czwartek, 25 maja 2017 r.

Lublin

Prorodzinny urząd

Dodano: 25 września 2002, 12:36

Kilkudziesięciu urzędników miejskich i pracowników placówek podległych samorządowi Puław jest ze sobą spokrewniona.

Udało nam się ustalić, że w strukturze puławskiego urzędu i podległych mu jednostkach, bliskie pokrewieństwo łączy co najmniej 36 osób. Niestety takie informacje ze względu na ustawę o ochronie danych osobowych są nie do sprawdzenia. Większość tych osób zajmuje eksponowane stanowiska. - Nepotyzm jest zjawiskiem absolutnie negatywnym. W podlegających mi wydziałach preferuję organizowanie konkursów na stanowiska kierownicze, natomiast na stanowiska inspektorów wystarczą zwykłe przesłuchania - twierdzi Włodzimierz Karpiński, wiceprezydent miasta.
Stopień pokrewieństwa w puławskim Ratuszu, spółkach i placówkach miejskich jest zróżnicowany. Dominują małżeństwa. Pracują też brat z siostrą, szwagierki, ojciec z córką, ciotka i siostrzenica, ojciec z synem itp. W żadnym przypadku nie stwierdziliśmy zależności służbowej pomiędzy nimi. - Zjawisko to na pewno nie ma wpływu na jakość pracy. Nie sądzę, by w prawie unijnym za powiązania rodzinne przewidywano zwalnianie z urzędów osób spokrewnionych - powiedziała nam Ewa Wójcik, sekretarz miasta.
W puławskim ratuszu zatrudnionych jest 129 osób. Odpowiedzialność za politykę kadrową spoczywa na prezydencie. W rozmowie z nami prezydent miasta Janusz Grobel stwierdził, że zna kilka osób w urzędzie spokrewnionych ze sobą. Zarzuty o nepotyzm uważa jednak za absurdalne. Odmiennego zdania jest Julia Pitera, prezes Transparency International, międzynarodowej organizacji pozarządowej piętnującej korupcję, we wszelkich jej przejawach. - To jest ewidentny przykład protekcjonizmu i kumoterstwa i to w jak najgorszym tego słowa znaczeniu. Niestety bardzo trudno walczyć z tym negatywnym zjawiskiem - argumentuje J. Pitera.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24