niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Procesy utknęły w miejscu

  Edytuj ten wpis
Autor: D.J.

Najpoważniejsze sprawy, które toczą się przed Sądem Okręgowym w Lublinie, utknęły w miejscu, bo biegli odmówili wykonania specjalistycznych ekspertyz. W sądzie można usłyszeć, że niektórych może za to spotkać nawet skreślenie z listy biegłych.

– Jeśli działania te będą torpedowały kolejne terminy rozpraw, to prezes Sądu Okręgowego podejmie działania zmierzające do mobilizowania biegłych – zapowiada Jarosław Matras, rzecznik SO. – W skrajnych przypadkach ma możliwość zdecydowania o skreśleniu z listy biegłych sądowych.
Biegli twierdzą, nie chcą podejmować się wydawania opinii, bo sądy coraz dłużej zalegają im z zapłaceniem za wcześniejsze zlecenia. Niektórzy na pieniądze czekają od początku lata. Tymczasem urząd skarbowy wymaga, żeby odprowadzali podatek
z chwilą wystawienia rachunku.
Biegli każą sądom przyrzekać na piśmie, że będą mieć zapłacone za opinie. Do wydziału IV SO w Lublinie, w którym rozpatrywane są najpoważniejsze sprawy karne, dotarły pisma od biegłych, którzy odmówili wykonania kolejnych zleceń.
– Rozumiemy biegłych, ale musimy dbać o sprawność postępowania – mówi J. Matras. – Najpierw kierownictwo sądu będzie z nimi negocjować, potem szukać innych biegłych, którzy zgodzą się wziąć zlecenie. Listy biegłych ustalane są co dwa lata. Biegli, którzy odmawiają współpracy z sądem, muszą się też liczyć z tym, że mogą nie znaleźć się na nowych listach.
Sąd nie płacił biegłym regularnie w połowie lat 90., potem zaległości uregulował i pieniądze wypłacał na bieżąco. Bycie biegłym jest bardzo intratnym zajęciem. Za opinię można dostać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!