Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 stycznia 2017 r.
20:47

Prof. Stanisławek złamał prawo rozsyłając listy pacjentom. Pisał, że startuje w wyborach

26 38 A A
– Wysłanie tych listów okazało się pewną niezręcznością, ale nie chcę tego komentować – mówi prof. Andrzej Stanisławek
– Wysłanie tych listów okazało się pewną niezręcznością, ale nie chcę tego komentować – mówi prof. Andrzej Stanisławek

Senator Andrzej Stanisławek złamał prawo rozsyłając swoim pacjentom listy z informacją o swoim starcie w wyborach – stwierdził Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Prof. Andrzej Stanisławek to ceniony lubelski onkolog. Jesienią 2015 r. wystartował w wyborach z poparciem Prawa i Sprawiedliwości i zdobył mandat senatora. Przygodę z polityką rozpoczął półtora roku wcześniej, kiedy kandydował do Parlamentu Europejskiego z pierwszego miejsca na liście Polski Razem Jarosława Gowina. Ze swojego prywatnego gabinetu rozesłał wtedy do swoich pacjentów listy z ulotką wyborczą i informacją o tym, co będzie robił jako eurodeputowany.

O tę sprawę pytaliśmy go, gdy był gościem przedwyborczego czata w naszej redakcji. Prof. Stanisławek tłumaczył, że pacjenci pytali go, czy po zdobyciu mandatu dalej będzie leczył. – Chciałem zapewnić ich, że nie zrezygnuję z praktyki – wyjaśniał dodając, że dołożył wszelkich starań, by upewnić się, że nie było to działanie niezgodne z prawem.

Jeden z takich listów trafił do Jakuba Osiny, ówczesnego radnego miejskiego ze Świdnika, a dziś członka zarządu powiatu świdnickiego, który o sprawie poinformował Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Po dwóch latach GIODO wydał decyzję. Stwierdza w niej, że nie ma podstaw do podjęcia jakichkolwiek działań, ale przyznaje, że polityk złamał prawo.

W piśmie czytamy m.in., że w tym przypadku dane osobowe pacjenta zostały wykorzystane w innym celu niż ten, dla którego zostały zebrane. Inspektor podkreśla, że są one objęte tajemnicą lekarską. Nie ma też wątpliwości, że prof. Stanisławek naruszył przepisy o ochronie danych osobowych.

Jakub Osina nie kryje satysfakcji z decyzji GIODO. – Nie po to chodzimy do lekarza, żeby stać się celem agitacji wyborczej. Osoby publiczne powinny zdawać sobie sprawę z tego, że przestrzeganie prawa jest bardzo ważne – komentuje.

– Na pewno wysłanie tych listów okazało się pewną niezręcznością, ale nie chcę tego komentować. Mogę tylko powiedzieć, że to, co napisałem na ulotce było prawdą. Co prawda nie dostałem się do Parlamentu Europejskiego, ale zostałem senatorem i funkcję tę pełnię społecznie nadal przyjmując pacjentów – mówi nam prof. Stanisławek.

