wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Profesorowie UMCS też chcą decydować i zakładają związek zawodowy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 listopada 2009, 08:21

Doktorzy habilitowani i profesorowie lubelskiego UMCS zakładają związek zawodowy, który będzie reprezentował ich interesy. Złożyli dokumenty w tej sprawie do uczelnianego działu organizacyjno-prawnego.

– W zasadzie nasza grupa nie ma swojej żadnej reprezentacji – mówi prof. Krzysztof Woliński z Zakładu Chemii Teoretycznej, jeden z założycieli nowego związku.

– ZNP czy Solidarność kiedyś reprezentowały cały przekrój zawodowy uczelni. Teraz są zdominowane przez młodszych pracowników naukowych. Uznaliśmy, że dobrze mieć swoją reprezentację.

Ma nią być Związek Zawodowy Profesorów UMCS (taka ma być oficjalna nazwa). Będzie reprezentował samodzielnych pracowników naukowych uczelni – doktorów habilitowanych i profesorów.

Zebranie założycielskie odbyło się w ub. tygodniu. Było na nim szesnastu członków z czterech wydziałów – dziewięć osób z Wydziału Chemii, a pozostali z Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi, Matematyki, Fizyki i Informatyki, a także Pedagogiki i Psychologii. O kim mowa?

– Dopóki postępowanie założycielskie jest w toku, nie jestem upoważniony do podawania nazwisk – ucina prof. Woliński.

W tym tygodniu założyciele związku złożyli dokumenty w tej sprawie do uczelnianego działu organizacyjno-prawnego. Kolejnym krokiem jest rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowym. Potem będą mieli dwa miesiące na zwołanie walnego zgromadzenia i wybór władz związku.

– Chodzi tylko o pieniądze – komentuje jeden z członków związku Solidarność `80, który zrzesza pracowników obsługi UMCS (głównie sprzątaczki, szatniarzy i portierów).

– Właśnie zaczynają się rozmowy o podwyżkach dla osób zatrudnionych na uczelni. Jest propozycja, żeby były takie same dla wszystkich. Ale profesorom się to nie podoba: bo przecież profesor jest ważniejszy od sprzątaczki i powinien dostać więcej. I nie obchodzi ich to, że wielu z nas pracuje za najniższą krajową.

– Nie zamierzamy o nic walczyć ani protestować. Żaden z nas nigdy nie był działaczem związkowym – zastrzega prof. Woliński. – Chcemy po prostu być obecni przy podejmowaniu decyzji ważnych dla naszej grupy. Prawda jest taka, że uniwersytet bez profesorów by nie istniał.  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Popu Lista
pracownik
Demo Krata
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Popu Lista
Popu Lista (21 listopada 2009 o 01:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Popieram "pracownika". Dla niektórych profesorów praca przy mopie to właściwe miejsce. Sami niczego nie umieją i innych nie potrafią nauczyć.
Rozwiń
pracownik
pracownik (20 listopada 2009 o 17:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Jest propozycja, żeby były takie same dla wszystkich"
krok pierwszy - takie same pensje dla wszystkich pracowników
krok drugi - takie same pensje dla wszystkich pracowników
krok trzeci - szatniarze i sprzątaczki za katedrę a profesorowie do mopa
To dopiero będzie Uniwersytet
Rozwiń
Demo Krata
Demo Krata (19 listopada 2009 o 21:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niech sobie tworzą. Mamy demokrację. Ale do Senatu UMCS powinno się wybierać zgodnie z zasadą proporcjonalności, a nie regułą "świętej krowy".
Rozwiń
~ania~
~ania~ (19 listopada 2009 o 10:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Uniwersytet ma kształcic studentów dzięki najlepszej kadrze ( a tak musi byc opłacana dobrze, bo inaczej odpłynie do innych miast i UMCS trzeba będzie zamknąć !!!). Pracownicy naukowi i studenci sa najważnejsi - to jest naturalne. Cała obsługa administracyjna, sprzątaczki, portierzy maja zapewnić obsługę systemowi szkolnictwa wyższego, w tym wypadku na UMCS. Pisanie bzdur,że sprzataczka jest gorszym człowiekiem od pracownika naukowego wywodzi się jeszcze z czerwonej propagandy - wszystkim po równo, nieważne czy wykształcony i mądry. A jak taki jest to jeszcze mu dołożyć, burżujowi jednemu!!!
Rozwiń
ZWIĄZKOWCY
ZWIĄZKOWCY (19 listopada 2009 o 10:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najlepiej będą mieli przywódcy związkowi, to prawdziwe ŚWIĘTEKROWY NIE DO RUSZENIA ZE STANOWISKA
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!