czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Prokuratura odmówiła śledztwa. Ale CBA nadal nie odpuszcza marszałkowi

Dodano: 22 maja 2017, 11:32
Autor: jsz

CBA wciąż domaga się śledztwa w sprawie projektu „Wrota Lubelszczyzny” realizowanego przez urząd marszałkowski. Prokuratura już raz odmówiła, ale biuro zaskarżyło tę decyzję do sądu. W sprawie prowadzono postępowanie sprawdzające. W marcu prokurator uznał, że nie ma podstaw do wszczęcia śledztwa ze względu na „brak znamion czynu zabronionego”.

Przedstawiciele CBA złożyli zażalenie. Przekonują w nim, że zebrany przez nich materiał dowodzi złamania prawa przez urzędników marszałka.

– Zakwestionowano ocenę dowodów poczynioną przez prokuratora – wyjaśnia Magdalena Sochoń, zastępca szefa Prokuratury Rejonowej Lublin-Północ. – Wnieśliśmy o nieuwzględnienie zażalenia. Wbrew twierdzeniom CBA, prokurator nie opierał się tylko na materiałach przekazanych przez biuro. Uzyskał i przeanalizował całość dokumentacji dotyczącej projektu „Wrota Lubelszczyzny” oraz pisemne oświadczenie marszałka województwa.

Zażaleniem CBA zajmie się Sąd Rejonowy Lublin-Zachód. Sprawa trafiła już na wokandę, ale z przyczyn formalnych posiedzenie odroczono do 21 czerwca.

Agenci przez blisko rok kontrolowali wszystkie urzędy marszałkowskie w kraju. Zawiadomienie w sprawie „Wrót Lubelszczyzny” to jeden z efektów tej kontroli. Według CBA urzędnicy podlegli marszałkowi nie naliczyli kar umownych firmie, która realizowała projekt „Wrota Lubelszczyzny”. Wykonawca spóźnił się z realizacją prac pół roku, więc powinien zapłacić pół miliona złotych kary.

Prokurator uznał jednak, że zarówno dyrektor Departamentu Organizacyjno Prawnego, jak i kierownik z Departamentu Cyfryzacji nie mieli podstaw do naliczenia karnej opłaty.

Zawiadomienie dotyczące „Wrót Lubelszczyzny” to nie jedyny efekt kontroli CBA w urzędzie marszałkowskim. Agenci zawiadomili również prokuraturę o nielegalnym ich zdaniem powoływaniu grup producenckich. Dzięki temu rolnicy mogli bezprawnie uzyskać ponad 20 mln zł unijnych dotacji. Prokuratura wyjaśnia tę sprawę. Nikomu nie postawiono jeszcze żadnych zarzutów.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (22 maja 2017 o 22:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PiS szuka dziury w calym... niech sie wezma za konkretną robote!!!#
Rozwiń
Gość
Gość (22 maja 2017 o 16:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dostali prykaz od PiSu to musieli się wykazac i cokolwiek znależć
Rozwiń
Gość
Gość (22 maja 2017 o 15:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
pamiętajcie że chodzi o pieniądz publiczny, tu trzeba uczciwych ludzi
Rozwiń
Gość
Gość (22 maja 2017 o 14:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
pół miliona nienaliczonej katy to konkret
Rozwiń
Gość
Gość (22 maja 2017 o 14:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
sprawdźcie LCK - terminowość i materiały
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!