Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 września 2007 r.
18:43
Edytuj ten wpis

Prokurator tropi poborowych

0 3 A A

Kilka tysięcy osób z naszego regionu miga się od służby wojskowej. Przed komisją wojskową nie stanął co dziesiąty poborowy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dowództwo traci cierpliwość i prosi o pomoc prokuraturę.

W tym roku Wojskowa Komenda Uzupełnień Lublin-1 skierowała do prokuratury ponad 90 spraw poborowych ze stolicy regionu, którzy uporczywie unikają służby. - To ostateczność - podkreśla mjr Ireneusz Olender z lubelskiej WKU. - Wcześniej, wszelkimi możliwymi środkami, staramy się do nich dotrzeć.
- Wysyłamy do poborowego jedno wezwanie. On nie odpowiada. Potem kolejne. I nadal bez odzewu. Po kilku takich próbach nie mamy wyjścia. Prosimy o pomoc organy ścigania - tłumaczy mjr Zbigniew Kozyra z WKU Lublin-2, której podlegają poborowi z okolic Lublina. - W tej chwili próbujemy dotrzeć do ponad 800 osób.
Jeszcze więcej poborowych (1,1 tys.) miga się od służby w Lublinie. Ok. 200 z nich wymeldowało się. Kolejne 450 wyjechało za granicę do legalnej pracy. Tyle samo zaginęło. Duża część prawdopodobnie jest za granicą.
- Są młodzi, chcą zarabiać. Nikt im tego nie zabrania - mówi ppłk Apolinary Mizerski, komendant WKU w Zamościu. - Ale wielu z nich zapomina, że nie ma uregulowanego stosunku do służby wojskowej.
Tak jak Kamil, 25-latek z Lublina. - Rok temu skończyłem studia na Politechnice Lubelskiej i wyjechałem do Irlandii - opowiada. - Przy podejmowaniu takich decyzji nie myśli się o wojsku. Załatwię wszystko, jak wrócę. Teraz mam co innego na głowie.
Tymczasem wojsku brakuje poborowych. Wielu młodych chłopaków dostaje odroczenie ze względu na studia. Inni są przenoszeni do rezerwy po skończeniu nauki. Dlatego armia chce sięgać po tych, którzy ani nie studiują, ani nie mają na utrzymaniu rodzin. I tu pojawia się problem.
- Niektórzy wymeldowują się i nie wiadomo, gdzie ich szukać - tłumaczą wojskowi. - Ale większość wyjeżdża za granicę i nie informuje o tym. Przecież wystarczyłoby przyjść do urzędu gminy czy miasta i zgłosić to. Wtedy nie podejmowalibyśmy żadnych działań. A tak, wielokrotnie wysyłamy wezwania, zwracamy się o pomoc do policji, aż w końcu kierujemy sprawę do prokuratury.
Każdemu, kto unika zasadniczej służby wojskowej, grozi do dwóch lat więzienia. Częściej stosuje się grzywnę albo ograniczenia wolności zamieniane na prace społeczne. Wyrok jest jednak wyrokiem, więc nazwiska dezerterów trafiają do Krajowego Rejestru Skazanych.