Komentarze 38

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Lorencywow / 10 maja 2018 o 22:46
polskie zaklady bukmacherskie
Avatar
Gość / 7 stycznia 2017 o 09:27
Pieniędze pieniedzę pieniędze i trzy pensyjki są ... żal
Avatar
Gość / 5 stycznia 2017 o 16:20
Kompromitacja. I ten człowiek ma nadal stanowić prawo ? Jako lekarz powinien kierować się szczególną etyką. Żenująca postawa.
Avatar
Gość / 5 stycznia 2017 o 16:16
Jeśli ma honor, powinien złożyć mandat senatora.
Avatar
Gość / 5 stycznia 2017 o 13:04
WG nasich Pan Profesor złamał prawo bo prosił o głos . A Pan Dr nie złamał wg nasich prawa jak zgarniał będąc nieuprawnionym finans do swojej kieszonki. Może nie On a Jego lepkie łapy. Czy GIODO jest uprawnione do orzekania czy Ktoś złamał prawo? Tak samo obrona aferzysty przez nasich klakierów to " mowa trawa" przez drewniany mikrofon.
Avatar
Gość / 5 stycznia 2017 o 11:07
Platformen Guten Morgen ;)
Avatar
Gość / 5 stycznia 2017 o 11:07
Rysiek nowoczesny to jest Rysiek z ciepłych krajów i ten Kijowski co pieniądze zbierał ;) platforma i nowośmieszna łamie prawo
Avatar
Gość / 5 stycznia 2017 o 11:06
A Mateusz Kijowski przytulił pieniądze z KODu - prosimy o artykuł
Avatar
andże-lika / 5 stycznia 2017 o 10:29
Od dawna obserwuję zamianę określeń na łagodniej brzmiące np. zamiast ukradł, stosuje się wyprowadził. Dla złodziei jest paragraf, a dla wyprowadzających???. W tym artykule w tytule napisano "złamał"- a ktoś prostuje, że tylko naruszył prawo. Może ktoś wyjaśniłby co znaczą słowa "naruszył, złamał"?. Jaka jest różnica między tymi określeniami??. Wg. mnie różnica jest taka, że "naruszają prawo elyty". Widać i słychać to wyrażnie na wielu przykładach. Łamią prawo natomiast "szaraki".   
Avatar
Gość / 5 stycznia 2017 o 10:22
Czy straszył czy żądał, żeby na Niego głosować? Nie prosił i prośba to złamanie prawa? Chyba wg durnowatego GIODO. Do mnie podobne prośby przysłali: BUL, Mucha i Żuk i też po roku od wyborów w przypadku Żuka więcej mam pisać do GIODO?Pani Premier winna zmienić skład osobowy Nasiego GIODO.
Avatar
Lorencywow / 10 maja 2018 o 22:46
polskie zaklady bukmacherskie
Avatar
Gość / 7 stycznia 2017 o 09:27
Pieniędze pieniedzę pieniędze i trzy pensyjki są ... żal
Avatar
Gość / 5 stycznia 2017 o 16:20
Kompromitacja. I ten człowiek ma nadal stanowić prawo ? Jako lekarz powinien kierować się szczególną etyką. Żenująca postawa.
Avatar
Gość / 5 stycznia 2017 o 16:16
Jeśli ma honor, powinien złożyć mandat senatora.
Avatar
Gość / 5 stycznia 2017 o 13:04
WG nasich Pan Profesor złamał prawo bo prosił o głos . A Pan Dr nie złamał wg nasich prawa jak zgarniał będąc nieuprawnionym finans do swojej kieszonki. Może nie On a Jego lepkie łapy. Czy GIODO jest uprawnione do orzekania czy Ktoś złamał prawo? Tak samo obrona aferzysty przez nasich klakierów to " mowa trawa" przez drewniany mikrofon.
Avatar
Gość / 5 stycznia 2017 o 11:07
Platformen Guten Morgen ;)
Avatar
Gość / 5 stycznia 2017 o 11:07
Rysiek nowoczesny to jest Rysiek z ciepłych krajów i ten Kijowski co pieniądze zbierał ;) platforma i nowośmieszna łamie prawo
Avatar
Gość / 5 stycznia 2017 o 11:06
A Mateusz Kijowski przytulił pieniądze z KODu - prosimy o artykuł
Avatar
andże-lika / 5 stycznia 2017 o 10:29
Od dawna obserwuję zamianę określeń na łagodniej brzmiące np. zamiast ukradł, stosuje się wyprowadził. Dla złodziei jest paragraf, a dla wyprowadzających???. W tym artykule w tytule napisano "złamał"- a ktoś prostuje, że tylko naruszył prawo. Może ktoś wyjaśniłby co znaczą słowa "naruszył, złamał"?. Jaka jest różnica między tymi określeniami??. Wg. mnie różnica jest taka, że "naruszają prawo elyty". Widać i słychać to wyrażnie na wielu przykładach. Łamią prawo natomiast "szaraki".   
Avatar
Gość / 5 stycznia 2017 o 10:22
Czy straszył czy żądał, żeby na Niego głosować? Nie prosił i prośba to złamanie prawa? Chyba wg durnowatego GIODO. Do mnie podobne prośby przysłali: BUL, Mucha i Żuk i też po roku od wyborów w przypadku Żuka więcej mam pisać do GIODO?Pani Premier winna zmienić skład osobowy Nasiego GIODO.
Zobacz wszystkie komentarze 38

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zadyma na meczu Lech Poznań - Legia Warszawa. Pseudokibice wtargnęli na boisko [wideo]
film

Zadyma na meczu Lech Poznań - Legia Warszawa. Pseudokibice wtargnęli na boisko [wideo] 1 0

Do zadymy doszło w drugiej połowie meczu Lecha Poznań z Legią Warszawa w 37., ostatniej kolejce Lotto Ekstraklasy.

