Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 grudnia 2012 r.
11:54
Edytuj ten wpis

Profesor KUL podejrzany o plagiat

Autor: Zdjęcie autora PAP
0 8 A A
KUL
KUL

Zarzut przywłaszczenia autorstwa cudzych utworów przedstawiła lubelska prokuratura prof. KUL, ks. Stanisławowi T. Profesor nie przyznał się do winy - poinformowała prokuratura. Wcześniej w postępowaniu dyscyplinarnym na uczelni został on ukarany naganą.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zarzut dotyczy publikacji „Ewolucja kościelnego prawa polskiego w świetle kodyfikacji do XIX wieku”, w której Stanisław T. przywłaszczył autorstwo cudzych utworów.

Według prokuratury w lipcu 2008 r. złożył on w wydawnictwie KUL publikację, w której wskazał siebie jako wyłącznego jej autora, ale w książce zamieszczone zostały obszerne fragmenty innych prac, bez wskazania ich rzeczywistych autorów.

„Chodzi o fragmenty publikacji autorstwa pięciu innych osób” - powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie Beata Syk-Jankowska.

Stanisław T. nie przyznał się do winy. Prokuratura rozważa powołanie biegłego, który miałby wydać opinie w sprawie naruszenia praw autorskich.

Prokuratura sprawdzała także inne książki ks. Stanisława T. Jak tłumaczyła Syk-Jankowska, zostały one opublikowane wcześniej niż pięć lat temu, a po tym okresie przestępstwo plagiatu ulega przedawnieniu.

Śledztwo dotyczące plagiatu popełnionego przez Stanisława T. Prokuratura Rejonowa Lublin-Południe wszczęła na skutek doniesień prasowych.

O plagiacie prof. KUL pisały „Forum Akademickie” i „Gazeta Wyborcza”. Wielokrotne naruszenie cudzych praw autorskich ks. Stanisławowi T. zarzucił prof. Wacław Uruszczak, kierownik Katedry Historii Prawa Polskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego, który przestudiował 14 prac opublikowanych przez duchownego w latach 2003-2008. W tekście pt. "Z takim sposobem uprawiania nauki zgodzić się nie można!" (został opublikowany na stronie Wydziału Prawa i Administracji UJ) prof. Uruszczak wymienił liczne przypadki, gdy Stanisław T. przepisywał od innych autorów fragmenty ich prac.

W 2010 r. na KUL wszczęto wyjaśniające postępowanie dyscyplinarne w tej sprawie. Rzecznik dyscyplinarny KUL zarzucił księdzu profesorowi, że "w szeregu swoich publikacji z lat 2003-2008 w sposób uwłaczający godności nauczyciela akademickiego i naruszając cudze prawa autorskie, odpisywał obszerne fragmenty wykorzystywanych publikacji naukowych, zwykle z niewielkimi modyfikacjami, ale niejednokrotnie dosłownie, włączając w to przypisy". Ks. Stanisław T. w postępowaniu dyscyplinarnym przyznał, że w jego publikacjach występują fragmenty podobne do innych, ale tłumaczył, że częściowo ta zbieżność była niezamierzona. Rozprawa dyscyplinarna odbyła się w marcu, ks. Stanisław T. został ukarany naganą.

Ks. prof. Stanisław T. obecnie przebywa na urlopie bezpłatnym. „Nie prowadzi zajęć dydaktycznych, ani nie uczestniczy w pracach dotyczących nadawania stopni naukowych” – poinformowała rzeczniczka KUL Lidia Jaskuła.

Za przestępstwo plagiatu grozi kara do trzech lat więzienia.

