poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Projekt sklepu Lidl idzie do poprawki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 marca 2009, 17:54

Projekt budowy Lidla przy ul. I Armii Wojska Polskiego w Lublinie został odrzucony przez konserwatora zabytków. Jest zgoda na nowoczesną formę, ale inwestor będzie musiał sporo poprawić. Sklep ma wyraźniej nawiązywać do stylu sąsiednich budynków.

Lidl Polska i Automobilklub Lubelski finalizują sprzedaż działki przy ul. I Armii Wojska Polskiego. Firma złożyła w magistracie wstępny projekt inwestycji. Urzędnicy nie mieli zastrzeżeń, ale musieli skierować dokumenty do konserwatora zabytków. Teren znajduje się bowiem w strefie ochronnej.

- Wspólnie z magistratem skorygowaliśmy wstępne wytyczne. Teraz sprawa wraca do Ratusza i czekamy na nowy wniosek - mówi Dariusz Kopciowski, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków. - Moim zdaniem inwestor trochę za wcześnie przygotował koncepcję. Najpierw należało dokładnie uzgodnić warunki zabudowy.

Konserwator dopuszcza budowę niskiego obiektu, o najwyżej trzech kondygnacjach. Nie może przy tym górować nad sąsiednimi budynkami. Powstanie wysokiego obiektu jest wykluczone.

- Nie ma mowy np. o takiej kamienicy, jak siedziba kuratorium - dodaje Kopciowski. - To oznaczałoby, że od strony ul. 3 Maja powstanie olbrzymia tzw. "ślepa” ściana.

Nowy obiekt ma stanąć nieco bliżej ul. I Armii Wojska Polskiego, z prostopadłym wjazdem. Forma architektoniczna ma nawiązywać do sąsiednich gmachów z XIX i XX wieku. Chodzi przede wszystkim o elewacje.

- Nie oznacza to, że nie można wprowadzić architektury współczesnej. Nie trzeba też kopiować dawnych rozwiązań. - dodaje Kopciowski. - Architekt powinien natomiast nawiązać do stylu. Jeśli w sąsiedztwie dominują poziome akcenty, nie może zaprojektować pionowych pasów.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Lidl zapłaci za działkę ok. 6 mln zł. Działające tam zakłady usługowe zostaną zamknięte a budynki rozebrane. Automobilklub szuka też nowej siedziby dla stacji obsługi pojazdów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
bob budowniczy
z
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

bob budowniczy
bob budowniczy (5 marca 2009 o 10:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawo dla Forum Rozwoju Lublina!! Dosc juz mamy koszmarkow w miescie pobudowanych.
Rozwiń
z
z (4 marca 2009 o 21:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Automobil Klub jak wróble ćwirkają ma załatwione kupno stacji obsługi u syndyka MUDMP który jest członkim sekcji starych samochodów.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!