wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Problem z przebudową Al. Racławickich. Chodzi o normy hałasu

Dodano: 17 listopada 2016, 18:32
Autor: Dominik Smaga

Sprawa zmniejszenia poziomu hałasu dotyczy tej części Al. Racławickich, gdzie znajdują się wyższe budynki mieszkalne
Sprawa zmniejszenia poziomu hałasu dotyczy tej części Al. Racławickich, gdzie znajdują się wyższe budynki mieszkalne

Z dużym problemem zderzyło się miasto planując przebudowę Al. Racławickich, bo droga musi spełniać normy dotyczące hałasu, a nie wszędzie będzie to łatwe. Tak wynika z wyliczeń. O szpeceniu centrum ekranami akustycznymi nie ma mowy, ale...

Inne rozwiązanie ciężko jest znaleźć. Jak tłumaczą przedstawiciele Ratusza, to właśnie brak rozwiązań dotyczących zmniejszenia poziomu hałasu jest przeszkodą w zakończeniu prac nad dokumentacją projektową przebudowy Alej. – Zmieniły się normy, tu jest kłopot – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Musimy uwzględniać normy, które trudno jest dotrzymać.

Sprawa dotyczy tej części Al. Racławickich, gdzie znajdują się wyższe budynki mieszkalne. – Są dwie możliwości: albo ekrany, co nie wchodzi w grę, albo wymiana okien na trzyszybowe szczelne – wyjaśnia Kazimierz Pidek, dyrektor Zarządu Dróg i Mostów.

Na ekrany Ratusz się nie zgadza, by nie szpecić okolicy. A na wymianę okien dlatego, że budynki, o których mowa, nie są własnością miasta, a wspólnotom mieszkaniowym miasto nie zamierza fundować okien.

Ratunkiem miałoby być trzecie rozwiązanie, czyli specjalna nawierzchnia zmniejszająca hałas i jednoczesne wprowadzenie ograniczenia prędkości. Ale to może się okazać nieskuteczne, czego obawia się Rada Kultury Przestrzeni działająca przy prezydencie miasta.

RKP twierdzi bowiem, że w przypadku Al. Racławickich głównym źródłem hałasu będą silniki pojazdów, a nie koła toczące się po asfalcie, więc specjalna nawierzchnia nie rozwiąże problemu. Rada powołuje się tu na fachową literaturę.

Jeżeli miasto nie zdecyduje się na rozwiązanie problemu z hałasem, nie uzyska niezbędnej akceptacji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. A ta jeszcze nie wydała miastu pozytywnej opinii.

– Postępowanie nadal jest w toku – przyznaje Paweł Duklewski, rzecznik RDOŚ. – Czekamy na propozycje inwestora, bo to po jego stronie leży znalezienie rozwiązań, które zapewnią spełnienie norm hałasowych.

Jak miasto zamierza doprowadzić do tego, że przebudowa będzie uznana za zgodną z przepisami, a jednocześnie uniknąć tych rozwiązań, których wolałoby uniknąć? – Projektanci mają rozwiązać ten problem – stwierdza prezydent Żuk. Przebudowa Al. Racławickich, jeżeli w ogóle rozpocznie się w przyszłym roku, to – jak deklaruje miasto – dopiero pod koniec roku, a prace zaczęłyby się od strony ronda Honorowych Krwiodawców.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(40) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (21 listopada 2016 o 10:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak dobrze rozumiem, to teraz normy natężenia hałasu nie są przekraczane, bo samochody odbijając się od nierównej nawierzchni połowę czasu przemieszczają się w powietrzu, a po remoncie, jadąc po równej nawierzchni koła będą cały czas w kontakcie z nawierzchnią i dlatego generowany szum będzie większy. Proponuję dopuścić tylko furmanki do ruchu na Alejach, powierzchnia styczna kół od furmanek jest mniejsza, więc i hałas będzie mniejszy. No, koń czasami p..., ale to dla poszukiwaczy ciszy w mieście będzie jak powrót do dzieciństwa.
Rozwiń
Gość
Gość (19 listopada 2016 o 08:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nie budować wcale wtedy normy bedą spelnione i kasy troche zostanie
Rozwiń
Gość
Gość (18 listopada 2016 o 19:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zamiast drogi zrobić deptak......
Rozwiń
Gość
Gość (18 listopada 2016 o 19:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jakie silniki chyba że tam jeżdżą ruskie tiry bo jam auto z 2014 roku i sam go nie słyszę a to disel
Rozwiń
Gość
Gość (18 listopada 2016 o 15:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Proponuję zrobić deptak.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (40)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!