niedziela, 25 marca 2018 r.

Lublin

Protektor: Trwa kolejny dzień protestu zwolnionych pracowników

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 stycznia 2012, 08:02

Mediator ma pomóc rozwiązać konfilkt (Jacek Świerczyński)
Mediator ma pomóc rozwiązać konfilkt (Jacek Świerczyński)

W LZPS trwają rozmowy wyznaczonego przez wojewodę mediatora i związkowców.

Protestujący pracownicy spali na terenie zakładu - zdjęcia

16:40
Protestujący określili wstępne postulaty. Dla okupujących zakład domagają się swobodnego dostępu do łazienek. Chcą również wejść do pomieszczeń związkowych na terenie LZPS. Postulaty, poprzez mediatora maja być przedstawione zarządowi firmy.

Dopiero jeśli Protektor je spełni, związkowcy gotowi są rozmawiać o kwestiach finansowych. Wykluczają też możliwość zakończenia okupacji przed osiągnięciem ostatecznego porozumienia.

– Nie ma mowy, cały trud naszych koleżanek i kolegów poszedłby na marne – mówi Marcin Szewc, z Solidarności w LZPS. – Czekamy na konkretne ustalenia.

14:58

Ratusz przesłał właśnie oświadczenie, w którym informuje, że prezes spółki Protektor SA otrzymał propozycję ulokowania firmy w strefie ekonomicznej na Felinie. To zwolniłoby będące w likwidacji LZPS Protektor z płacenia podatku od nieruchomości i ulgi w podatku dochodowym. Przedstawiciele spółki zamierzają spotkać się w tej sprawie z prezydentem.

Oświadczenie Ratusza:

"W związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi sytuacji spółki Protektor SA pragnę poinformować o działaniach, jakie podjął Prezydent Miasta Lublin dr Krzysztof Żuk.

Na ręce Prezesa firmy skierowane zostało pismo z propozycją podjęcia rozmów dotyczących ewentualnego ulokowania siedziby Zakładów na terenie Lubelskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na Felinie.

Dzięki takiemu rozwiązaniu firmie przysługiwałoby między innymi 3-letnie zwolnienie od podatku od nieruchomości, a także ulgi w podatku dochodowym stosownie do przepisów ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Ze strony przedstawicieli Firmy otrzymaliśmy deklarację chęci spotkania i podjęcia rozmów w tej sprawie. Aktualnie trwa ustalenie terminu spotkania.

Ponadto Pan Prezydent bardzo krytycznie odniósł się do sposobu przeprowadzenia zwolnień grupowych. Miejski Urząd Pracy został poinformowany o zamiarze przeprowadzenia zwolnień w momencie realizacji procedur. Nie przekazano nam informacji dotyczących struktury zwalnianych osób (wiek, miejsce zamieszkania, wykształcenie itp.) przez co pracownicy MUP nie mogą w sposób rzetelny przygotować diagnozy rynku i ofert pracy. Wystąpiliśmy do władz spółki z prośbą o przekazanie szczegółowych informacji dotyczących zwalnianych osób. Poprosiliśmy również o poinformowanie pracowników o możliwości zorganizowania spotkania z udziałem przedstawicieli MUP."


14:33

Trwa konferencja prasowa posła Michała Kabacińskiego. Poseł Ruchu Palikota zarzucił nieudolność służbom wojewody i bezczynność prezydenta miasta, a także marszałka województwa. Zaapelował żeby wspólnie zaangażowali się w rozwiązanie konfliktu. Tymczasem pikietujący przygotowują pozwy do sądu pracy i czekają na mediatora wyznaczonego przez Wojewodę Lubelskiego.

13:48

Protestu dzień trzeci- zdjęcia

13:42

Przed Protektorem na ul. Kunickiego trwa pikieta. Zakończyły się rozmowy u wojewody. - W wyniku spotkania u wojewody z władzami spółki i związkami powołano mediatora, który ma się pojawić w zakładzie i rozpocząć negocjacje - informuje Jolanta Wojciechowska z OPZZ Solidarność.

11:44

Przedstawiciele Protektora zaprzeczają, że w okupywanym biurowcu odcięto prąd i ogrzewanie. - Nie ma takiej technicznej możliwości. Wszystko działa - zapewnia Wojciech Kądziołka. - Klatka schodowa zajmowana przez związkowców została również posprzątana na nasze zlecenie.

11:08

Do protestujących przyjechał ksiądz. Odmawiany jest różaniec. Pikietę wspierają związkowcy z Bogdanki. Przedstawiciele Protektora poinformowali, że wartość żądań związkowców opiewa na ponad 7 mln, co przekracza majątek LZPS. Wobec tego nie ma szans na ich spełnienie.

