środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Profesor KUL przygotuje nową podstawę programową wychowania do życia w rodzinie

Dodano: 1 listopada 2016, 19:36

(fot. Jacek Świerczyński / archiwum)
(fot. Jacek Świerczyński / archiwum)

Ministerstwo Edukacji Narodowej zakończyło prace nad projektem zmian w oświacie. Jeszcze w tym miesiącu trafi on do Sejmu, a w styczniu przyszłego roku wejdzie w życie. Nad nowymi programami nauczania pracują teraz eksperci.

Zmiany rozpoczną się już we wrześniu 2017 r., ale przez 5 lat trwać będzie tzw. okres przejściowy. W tym czasie samorządy będą musiały przekształcić gimnazja w szkoły podstawowe, licea, technika, szkoły branżowe lub włączyć do któregoś z nowo powstałych typów szkół.
Ministerstwo uważa, że w trakcie reformy nie będzie problemu z kumulacją roczników oraz nadmiernego rywalizowania skumulowanych roczników w rekrutacji na studia. Nie wierzy w to jednak Związek Nauczycielstwa Polskiego.

– W dniu pierwszego czytania ustawy w Sejmie zorganizowana będzie pikieta protestacyjna, a 19 listopada Ogólnopolska Manifestacja Pracowników Oświaty – mówi Adam Sosnowski, prezes ZNP w Lublinie. – Jednocześnie przygotowywane są procedury związane z wejściem w spór zbiorowy jeśli ministerstwo nie wycofa się z projektowanych zmian.

Jeśli zmiany wejdą w życie to po zakończeniu 8-letniej podstawówki uczniowie będą pisali egzamin z języka polskiego, języka obcego nowożytnego i matematyki. Od roku szkolnego 2021/2022 do przedmiotów obowiązkowych dołączy także jeden z przedmiotów do wyboru: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.

Nowa podstawa programowa

Już w przyszłym roku uczniowie klas 7 i 8 będą uczyć się w oparciu o nową podstawę programową. Na liście ekspertów kierujących pracami zespołów zajmujących się jej przygotowywaniem znaleźli się też lublinianie. Pracami nad nauką języków obcych kieruje dr. Marcin Smolik, absolwent Instytutu Anglistyki UMCS w Lublinie, a od 2014 r. dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Podstawa programowa z filozofii powstaje pod okiem dr. Jacka Frydrycha, asystenta Katedry Etyki KUL. Podstawa wychowania do życia w rodzinie zaś pod kierunkiem Urszuli Dudziak z KUL.

Profesor Urszula Dudziak jest znana z negatywnego stosunku do pigułek antykoncepcyjnych, które według niej powodują skutki uboczne takie jak instrumentalne traktowanie człowieka, uzależnienie od seksu, poczucie niesprawiedliwości, oziębłość i skłonność do zdrady. Podczas sympozjum „Dylematy dotyczące ludzkiej płodności” w 2013 r. Dudziak mówiła m.in.: – Kobieta nakłaniana przez mężczyznę do stosowania antykoncepcji czuje się używana a nie kochana. Wie, że to jej organizm obciążony jest wszystkimi skutkami ubocznymi zażywanych specyfików, podczas gdy mężczyzna jest od nich wolny. To powoduje poczucie niesprawiedliwości. Z kolei mężczyźni, choć początkowo są zadowoleni ze stałej gotowości kobiety do współżycia, szybko się nim nudzą i odczuwają przesyt. Efektem jest brak satysfakcji seksualnej u obojga partnerów. Tymczasem metody naturalne sprawiają, że mimo upływu czasu współżycie jest wciąż wartością oczekiwaną i intrygującą.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(38) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 listopada 2016 o 19:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kiedyś pani dudziak dostała prezent,kondoma w piórniku przykrytym szkłem ,a ponieważ zawsze była tępowata,został na prezencie umieszczony napis; przed użyciem zbij szybke
Rozwiń
Gość
Gość (2 listopada 2016 o 19:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nie dość,że głupia ,to jak to bywa w pisiopadalcach strasznie brzydka,kto do cholery jest teraz w polskiej nauce ,same debillki i debile? faktycznie ,ten krzyżyk przy orle wygląda jak kij do du.py,to skandal ,jakiś 4 świat w koszyku z arabami i koreą północną ,przestańcie ćwoki wstyd nam robić
Rozwiń
Gość
Gość (2 listopada 2016 o 16:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dla czego godło wisi boku ? To profanacja !!
Rozwiń
KZ NSZZ
KZ NSZZ "S" ORG. i ASC (2 listopada 2016 o 16:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
szukaj na fb: kz nszz solidarnosc organistów (z do-PiS-kiem: 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9 i 10 ) Resztę obejm u je PiS – lamowska CENZURA!
Rozwiń
Gość
Gość (2 listopada 2016 o 16:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dotychczas w szkołach przedmiot Wychowanie do życia w rodzinie najczęściej wykładały rozwódki lub panny z dzieckiem... W/g szalejących feministek wszystko jest ok.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (38)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!