Komentarze 3

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Misiek / 18 września 2007 o 22:19
Szanowne ProkuraturoUprzejmie donosze iz poborowy Tomek mieszka na Stamford Hill i uporczywie sie miga bo jako kierowca ciezarowki ma 800 funtow na tydzien i mowi, ze w d... ma ganianie z kalachem po lesie. Powiedzial tez, ze jak bedzie chcial kalacha to od murzynow kupi. Prosze go zamknac bo nie po to ja studiowalem i pracuje na zmywaku za 200 funtow zeby on mial 800 a tylko technikum skonczyl.Uczciwy obywatel.
Avatar
Qmpel / 18 września 2007 o 13:08
Najpierw ukazuje sie artykuł z dnia 16.08......o zawodowym wojsku, potem artykuł z dnia 14.09.....o "profitach" płynących ze służby...a teraz pozywa się poborowych przed oblicze prokuratury?????? Dziwna metoda REKLAMY wojska...."od marchewki - po kij"!!!!!!! To przecież, samo wojsko domagał o się liberalizacji i skrócenia służby wojskowej.......są tego efekty !!!!!! Jeżeli nie można powołać na rok czasu i "wyszkolić"....to trzeba KARAĆ.......przynajmniej są wyniki pracy!!!
Avatar
Wolny z Długą Tradycją / 18 września 2007 o 12:41
Popatrzcie, jeszcze jedni zaborcy! Niewola kaczorom, niewola klerowi,a do tego niewola wojsku!Kto się schroni za granicą temu nic nie zrobią. Po 28 roku życia wszystko przepada.Tak było kiedyś, ale na papierku mogą sobie zmieniać co pięć minut.Jak komuś grozi więzienie albo niewola w wojsku po powrocie z zagranicy, ten niewraca i bardzo dobrze. Nie ma do czego i nigdy nie będzie. Taka przymusowakwarantanna pomaga w odzwyczajeniu się od Polski na dobre.Czas w wojsku jest czasem gorzej niż wykreślonym z życiorysu, i tak krótkiego, życia.Jest to czas niewoli, znęcania się nad człowiekiem przez hieny, łamaniemjego woli, tresowaniem go jak psa do ślepego posłuszeństwa i uraz psychicznyna resztę życia.Księża zaczynają niewolnicze ogłupianie od narodzin, kaczory kontynuują narzucanieswojej wersji dla własnego interesu, a wojsko utrwala i pogłębia je na swój sposób.U nich wszystkich wolność to jest bezkarne prześladowanie drugiego człowieka.Drugi człowiek dla nich nie istnieje jako człowiek, brakuje im wyobraźni, że on teżczuje i cierpi, chociaż co do tego drugiego to miałbym wątpliwości, oni uwielbiająkrzyki torturowanych.Tak samo jak obsada policji, sądów, prokuratur i urzędów.Następny dobry powód dla młodzieży, żeby uciekać do wolniejszej strefy EU,do wolności!Dla starszych, przywykłych do służenia wielu panom, tylko pieniądz się liczy.Może z nimi wymrze wreszcie na zawsze idea niewolnictwa w tym kraju.
Popatrzcie, jeszcze jedni zaborcy! Niewola kaczorom, niewola klerowi,a do tego niewola wojsku!Kto się schroni za granicą temu nic nie zrobią. Po 28 roku życia wszystko przepada.Tak było kiedyś, ale na papierku mogą sobie zmieniać co pięć minut.Jak komuś grozi więzienie albo niewola w wojsku po powrocie z zagranicy, ten niewraca i bardzo dobrze. Nie ma do czego i nigdy nie będzie. Taka przymusowakwarantanna pomaga w odzwyczajeniu się od Polski na dobre.Czas w wojsku jest czasem gorzej niż wykreślonym z życiorysu, i tak krótkiego, życia.Jest ... rozwiń
Avatar
Misiek / 18 września 2007 o 22:19
Szanowne ProkuraturoUprzejmie donosze iz poborowy Tomek mieszka na Stamford Hill i uporczywie sie miga bo jako kierowca ciezarowki ma 800 funtow na tydzien i mowi, ze w d... ma ganianie z kalachem po lesie. Powiedzial tez, ze jak bedzie chcial kalacha to od murzynow kupi. Prosze go zamknac bo nie po to ja studiowalem i pracuje na zmywaku za 200 funtow zeby on mial 800 a tylko technikum skonczyl.Uczciwy obywatel.
Avatar
Qmpel / 18 września 2007 o 13:08
Najpierw ukazuje sie artykuł z dnia 16.08......o zawodowym wojsku, potem artykuł z dnia 14.09.....o "profitach" płynących ze służby...a teraz pozywa się poborowych przed oblicze prokuratury?????? Dziwna metoda REKLAMY wojska...."od marchewki - po kij"!!!!!!! To przecież, samo wojsko domagał o się liberalizacji i skrócenia służby wojskowej.......są tego efekty !!!!!! Jeżeli nie można powołać na rok czasu i "wyszkolić"....to trzeba KARAĆ.......przynajmniej są wyniki pracy!!!
Avatar
Wolny z Długą Tradycją / 18 września 2007 o 12:41
Popatrzcie, jeszcze jedni zaborcy! Niewola kaczorom, niewola klerowi,a do tego niewola wojsku!Kto się schroni za granicą temu nic nie zrobią. Po 28 roku życia wszystko przepada.Tak było kiedyś, ale na papierku mogą sobie zmieniać co pięć minut.Jak komuś grozi więzienie albo niewola w wojsku po powrocie z zagranicy, ten niewraca i bardzo dobrze. Nie ma do czego i nigdy nie będzie. Taka przymusowakwarantanna pomaga w odzwyczajeniu się od Polski na dobre.Czas w wojsku jest czasem gorzej niż wykreślonym z życiorysu, i tak krótkiego, życia.Jest to czas niewoli, znęcania się nad człowiekiem przez hieny, łamaniemjego woli, tresowaniem go jak psa do ślepego posłuszeństwa i uraz psychicznyna resztę życia.Księża zaczynają niewolnicze ogłupianie od narodzin, kaczory kontynuują narzucanieswojej wersji dla własnego interesu, a wojsko utrwala i pogłębia je na swój sposób.U nich wszystkich wolność to jest bezkarne prześladowanie drugiego człowieka.Drugi człowiek dla nich nie istnieje jako człowiek, brakuje im wyobraźni, że on teżczuje i cierpi, chociaż co do tego drugiego to miałbym wątpliwości, oni uwielbiająkrzyki torturowanych.Tak samo jak obsada policji, sądów, prokuratur i urzędów.Następny dobry powód dla młodzieży, żeby uciekać do wolniejszej strefy EU,do wolności!Dla starszych, przywykłych do służenia wielu panom, tylko pieniądz się liczy.Może z nimi wymrze wreszcie na zawsze idea niewolnictwa w tym kraju.
Popatrzcie, jeszcze jedni zaborcy! Niewola kaczorom, niewola klerowi,a do tego niewola wojsku!Kto się schroni za granicą temu nic nie zrobią. Po 28 roku życia wszystko przepada.Tak było kiedyś, ale na papierku mogą sobie zmieniać co pięć minut.Jak komuś grozi więzienie albo niewola w wojsku po powrocie z zagranicy, ten niewraca i bardzo dobrze. Nie ma do czego i nigdy nie będzie. Taka przymusowakwarantanna pomaga w odzwyczajeniu się od Polski na dobre.Czas w wojsku jest czasem gorzej niż wykreślonym z życiorysu, i tak krótkiego, życia.Jest ... rozwiń