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Ość / 23 grudnia 2012 o 17:27
Obłędne są te wypowiedzi... prymityw i jeszcze raz prymityw. Aż ZIEJĄ nienawiścią. A jeszcze MYŚLEĆ nie potrafią, ROZUMIEĆ przeczytanego TEŻ nie potrafią...
Avatar
catolic / 15 grudnia 2012 o 15:55
KULawy ks. Stanisław T. wyspowiada sie księŻULowi koledze i będzie myslał, że wszystko jest ok! Co za pieprz*ona obłuda? To tak po katolicku Stasiu?
Avatar
pec / 4 grudnia 2012 o 20:13
księdzu plagiatorowi włos z głowy nie spadnie, bo ma za sobą dębińskiego, który ma wiele na sumieniu
Avatar
x / 4 grudnia 2012 o 12:57
To SB każe księżom plagiatować, tak?
Avatar
histor / 4 grudnia 2012 o 12:39
Niestety KUL jest przeżarty przez dawne SB, tylu agentów tam nwsadzano, ze teraz co raz się słyszy o aferze w tej uczelni. Duch Katolicyzmu jest tam obcy, niestety To smutne ale jako KUL-oweic musze to przyznać.
Avatar
edek / 4 grudnia 2012 o 12:29
... kolejny oszust z KULawej szkółki, pozdrowienia od walewander*a.....
Avatar
Gregory / 4 grudnia 2012 o 12:21
A to czasem nie ten nauczyciel, który kazał przynosić na egzamin ustny książkę swojego autorstwa? Oczywiście student, który poprosił o autograf wykładowcę na nowej książce mógł liczyć na łatwe pytania i lepszą ocenę.
KUL ma ostatnio wiele problemów ze swoimi niektórymi nauczycielami. Co ważniejsze, jest tam wiele świetnych specjalistów o nie po szlakowanej opinii i dziwi mnie, że nie potrafią napiętnować/wyeliminować czarnych owiec.
Avatar
Monika / 4 grudnia 2012 o 12:16
i znowu KUL,ludzie przejrzyjcie na oczy ,ta uczelnia już dawno z katolicyzmem ma mało wspólnego!!!
Avatar
Ość / 23 grudnia 2012 o 17:27
Obłędne są te wypowiedzi... prymityw i jeszcze raz prymityw. Aż ZIEJĄ nienawiścią. A jeszcze MYŚLEĆ nie potrafią, ROZUMIEĆ przeczytanego TEŻ nie potrafią...
Avatar
catolic / 15 grudnia 2012 o 15:55
KULawy ks. Stanisław T. wyspowiada sie księŻULowi koledze i będzie myslał, że wszystko jest ok! Co za pieprz*ona obłuda? To tak po katolicku Stasiu?
Avatar
pec / 4 grudnia 2012 o 20:13
księdzu plagiatorowi włos z głowy nie spadnie, bo ma za sobą dębińskiego, który ma wiele na sumieniu
Avatar
x / 4 grudnia 2012 o 12:57
To SB każe księżom plagiatować, tak?
Avatar
histor / 4 grudnia 2012 o 12:39
Niestety KUL jest przeżarty przez dawne SB, tylu agentów tam nwsadzano, ze teraz co raz się słyszy o aferze w tej uczelni. Duch Katolicyzmu jest tam obcy, niestety To smutne ale jako KUL-oweic musze to przyznać.
Avatar
edek / 4 grudnia 2012 o 12:29
... kolejny oszust z KULawej szkółki, pozdrowienia od walewander*a.....
Avatar
Gregory / 4 grudnia 2012 o 12:21
A to czasem nie ten nauczyciel, który kazał przynosić na egzamin ustny książkę swojego autorstwa? Oczywiście student, który poprosił o autograf wykładowcę na nowej książce mógł liczyć na łatwe pytania i lepszą ocenę.
KUL ma ostatnio wiele problemów ze swoimi niektórymi nauczycielami. Co ważniejsze, jest tam wiele świetnych specjalistów o nie po szlakowanej opinii i dziwi mnie, że nie potrafią napiętnować/wyeliminować czarnych owiec.
Avatar
Monika / 4 grudnia 2012 o 12:16
i znowu KUL,ludzie przejrzyjcie na oczy ,ta uczelnia już dawno z katolicyzmem ma mało wspólnego!!!

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zestaw do zadań specjalnych

Zestaw do zadań specjalnych 0 0

Lubisz mieć wszystko pod kontrolą i być przygotowany na nieprzewidziane sytuacje? Masz w domu piankę na oparzenia, zestaw plastrów na odciski, przenośną łyżkę do obuwia i chusteczki wybielające do prania albo inne przydatne przedmioty? Dbasz o pełne wyposażenie kuchni w postaci zestawu akcesoriów, garnuszków, miseczek i kubeczków? Starasz się zadbać o najmniejsze detale i cenisz sobie praktyczne rozwiązania ułatwiające życie codzienne? Lubisz znać się na wielu rzeczach i nade wszystko cenisz sobie życiowe rozgarnięcie? Jeśli na większość pytań odpowiedziałeś twierdząco, z pewnością starasz się również zadbać o wyposażenie swojego domowego warsztatu.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 kwietnia 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 kwietnia 2018 roku 0 0

Turniej półfinałowy mistrzostw Polski U-18 od piątku w Lublinie

Turniej półfinałowy mistrzostw Polski U-18 od piątku w Lublinie 1 0

TBV Start będzie gospodarzem półfinałowego turnieju mistrzostw Polski U-18. Zawody będą rozgrywane w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli przy Al. Zygmuntowskich od piątku do niedzieli.

Plac Litewski: Pokazy fontanny multimedialnej w maju [harmonogram]

Plac Litewski: Pokazy fontanny multimedialnej w maju [harmonogram] 0 0

Znany jest już harmonogram pokazów fontanny multimedialnej na placu Litewskim w maju.

