gości nie będzie prezydenta Białorusi. To decyzja polityczna. Aleksander Łukaszenko nie dostał zaproszenia od Lecha Kaczyńskiego.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
BET ANKA
Gość
KOLKA
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

BET ANKA
BET ANKA (17 czerwca 2009 o 14:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"JESTEŚ DUMNY Z TEGO WPISU ?OPLUŁEŚ BUDYNEK I WIARĘ ALE NIE ODWAŻYŁEŚ SIĘ NA WYTKNIĘCIE OSÓB KTÓRE WEDŁUG CIEBIE ŹLE WPŁYWAJĄ NA WIZERUNEK TEJ UCZELNI.tO CO TY ROBISZ POTRAFI ZROBIĆ KAŻDY PIES Z TYM ŻE PIERWSZE PODNOSI NOGĘ.".Pochodząca odpowiedx wyraźnie wskazuje na jej niebieskie pochodzenie z tą różnicą, że nie leca wulgartyzmy jak za czasów JP 2 ("KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW - WRZÓD NADU---PIE PAPIEŻA" (1980) lub "JE---BA---NE---MU ORGANIŚCIE NIE POMOŻE NAWET CZYŚCIEC"(2002 lub 03).
I tak jak w poście pochodzącym od KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW i ASC, tak też sama odpowiedź nawiązuje do KUL-awych nierozwojowych kawalów:
Od lkońca lat 1970 - np. 1978) krążył w KUL-awych ustach duchownych święty dowcip o tej treści:

- "CZYM RÓZNI SIE PROFESOR OD PSA?"
gdy słuchacz miał problemy z odpowiedzią usta duchowne pałały szerokim uśmiechem i uświadamiały sluchacza:
- "BO PROFESOR OBLEWA I NIE PODNOSI NOGI"!

Czyż to nie cudowne?

KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW i ASC wskazuje w dalszym ciagu na nierozwojowość intelektualną KUL-awego (pół)Świat(k)a Naukowego...
przy nieznacznym wzroście KULtury.

We wpisach wkradł się bląd, który KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW i ASC prostuje: jest BAAN - powinno być BARAN.
jest BAAN B. powinno być BARAN B.
Serdecznie przepraszając wszystkich zainteresowanych!

Zostańcie z B(L)OGIEM....

(PODPISANO: KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW)
Rozwiń
Gość
Gość (17 czerwca 2009 o 01:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie bardzo rozumiem pana prof. - to dlaczego KUL chce rozdrapywac rany przyznając gloryfikatorowi ukraińskich nacjonalistów-morderców Polaków - doktorat honoris causa ? Czy pan prof. wie jak bedą wtedy czuc się Ci którym banderowcy wymordowali rodziny ?
Rozwiń
KOLKA
KOLKA (17 czerwca 2009 o 00:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
MEFISTO napisał:
KUL-awa iPAT-ologiczna NAU(cz)KA:

Nie od dziś wiadomo jak nędzny poziom intelektualny panuje na katolickich uczelniach – w tym KUL-awej i PAT-ologicznej...
Nie wystarczy być wyświęconym, aby zjeść wszystkie rozumy – wręcz przeciwnie: robienie wszystkiego z namaszczeniem i ufnością w boską mądrość skutecznie wyjaławia intelekt utrwalany codzienną konsumpcją krwi pańskiej w sprawowanej liturgii.
KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGAISTÓW prowadzący w internecie AKDAEMIĘ SZTUK CUDOWNYCH z Katedrą SŁOWEM MALOWANE i cyklem Z CZEGO SMIEĄ SIĘ POLACY nie pierwszy już raz proponuje na wszystkich katolickich, czyli KUL-awych, PAT-olgicznych ATK wprowadzić katolickie nazwy stopni edukacyjnych,np

1)zamiast mgr – BARANEK – skrót BAAN.;
2)zamiast dr - BARANEK BOZY - skrót BAAN.B.;
3)zamiast hab. - HABITOWY – skrót – HABIT.;
4)zamiast prof. - OSIOŁEK- skrót OSIOŁ.