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Rok temu usunęli prawie 30 ton azbestu. Czas na kolejną akcję

Rok temu usunęli prawie 30 ton azbestu. Czas na kolejną akcję 0 0

Od poniedziałku (21 maja) mieszkańcy Kraśnika będą mogli składać wnioski o dofinansowanie do usuwania wyrobów zawierających azbest. Nabór potrwa do 8 czerwca.

Spotkanie literackie w Puławach
22 maja 2018, 12:00

Spotkanie literackie w Puławach 1 0

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Puławach (ul. 6 Sierpnia 5) zaprasza na kolejne spotkanie w ramach Powiatowego Klubu Książki, które odbędzie się 22 maja o godz. 12.

Pierwsza Komunia Święta w Kościele Garnizonowym (zdjęcia)
galeria

Pierwsza Komunia Święta w Kościele Garnizonowym (zdjęcia) 4 1

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Lublinie i ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Lublinie przystąpiły dziś do I Komunii Świętej. Uroczystość odbyła się w Kościele Garnizonowym.

"Opaski życia" działają. Będzie ich więcej. Kolejne samorządy są zainteresowane

"Opaski życia" działają. Będzie ich więcej. Kolejne samorządy są zainteresowane 6 0

Opaska - dzięki której seniorzy są pod stałą opieką medyczną, i  telefon – przez który mogą kontaktować się ze swoimi opiekunami. Z takiej pomocy korzysta już ponad 130 osób z terenu powiatu kraśnickiego. Inne samorządy też są tym urządzeniem zainteresowane

Giełda Minerałów i Biżuterii w Lublinie
26 maja 2018, 10:00

Giełda Minerałów i Biżuterii w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 26-27 maja w Lublinie przy ulicy Akademickiej 15 odbędzie się 49 edycja Giełdy Minerałów i Biżuterii Skarby Ziemi. Start w sobotę o godz. 10.

