wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Projekt Programu Walki z Hałasem

  Edytuj ten wpis
Autor: DOMINIK SMAGA

Aż 16 km ekranów dźwiękochłonnych trzeba ustawić przy lubelskich ulicach. Najwcześniej przy skrzyżowaniu al. Sikorskiego i Solidarności.

Do takiego wniosku doszli twórcy miejskiego Programu Walki z Hałasem. Do 7 listopada mieszkańcy mają czas na zgłaszanie uwag do tego dokumentu.

Z uciążliwym dla mieszkańców hałasem najszybciej trzeba uporać się w ścisłym śródmieściu. Tutaj nie ma jednak możliwości ustawienia ekranów akustycznych. Jedyne, co pozostaje, to wymiana okien w budynkach.

Eksperci wyliczyli, gdzie trzeba postawić bariery akustyczne, a realizację tych wytycznych rozpisali na kolejne lata. Uznali, że w przyszłym roku miasto powinno opracować projekty budowy ekranów wzdłuż al. Solidarności od Warszawskiej do Sikorskiego, przy Kraśnickiej między Bohaterów Monte Cassino i Wojciechowską oraz po wschodniej stronie al. Sikorskiego. Sama dokumentacja będzie kosztować 300 tys. zł. Na wycenioną na blisko 8 mln zł budowę ekranów w tych miejscach mieszkańcy poczekają do 2011 r. A i tak bariery nie zostaną jeszcze wykonane w całości.

- Wygląda na to, że szybciej powstanie obwodnica, niż miejscy urzędnicy zrobią coś konkretnego dla ludzi mieszkających przy najbardziej ruchliwych ulicach - mówi pan Piotr z al. Sikorskiego. - Bo od lat mówi się o ekranach i od lat nie stanął ani jeden.

Nieco wcześniej, bo w 2010 r. magistrat miałby wymienić 100 okien w najbardziej narażonych na hałas mieszkaniach ścisłego centrum. Wymiana kolejnych 300 okien w domach w pobliżu al. Warszawskiej między Solidarności i Sikorskiego oraz przy Al. Racławickich od al. Kraśnickiej do Łopacińskiego miałaby ruszyć dopiero w 2013 r. i potrwać trzy lata. A dopiero po 2017 r. miasto miałoby zmieniać stolarkę w rejonie al. Warszawskiej od Jaśminowej do Czeremchowej.
Szczegółowy plan do 7 listopada będzie konsultowany z mieszkańcami. Można go czytać na stronie internetowej um.lublin.pl oraz w siedzibie Wydziału Ochrony Środowiska (WOŚ) Urzędu Miasta przy Krakowskim Przedmieściu 72. - Uwagi zebrane od mieszkańców przekażemy autorom programu, którzy naniosą poprawki - mówi Elżbieta Spólnicka z WOŚ. - Następnie gotowy dokument zostanie przekazany do uchwalenia Radzie Miasta.
Według wstępnych szacunków do 2020 r. miasto będzie musiało wydać na walkę z hałasem 80 mln złotych, a kolej 22 mln zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
lublinianka
Ratusz
urzedas
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

lublinianka
lublinianka (20 października 2008 o 16:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ratusz napisał:
Projekt programu (i wszystkie związane z tym materiały) znajduje się [url="http://infobot.pl/r/PIZ"]tutaj, na stronie Urzędu Miasta.[/url]

Z poważaniem -
Biuro Prasowe w Kancelarii Prezydenta Lublina.

mam pytanie:czy powstał też program zadrzewiania Lublina,np. w wielu nowych osiedlach?najlepszy ekran wyciszający to przecież zieleń!
Rozwiń
Ratusz
Ratusz (20 października 2008 o 13:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Projekt programu (i wszystkie związane z tym materiały) znajduje się [url="http://infobot.pl/r/PIZ"]tutaj, na stronie Urzędu Miasta.[/url]

Z poważaniem -
Biuro Prasowe w Kancelarii Prezydenta Lublina.
Rozwiń
urzedas
urzedas (20 października 2008 o 12:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wypadałoby zerknąć również na ul. Gospodarczą ... część bloków ustawiona jest tam równolegle do ulicy w odległości ok. 8 metrów od niej .... budować tam ekrany to zapewne zbyt kosztowna inwestycja ale można by posadzić chociaż tuje pomiędzy blokami a ulicą. Hałas odrobinę się zmniejszy ale co najważniejsze nie trzeba będzie już myć okien co 2 tygodnie. KOSZT INWESTYCJI NIEPORÓWNYWALNIE MNIEJSZY DO BUDOWANIA EKRANÓW I MOŻLIWY DO REALIZACJI "OD RĘKI"
Rozwiń
kad
kad (20 października 2008 o 11:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co da ekran kiedy blok stoi w odległosci 8 - 10 m od ulicy? Zmniejszenie hałasu o 5 db?
Rozwiazaniem nie są ekrany ale zmniejszenie natęzenia ruchu na tych ulicach poprzez wybudowanie obwodnic Lublina (o czym już wspomniano w opiniach).
Nie tylko "nieuzgadnialnej" biegnacej przez Konopnicę i włości byłego senatora ale nowych np. na kierunku Warszaw - Chełm/Zamość
Rozwiń
dir
dir (20 października 2008 o 11:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czyżby problemy ze sprzedażą okien u kuzyna naszych radnych?
Dobre rozwiązanie;)?!
A tak poważnie to ma powstać obwodnica i wtedy odciąży się miasto przed hałasem i nie potrzebne bedą ekrany.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!