sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

Konrad Rękas, przewodniczący Lubelskiego Sejmiku Wojewódzkiego, oskarżony o zniszczenie samochodu, powinien mieć proces. Chce tego prokurator, powołując się na interes społeczny.

Prokuratora złożyła zażalenie na postanowienie sądu, który sprawę Rękasa umorzył, po tym jak właścicielka auta przestała mieć pretensje do przewodniczącego.
– Sąd powinien dogłębniej zbadać pobudki, które skłoniły pokrzywdzoną do cofnięcia wniosku o ściganie – uważa Marta Kowalska, szefowa Prokuratury Rejonowej Lublin-Południe, która odwołała się od decyzji o umorzeniu postępowania. Zażalenie rozpozna Sąd Okręgowy w Lublinie.
Przed miesiącem Rękas stanął przed Sądem Rejonowym w Lublinie. Był oskarżony o zdemolowanie auta należącego do Joanny Sz. Do procesu nie doszło. Właścicielka samochodu stwierdziła, że wycofuje wniosek o ściganie oskarżonego. Mówiła, że zwrócił jej koszty naprawy. Sąd zgodził się na cofnięcie wniosku o ściganie i umorzył postępowanie. Uznał, że pokrzywdzona nie miała już pretensji do Rękasa.
Wcześniej Joanna Sz. nie była nastawiona tak ugodowo. W październiku ub. roku złożyła wniosek o ściganie Rękasa za zniszczenie auta. Chodziło o zajście, do którego miało dojść na parkingu przed hotelem przy ul. Przyjaźni w Lublinie. Po przeprowadzeniu dochodzenia Rękas został oskarżony o to, że podszedł do zaparkowanego samochodu, po czym zerwał w przedniej i tylnej szyby wycieraczki oraz antenę z maski. Kopnął też w kołpak na prawym tylnym kole, który od uderzenia popękał. Szkody oszacowano na prawie 950 zł. Rękas nie przyznawał się do winy.
Co zmieniło się od tamtego czasu? Niedługo przed rozprawą w biurze sejmiku pracę znalazł syn Joanny Sz. – Paweł. Małżonkowie Sz. twierdzili, że zatrudnienie ich syna w Urzędzie Marszałkowskim nie ma żadnego związku z wycofaniem roszczeń wobec Rękasa. To samo mówił przewodniczący. Ale marszałek Henryk Makarewicz potwierdził, że zatrudnienie Pawła Sz. w urzędzie to inicjatywa Rękasa, który zaproponował kandydaturę Sz. na stanowisko referenta w Kancelarii Sejmiku. M.in. po naszych publikacjach prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie jego zatrudnienia.
Rękas przyjął zażalenie prokuratury ze stoickim spokojem. – Z dużą przyjemnością podporządkuję się każdemu postanowieniu sądu. Jeżeli ten podejmie decyzję, żeby wznowić proces, to stanę przed sądem i udowodnię swoją niewinność. Jeżeli sąd odrzuci zażalenie, to oczywiście przyjmę to z zadowoleniem. Zaznaczył jednak, że jego zdaniem sprawa jest jasna: Skoro Joanna Sz. wycofała oskarżenie, to znaczy, że nie ma poszkodowanego i nie ma sprawy.

Przypadki przewodniczącego Rękasa

Rękas od objęcia stanowiska przewodniczącego sejmiku stał się negatywnym bohaterem gazet. Na jaw wyszło m.in., że nie płacił kar za jazdę na gapę autobusami i pociągami. Wziął sobie też doradcę z kryminalną przeszłością.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!