Pijany 14-latek na rowerze wjechał w samochód. Pisał SMS-a

Pijany 14-latek na rowerze wjechał w samochód. Pisał SMS-a 29 5

14-latek na rowerze wjechał w samochód. Tłumaczył, że nie zauważył auta bo pisał SMS-a. Miał promil alkoholu w organizmie.

Wjechał w ciężarówkę, która cofała. 19-latek w szpitalu

Wjechał w ciężarówkę, która cofała. 19-latek w szpitalu 3 2

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło na trasie Chełm - Rejowiec. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący pojazdem marki Ford Focus uderzył w cofający na drodze samochód ciężarowy marki Daf.

Noc Muzeów w Puławach: Gwardziści zatańczyli na dziedzińcu [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Noc Muzeów w Puławach: Gwardziści zatańczyli na dziedzińcu [zdjęcia, wideo] 10 2

W sobotę do północy, za darmo można było zwiedzać sale wystawowe Pałacu Czartoryskich, Świątynię Sybilli, czy Domek Aleksandryjski. Z tej możliwości skorzystały setki mieszkańców miasta i regionu. Na dziedzińcu cztery spektakle pokazała wrocławska Gwardia Gryfa.

Sezon na młode ziemniaki. Które wybrać? Co ugotować? [przepisy]
galeria

Sezon na młode ziemniaki. Które wybrać? Co ugotować? [przepisy] 3 2

Nie ma lepszej rzeczy niż młode ziemniaki z masłem, koperkiem i kwaśnym mlekiem. Czy na pewno? Młode ziemniaki można zapiec w ziołach na patelni. Albo zasmażyć z młodymi listkami szpinaku. W dodatku wcale nie trzeba ich obierać. Z młodych ziemniaków udają się także świetne zapiekanki.

Żyrzyn świętuje dwustulecie swojej oświaty
galeria

Żyrzyn świętuje dwustulecie swojej oświaty 3 1

Pierwsza izba szkolna w Żyrzynie zaczęła działać już w 1818 roku, co oznacza, że była jedną z pierwszych szkół w powiecie. W piątkowych uroczystościach rocznicowych wzięli udział obecni i byli pracownicy placówki im. Adama Mickiewicza oraz samorządowcy wszystkich szczebli.

"Lewiatan" w Miasto movie
30 maja 2018, 19:00

"Lewiatan" w Miasto movie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatni majowy pokaz filmowy w ramach cyklu Miasto movie w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 30 maja o godz. 19 zobaczymy film Lewiatan.

Pierwsze grzyby w Lasach Kozłowieckich

Pierwsze grzyby w Lasach Kozłowieckich 25 1

- Informuję, że po majowych deszczach pojawiły się już pierwsze grzyby w Lasach Kozłowieckich - napisał Czytelnik Bernard i przysłał zdjęcie pięknych okazów.

Koniec darmowego biegania na stadionie. Jakie będą ceny?

Koniec darmowego biegania na stadionie. Jakie będą ceny? 3 15

Niebawem, żeby skorzystać z akcji „Biegaj z MOSiR-em” puławscy biegacze będą musieli płacić. To efekt nowej uchwały, która ma pozwolić uchronić miasto przed koniecznością zwrotu 13 mln złotych.

Na kilka godzin zamkną Al. Zygmuntowskie. Przez mecz

Na kilka godzin zamkną Al. Zygmuntowskie. Przez mecz 30 10

W niedzielę od godz. 17.30 do 22 zamknięte mają być Al. Zygmuntowskie z powodu meczu żużlowego na pobliskim stadionie.

Tak ma wyglądać pomnik rektora KUL

Tak ma wyglądać pomnik rektora KUL 0 6

Od zgody radnych zależy to, czy obok Al. Racławickich stanie pomnik pierwszego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. Idziego Radziszewskiego. Projekt jest już gotowy, jego opracowanie zleciła uczelnia, która w tym roku obchodzi 100-lecie swojego powstania.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!