wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Projekt budżetu Lublina: Jakie inwestycje są w planach?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 listopada 2010, 21:43
Autor: Dominik Smaga

Wydatki: nowe drogi, nowe autobusy, stadion i miasteczko rowerowe. Są też ciekawostki: na profilaktykę zdrowotną dla wszystkich mieszkańców jest 50 tys. zł, a 35 tys. zł urzędnicy chcą wydać na… montaż klimatyzacji w pośredniaku.

Projekt przyszłorocznego budżetu trafił właśnie do biura Rady Miasta. Przygotował go jeszcze obecny prezydent Adam Wasilewski. Ale wtedy, gdy zaczną się prace nad ostatecznym kształtem dokumentu, będzie już nowy prezydent i nowa rada. I wiele jeszcze może się zmienić.

Drogie drogi

Na przyszły rok zaplanowana jest budowa nowego odcinka ul. Grygowej. 650 m jezdni ma biec od al. Witosa do Drogi Męczenników Majdanka. Magistrat na ten cel chce wydać 7,8 mln zł. Nowe drogi mają też pojawić się na Bursakach i Rudniku: miasto rezerwuje blisko 11 mln zł na budowę ul. Do Dysa i Stefczyka, 10 mln zł miasto ma dołożyć do budowy lotniska.

Miasto planuje przebudowę 2,4-km odcinka ul. Krochmalnej od mostu na Bystrzycy do Młyńskiej oraz fragmentu Młyńskiej i skrzyżowania z Dworcową, co pochłonie 4 mln złotych. 7,7 mln zł zarezerwowano na przebudowę skrzyżowania al. Solidarności z Dolną 3 Maja i Prusa, rozpocząć ma się też przebudowa ul. Głuskiej od skrzyżowania z Kunickiego do mostu na Czerniejówce. 2,9 mln złotych prezydent chce zarezerwować na inwestycje realizowane przy udziale mieszkańców, m.in. ul. Liliową, Połabian, Lubuszan, Szerokie, Stalową, Lędzian, Lipską, Fałata i Hiacyntową.

Kulturalne plany

30 mln pójdzie na remont Centrum Kultury, następne 14 mln na Teatr Stary, a 15,5 mln zł na budowę miejskiego stadionu. Milion złotych ma trafić na budowę centralnej części parku Czuby wraz z boiskami, a we wschodniej jego części 1,6 mln zł miasto chce wydać na chodnik i ścieżkę rowerową. Kolejne 290 tys. przeznaczono na skwery na Bronowicach i park Zawilcowa. 300 tys. zł trafi na budowę pomnika upamiętniającego zagładę lubelskich Żydów, a ponad 2,5 mln pochłonie remont zabytkowego mostu na Zamojskiej. Są też 3 mln złotych na budowę Orlików przy podstawówkach nr: 6, 29 i 52 oraz Gimnazjum nr 2.

Cena komunikacji

126 mln złotych kosztować ma nas utrzymanie komunikacji miejskiej. Dodatkowo, 3 mln zł pochłonie wymiana przystanków na nowe, część z nich ma być wyposażona w wyświetlacze pokazujące czas pozostały do przyjazdu autobusu. W planie są też fundusze na 40 nowych autobusów.

Czystość i zdrowie

8 mln zł Ratusz chce przeznaczyć na oczyszczanie miasta, zaś blisko 4,5 mln na utrzymanie zieleni. 1,3 mln zł kosztować ma zapewnienie miejsc w noclegowniach bezdomnym i ofiarom przemocy.
5,4 mln zł miasto chce wydać na budowę miasteczka ruchu drogowego w parku Ludowym, 35 tys. zł na klimatyzację Miejskiego Urzędu Pracy, a tylko 50 tys. zł magistrat przeznaczył na programy profilaktyki zdrowotnej dla mieszkańców.

Kasa marzeń
• Zaplanowany dochód to ok. 1,4 mld zł (4 tys. zł na mieszkańca).
• Wydatki to blisko 1,5 mld zł (4,2 tys. na osobę). • Brakujące 82 mln zł miasto ma pozyskać z pożyczek i kredytów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
arti
DżetBu
Dario
(35) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

arti
arti (6 stycznia 2011 o 20:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
no ok a gdzie pieniadze na pomnik na upamietnienie zaglady lubelskich polaków, lubelskich ukrainców, lubelskich cyganów, lubelskich niemców, lubelskich białorusinów, lubelskich litwinów, lubelskich...? a może przeznaczyć te pieniądze na jeszcze wiecej skwerów, gdzie wszyscy ludzie mogliby w zadumie posiedzieć, odpocząć, pomyśleć? a tak to przecież znowu podgrzewać bedziemy i tak już gorącą atmosferę - pomyślmy trochę! Pozdrowienia
Rozwiń
DżetBu
DżetBu (22 listopada 2010 o 18:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Dario' timestamp='1290439931' post='386542']
To to jest bardzo potrzebne naprawdę bardzo : "300 tys. zł trafi na budowę pomnika upamiętniającego zagładę lubelskich Żydów" - a może by tak za te pieniądze przypomnieć o dzieciach z domu dziecka i któryś z domów bardziej dofinansować ?! Czy to jest element wchodzenia w anusa pejsatej finansjerze w ramach polityki braterstwa i równości ?
[/quote]

To chociaż na trwałe zostanie. A co powiesz na 600 tysięcy na wynagrodzenia z tytułu ubiegania się o ESK 2016?
600 tysięcy dla tych i za to co robią i tak w czasie godzin swojej pracy.
Rozwiń
Dario
Dario (22 listopada 2010 o 16:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To to jest bardzo potrzebne naprawdę bardzo : "300 tys. zł trafi na budowę pomnika upamiętniającego zagładę lubelskich Żydów" - a może by tak za te pieniądze przypomnieć o dzieciach z domu dziecka i któryś z domów bardziej dofinansować ?! Czy to jest element wchodzenia w anusa pejsatej finansjerze w ramach polityki braterstwa i równości ?
Rozwiń
aaaa
aaaa (19 listopada 2010 o 12:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To wszystko to dłubanie w nosie, a nie wielkie inwestycje. Zmieńmy całą kadrę nierobów.
Rozwiń
gość
gość (19 listopada 2010 o 10:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[url="www.poreba-lublin.pl/"]www.poreba-lublin.pl/[/url]
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (35)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!