Tak Lublin wspiera Alfiego Evansa. "Nie możemy być obojętni..."
zdjęcia
galeria

Tak Lublin wspiera Alfiego Evansa. "Nie możemy być obojętni..." 86 9

Maskotki, baloniki i znicze przed wejściem do konsulatu brytyjskiego w Lublinie – tak mieszkańcy całego regionu manifestują solidarność z dwuletnim Alfie Evansem z Liverpoolu

W tym mieście nie kupisz alkoholu od godz. 23 do 6, nawet na stacji. Tak zdecydowali radni

W tym mieście nie kupisz alkoholu od godz. 23 do 6, nawet na stacji. Tak zdecydowali radni 348 51

Puławscy radni podczas dzisiejszej sesji niemal jednomyślnie przyjęli uchwałę zakazującą sprzedaży alkoholu w całym mieście pomiędzy godz. 23:00 a 6:00 rano. Za jej wprowadzeniem zagłosowało 17, a przeciw było 2 radnych.

Tułajew: Przystępuję do tych wyborów, żeby je wygrać. Będę walczyć o każdy głos

Tułajew: Przystępuję do tych wyborów, żeby je wygrać. Będę walczyć o każdy głos 125 64

Sylwester Tułajew będzie kandydatem PiS na prezydenta Lublina. – Mam nadzieję, że będzie skłonny debatować merytorycznie, nie politycznie – komentuje prezydent Krzysztof Żuk (PO), który zmierzy się z Tułajewem w jesiennych wyborach samorządowych

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem 27-29 kwietnia

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem 27-29 kwietnia 4 0

W weekend znowu nie zabraknie ciekawych wydarzeń sportowych. Już w piątek swój mecz rozegra Speed Car Motor Lublin, który tym razem zmierzy się u siebie z ROW Rybnik

Koncert muzyki cygańskiej w Hades Szerokiej
28 kwietnia 2018, 20:00

Koncert muzyki cygańskiej w Hades Szerokiej 1 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 28 kwietnia o godz. 20 w Hades Szerokiej (ul. Grodzka 21) odbędzie się koncert muzyki cygańskiej.

Korupcja w lubelskim szpitalu? Pieniądze i pobyt w domku letniskowym. Są zarzuty

Korupcja w lubelskim szpitalu? Pieniądze i pobyt w domku letniskowym. Są zarzuty 8 4

Dwie osoby usłyszały prokuratorskie zarzuty w śledztwie dotyczącym korupcji w szpitalu wojskowym w Lublinie. Chodzi o ustawianie przetargów na zakup urządzeń. Łapówką miały być pieniądze i pobyt w domku letniskowym.

Ranking Studiów Inżynierskich: Jakie miejsca zajęły lubelskie uczelnie?

Ranking Studiów Inżynierskich: Jakie miejsca zajęły lubelskie uczelnie? 0 4

Lubelskie uczelnie nie trafiły na czołowe miejsca nowego Rankingu Studiów Inżynierskich przygotowanego przez fundację Perspektywy.

Przed sztangistami Orląt Łuków II runda Drużynowych Mistrzostw Polski

Przed sztangistami Orląt Łuków II runda Drużynowych Mistrzostw Polski 0 0

W Łukowie rozegrana zostanie druga runda drużynowych Mistrzostw Polski. Przeciwnikami gospodarzy miejscowych Orląt w grupie 3 będą CLKS Mazovia Ciechanów i KS Klimat Łapy

WpółDrogi Festival w Kazimierzu Dolnym [program]
28 kwietnia 2018, 20:00

WpółDrogi Festival w Kazimierzu Dolnym [program] 2 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Rozwoju Kultury ArtBiz zaprasza do Kazimierza Dolnego na drugą edycję festiwalu WpółDrogi Festiva, która odbędzie się w dniach 28 kwietnia - 5 maja w zjawiskowym wnętrzu Dawnej Synagogi w Kazimierzu (ul. Lubelska 4).

Koncert Tribute to Ella Fitzgerald w Akwarela Cafe
28 kwietnia 2018, 20:00

Koncert Tribute to Ella Fitzgerald w Akwarela Cafe 0 0

Co Gdzie Kiedy. Akwarela Cafe (Rynek 6) zaprasza na wyjątkowy koncert Tribute to Ella Fitzgerald w wykonaniu Ani Michałowskiej i Michała Iwanka. Wydarzenie odbędzie się 28 kwietnia o godz. 20.

Zaprojektuj logo festiwalu muzycznego w Białej Podlaskiej

Zaprojektuj logo festiwalu muzycznego w Białej Podlaskiej 0 0

We wrześniu w Białej Podlaskiej odbędzie się Festiwal Dziedzictwa Narodowego im. Bogusława Kaczyńskiego. Bialskie Centrum Kultury ogłosiło właśnie konkurs na logo tego wydarzenia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!