wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Prof. Podraza: Powrót PO-PiSu nie jest wykluczony

Dodano: 26 maja 2015, 20:35

Rozmowa z prof. Andrzejem Podrazą, politologiem z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

• Jak bardzo wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich są istotne w kontekście jesiennych wyborów parlamentarnych? 

– Mogą mieć przełożenie, bo dzięki zwycięstwu Andrzeja Dudy wzrastają szanse Prawa i Sprawiedliwości. Dla PiS kolejna porażka byłaby nie do przełknięcia, mogłaby oznaczać wewnętrzne problemy w samej partii. Trudno dziś wyrokować, kto wygra nadchodzące wybory i kto będzie rządził. Zwłaszcza, że mogą pojawić się dwie nowe siły, czyli ugrupowanie Pawła Kukiza i Nowoczesna Polska zgrupowana wokół Leszka Balcerowicza i Ryszarda Petru.

Wiele zależy od zachowania PO i tego, czy jej działacze wyciągną wnioski z porażki, czy też skupią się na wewnętrznej walce o przywództwo. Pewne jest to, że czasu jest mało, więc walka będzie zacięta.

• Platformę Obywatelską czeka dużo pracy…

– To nie ulega wątpliwości. Trzeba pamiętać, że po odejściu Donalda Tuska Platforma nie ma polityka, który mógłby „czarować” społeczeństwo. Ewa Kopacz nie jest tak charyzmatyczna, a jej przywództwo nie jest tak silne jak jej poprzednika, który trzymał władzę silną ręką. Niewykluczone, że w partii dojdzie do walk frakcyjnych, które pochłoną działaczy bardziej, niż walka z PiS.

• Czy jesienią koalicja PO-PSL ma szansę pozostać u władzy?

– Szanse istnieją, ale pod wieloma warunkami. Nawet przy zwycięstwie PiS obecny układ może pozostać niezmienny. Biorąc pod uwagę obecne tendencje, parlament może być bardzo rozproszony. Może być bardzo trudno o koalicję, a niewykluczone, że może powrócić nawet tzw. PO-PiS. Chociaż to najmniej prawdopodobny scenariusz.

• Kto zostanie premierem?

– Jeśli wygra PiS, to Jarosław Kaczyński. W przypadku zwycięstwa PO najpewniej na tym stanowisku pozostanie Ewa Kopacz, choć niewykluczony jest przewrót wewnętrzny, w wyniku którego do głosu mógłby dojść Grzegorz Schetyna. Raczej nie ma możliwości, żeby premierem został ktoś z innej partii.

• Czy świetny wynik Pawła Kukiza przełoży się na jesienny sukces jego ugrupowania?

– Poparcie dla Kukiza utrzymuje się na poziomie z pierwszej tury wyborów prezydenckich. Ale podchodziłbym do tego ostrożnie. Decydujące będą najbliższe miesiące. Dużo zależy od tego, jakich kandydatów wystawi ugrupowanie, sam szyld Pawła Kukiza nie wystarczy. Istotny będzie też program, który musi być bardziej rozwinięty. Nie może ograniczać się do samych haseł.

• Według sondaży problem z wejściem do Sejmu mogą mieć PSL i SLD. 

– W przypadku ludowców to nic nowego. PSL często jest nisko w sondażach i później się podnosi. Z kolei SLD potrzebuje radykalnej zmiany, inaczej rzeczywiście może zniknąć ze sceny politycznej. Istotne będzie nawiązanie współpracy z działaczami, którzy zostali wypchnięci z partii: Wojciechem Olejniczakiem, Grzegorzem Napieralskim, Ryszardem Kaliszem. Szanse na to są jednak dość małe, bo Leszek Miller wydaje się już nie rozumieć polityki. Świadczy o tym dziwna kandydatura Magdaleny Ogórek na prezydenta.

Czytaj więcej o: wybory Andrzej Podraza
Gość
Gość
Gość
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (28 maja 2015 o 19:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przyszłego parlamentu może już nie być bo zawita do nas Putin.
Rozwiń
Gość
Gość (27 maja 2015 o 13:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

PIS będzie rządził sam !!!!!  żadnych przystawek !!!!!

Rozwiń
Gość
Gość (27 maja 2015 o 13:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po-Pisu nigdy nie było i nigdy nie będzie, politycy obu tych partii zbyt się nienawidzą aby współpracować
Rozwiń
schaboszczak
schaboszczak (27 maja 2015 o 09:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Czy osiem lat rządów,pięć lat ze swoim prezydentem, tych oszołomów,aferzystów,nieudaczników nie daje Polakom do myślenia ?  Naród powiedział zaprzańcom STOP.

Rozwiń
Gość
Gość (27 maja 2015 o 09:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ciekawe spostrzeżenia , trudno się nie zgodzić , ale to czas pokaże kto ma charyzmę i kto kogo popiera , dla mnie nich się wyżynają na wzajem byle w Sejmie byli ludzie odpowiedzialni , kompetentni i uczciwi  , bo juz wszystko przerabialiśmy ,a jest po staremu . Niech nowość zwycięży , bo tego nam potrzeba. Czy tak się stanie? Dopuki każda grupa będzie chciała grać na swoją melodię , nie będzie dobrze .

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!