Na samej KUL-awej alma mater studentów nazwać przedszKULakami, oceny wyrażać w KUL-ach (najwyższa to 1 KUL-a. Gorzej z matołkami, bo jak zainkasuje 6 KUL...? to już tylko ostatnie namaszczenie). Obowiązkowe mundurki wyróżniające dumnych wykładowców to sutanny KUL-o odporne, a dla KUL-awych Żaków czyli przedszKULaków – Kamizelki KUL-o odporne. Wszystko oczywiście zrobione na KUL-u w ramach wolnych mocy przerobowych.
OKULiczne ulice nazwać należy wyrazami zawierającymi sylabe KUL – np.: przedszKULna, zaszKULna, KUL-awa, KULejna, przedzKULaków, główną zas drogę,po której jeżdżą auta i prowadzącą na KUL KULeinami nazwać można ALEJĄ KULeinową, co tam Al. Racławickie...?
Pozostaje jeszcze sprawa dyplomów – w miejsce zerżniętych z państwowych wprowadzić należy okładki z opłatków i tradycyjnie już serwować DIPLOMA duże i małe!
Uświęcone tradycją „bóg zapłać” za naukę symbolicznie zmaterializować i takie niskie opłaty nazwać opłatkami....wydrukowanymi w bonach o nazwie ZABO. Takie tez ZABO-BONY KULejny raz ochronią boskie intelekty przed poganami...
Po KULejnym zaś roku „wysiłku intelektualnego” KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW i ASC proponuje, aby Władze KUL-awej alma mater zajęły czymś przedszKULaków i kontrując miejskie pomyły magistratu otwierającego wypożyczalnie holenderskich rowerów otworzyły wypożyczalnię KUL, wydały przewodniki po diecezjach i proponowały w ramach wakacyjnego relaksu zwiedzanie diecezji o KUL-ach!
Zamiast kopiować cywilne, czyli pogańskie pomysły KUL-awy półŚwiat(ek) Naukowy z powodzeniem może w iście szatański sposób wykorzystać boskie moce...
Wielki jubel panował w kościele. Biorąc zaś pod uwagę rozpiętość w czasie (od 1980 r. do 2009 r.) i (o)błędne KUL-awe teorie zwane „wykładami” widać, że wszystkie KUL-awe i PAT-ologiczne katolickie już dawno się wyłożyły! Dla przypomnienia – to w Lublinie pod czujnym KUL-awym okiem KUL-awego (pół)Świat(k)a Naukowego ks. mgr uczył ludzi z błędami, których nikt nie widział. Z KULei w 2009 r. Pallotyni (Al. Warszawska, Lublin) serwują każdej niedzieli o godz. 12:oo „AVE NARIA” Schuberta. Problem w tym, że półgłówki nie mają pojęcia o Schubercie i dają tylko POŁOWĘ UTWORU przeplecionego jakimiś wariacjami, po których następuje ponownie pierwsza polowa.
KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW i ASC celowo tak późno zajmuje się tym tematem, aby pokazać ludziom z jakimi półgłówkami mają do czynienia., a słychać to daleko, że ho, ho... -jeszcze jak ktoś rozmawia przez komóreczkę, to nawet w dowolnym miejscu KUL-i Ziemskiej!
Poz

JESTEŚ DUMNY Z TEGO WPISU ?OPLUŁEŚ BUDYNEK I WIARĘ ALE NIE ODWAŻYŁEŚ SIĘ NA WYTKNIĘCIE OSÓB KTÓRE WEDŁUG CIEBIE ŹLE WPŁYWAJĄ NA WIZERUNEK TEJ UCZELNI.tO CO TY ROBISZ POTRAFI ZROBIĆ KAŻDY PIES Z TYM ŻE PIERWSZE PODNOSI NOGĘ.
Rozwiń
kolka
kolka (17 czerwca 2009 o 00:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Myślę że miecze będą prawdziwe to parę lubelskich łebków można by im podstawić,O oooo jeden już widzę na zdjęciu.
Rozwiń
lubelak
lubelak (16 czerwca 2009 o 23:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mam pytanie: billbordy wywieszono w Lublinie, Czy zawisły także w najwiekszych miastach Polski? Jeśłi nie-to dlaczego? My w Lublinie wiemy co to jest Unia Lubelska....
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!