piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Kilkudziesięciu urzędników miejskich i pracowników placówek podległych samorządowi Puław jest ze sobą spokrewniona.

Udało nam się ustalić, że w strukturze puławskiego urzędu i podległych mu jednostkach, bliskie pokrewieństwo łączy co najmniej 36 osób. Niestety takie informacje ze względu na ustawę o ochronie danych osobowych są nie do sprawdzenia. Większość tych osób zajmuje eksponowane stanowiska. - Nepotyzm jest zjawiskiem absolutnie negatywnym. W podlegających mi wydziałach preferuję organizowanie konkursów na stanowiska kierownicze, natomiast na stanowiska inspektorów wystarczą zwykłe przesłuchania - twierdzi Włodzimierz Karpiński, wiceprezydent miasta.
Stopień pokrewieństwa w puławskim Ratuszu, spółkach i placówkach miejskich jest zróżnicowany. Dominują małżeństwa. Pracują też brat z siostrą, szwagierki, ojciec z córką, ciotka i siostrzenica, ojciec z synem itp. W żadnym przypadku nie stwierdziliśmy zależności służbowej pomiędzy nimi. - Zjawisko to na pewno nie ma wpływu na jakość pracy. Nie sądzę, by w prawie unijnym za powiązania rodzinne przewidywano zwalnianie z urzędów osób spokrewnionych - powiedziała nam Ewa Wójcik, sekretarz miasta.
W puławskim ratuszu zatrudnionych jest 129 osób. Odpowiedzialność za politykę kadrową spoczywa na prezydencie. W rozmowie z nami prezydent miasta Janusz Grobel stwierdził, że zna kilka osób w urzędzie spokrewnionych ze sobą. Zarzuty o nepotyzm uważa jednak za absurdalne. Odmiennego zdania jest Julia Pitera, prezes Transparency International, międzynarodowej organizacji pozarządowej piętnującej korupcję, we wszelkich jej przejawach. - To jest ewidentny przykład protekcjonizmu i kumoterstwa i to w jak najgorszym tego słowa znaczeniu. Niestety bardzo trudno walczyć z tym negatywnym zjawiskiem - argumentuje J. Pitera.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!