Ile powinni zarabiać posłowie? Wyniki sondażu mogą zaskakiwać
film

Ile powinni zarabiać posłowie? Wyniki sondażu mogą zaskakiwać 0 0

Posłowie powinni zarabiać nie więcej niż 5 tys. zł brutto, czyli około 3550 zł "na rękę" - uważa prawie połowa ankietowanych w sondażu zamówionym przez portal Gazeta.pl

Padwa Zamość – Orzeł Przeworsk 36:29. Strzelecki popis rozgrywającego

Padwa Zamość – Orzeł Przeworsk 36:29. Strzelecki popis rozgrywającego 1 0

II LIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH W ostatnim spotkaniu sezonu Padwa Zamość pokonała przed swoimi kibicami Orła Przeworsk 36:29. Aż 13 bramek zdobył na pożegnanie z fanami Tomasz Fugiel

Sławomir i Zenek Martyniuk na Feliniadzie 2018. Muzyczne szaleństwo i tłumy fanów pod sceną
Zdjęcia
galeria

Sławomir i Zenek Martyniuk na Feliniadzie 2018. Muzyczne szaleństwo i tłumy fanów pod sceną 14 4

Niedziela na Feliniadzie 2018 należała do zespołów disco polo. Gwiazdą wieczoru byli Sławomir oraz Akcent z Zenkiem Martyniukiem. Przed nimi wystąpiły zespoły PowerBoy i Defis.

Kozienalia 2018: Organek na scenie w browarze [zdjęcia]
galeria

Kozienalia 2018: Organek na scenie w browarze [zdjęcia] 0 0

W niedzielę na terenie browaru Perła przy ul. Bernardyńskiej w Lublinie zakończyły się trzydniowe Kozienalia 2018.

W Lublinie zabrakło osób do przeprowadzania dzieci przez jezdnię. Jakie są zarobki?

W Lublinie zabrakło osób do przeprowadzania dzieci przez jezdnię. Jakie są zarobki? 29 9

Fiaskiem skończyły się poszukiwania kogoś, kto stanie obok przejścia przez Głuską, na której znacznie wzrósł ruch po rozpoczęciu prac na Abramowickiej. Kłopot jest również z obsadzeniem przejścia obok szkoły przy ul. Kunickiego.

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej 0

11 mln zł trafi do przedsiębiorców z województwa lubelskiego w formie pożyczek na rozwój usług turystycznych. Zgodnie z podpisaną umową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Fundusz Pożyczkowy Lubelskiej Fundacji Rozwoju (LFR) w dalszym ciągu przyjmuje od przedsiębiorców wnioski o pożyczki preferencyjne.

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Nie żyje 19-letni kierowca

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Nie żyje 19-letni kierowca 60 6

Śmiertelny wypadek w Modliborzycach (pow. janowski) na drodze krajowej nr 19.

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach 1 0

Organizacja spływów kajakowych graniczną rzeką Bug staje się włodawską specjalnością. Tym bardziej, że ta forma turystyki cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony gości, którzy odwiedzają to miasto.

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu 22 38

Lech Wałęsa odwiedzi Puławy i Zamość. Spotka się z mieszkańcami w ramach Klubu Obywatelskiego.

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie
Zdjęcia kibiców
galeria
film

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie 41 3

Żużlowcy Speed Car Motoru Lublin zgodnie z przewidywaniami wygrali po raz piąty w sezonie i umocnili się na pozycji lidera Nice Pierwszej Ligi Żużlowej.

Wykład: o czym myśli pies
26 maja 2018, 16:00

Wykład: o czym myśli pies 5 1

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 16 w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) odbędzie się wykład O czym myśli pies. Przeprowadzona zostanie także zbiórka na rzecz schroniska.

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina"
Magazyn

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina" 8 0

Ze Sławomirem Błażewiczem, nauczycielem języka polskiego i autorem wydanej właśnie książki „Tajemnice XI gimnazjum. Unia” rozmawiamy o magicznej podróży w czasy renesansu

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy 13 7

Zakłady Azotowe „Puławy” otrzymały akredytację na dostarczanie dwutlenku węgla dla amerykańskiej korporacji PepsiCo. To kolejny, po Coca Coli, gigant spożywczy, który będzie korzystał produkowanych nad Wisłą bąbelków.

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY]

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY] 31 1

O godzinie 19:30 lubelscy żużlowcy podejmą na swoim torze outsidera Nice 1 Ligi Żużlowej - drużynę Wandy Kraków. Fani zgromadzeni na stadionie liczą więc na kolejne zwycięstwo ekipy trenera Dariusza Śledzia

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!