Oświadczenie Protektora:

"Związki Zawodowe działające w LZPS Sp. z o.o. w likwidacji dążąc do eskalacji konfliktu, manipulują pracownikami i wprowadzając ich w błąd w sprawie możliwości uzyskania nierealnych "odszkodowań” z tytułu likwidacji spółki. Żądane przez związki zawodowe, oprócz 6 miesięcznego wynagrodzenia, dodatkowo 7,1 mln zł, czyli przeciętnie 50 tys. zł na pracownika przewyższa kapitały własne spółki LZPS."

Godz. 9:45

Nikt nie zamierza jednak opuszczać zakładu. Około godz. 11.00 przed bramą fabryki ma pojawić się kapelan, by odprawić nabożeństwo. Będą również prawnicy, którzy mają pomóc zwolnionym pracownikom w pisaniu pozwów do sądu pracy. Z kolei w Urzędzie Wojewódzkim trwa spotkanie władz regionu z likwidatorem LZPS i władzami Protektora. Nie wiadomo, kiedy można spodziewać się jakichkolwiek ustaleń.

Godz 9:25

- W związku z zaostrzającą się sytuacją w lubelskim "Protektorze” planowane jest wzmocnienie akcji protestacyjnej, łącznie z blokowaniem lubelskich ulic - poinformowała Agnieszka Kosierb z NSZZ "Solidarność”.

Godz. 8:15

To już trzeci dzień protestu pracowników, którzy zostali zwolnieni z LZPS "Protektor". Przed bramą od rana stoi około 20 osób. Wewnątrz zakładu jest ich około 40. Nie chcą opuścić budynku. Protestujących rozdziela kordon ochroniarzy.

Wczoraj po kilku godzinach pikiety i interwencji Wojewody Lubelskiego udało się przekazać osobom przebywającym w środku żywność i środki higieniczne. Jak twierdzą związkowcy w zakładzie wyłączono jednak prąd i ogrzewanie.

– Noc minęła spokojnie, ale nad ranem wyłączono im prąd i ogrzewanie – mówi Marcin Szewc, szef zakładowej Solidarności. – Nie mogą zagotować wody na herbatę. Niedługo zrobi się też bardzo zimno.

Byli pracownicy są rozgoryczeni postępowaniem szefów firmy, którzy wypowiedzenia wysłali im tuż przed świętami pocztą kurierską. Domagają się odszkodowań. Chcą po 2000 zł za każdy przepracowany w zakładzie rok. Pracodawca proponuje każdemu odprawę w wysokości sześciu miesięcznych pensji. Chodzi o 140 osób.

Firma jest w stanie likwidacji.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Gość
czytelnik
(30) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 stycznia 2012 o 14:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='generation_next' timestamp='1325708497' post='578862']
Człowieku! Coś ty się uczepił tej polityki w kontekście fatalnie zarządzanej spółki giełdowej? Sierakowska, Pruszkowski i inni to są pikusie przy tym jaki interesy robi sie w gospodarce. Aż takich możliwości to oni nie mają na szczęście. Im dalej polityka i związki zawodowe od prawdziwego biznesu tym lepiej, bo to tylko źródła problemów i kosztów (czytaj łapówek i synekur). Jak to było tak jak piszesz to nikomu niechciało by sie pracować na prywatnym, ciekawe kto by podatki płacił?
[/quote]

Uważam, że kolega ma jednak racje bo ujął temat szerzej a tylko takie ujęcie pozwala na zobaczenie całości problemu nie w skali tej pojedynczej firmy ale całego kraju. Pewne schematy powtarzają się bardzo czesto w każdym jednym miescie. A co ma do tego polityka? Troche ma chociażby to, że wybrańcy narodu pozwalają na takie poczynania pseudo biznesmenom. Zaraz pewnie powiesz, że mamy kapitalizm.. tak ale to jest jakaś hybryda, ni to kapitalizm, ni to socjalizm, taki ustrój który ma na celu zniszczenie człowieka i kraju. Podam prosty przykład, będąc w UK szukałem pracy po barach, restauracjach, pubach itp, ale zależało mi na pracy na czarno w zamian za nieco wyższą stawke gdyż chciałem uciułać nieco więcej grosza a okazało się, że nikt za chu.ja nie chce mnie zatrudnić na czarnucha.. A teraz popatrz na Polsce, jak rodak rodaka w tym bajzlu traktuje. Umowa śmieciowa i groszowe wynagrodzenie, wiec jaka przyszłość czeka ten naród.
Rozwiń
Gość
Gość (5 stycznia 2012 o 04:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Most resistant to the letter [url=http://www.bagsmalltrade.com]wholesale designer bags[/url]
is to satisfy the searching desires [url=http://www.creditbagsstoretrade.com]coach outlet store[/url]
Fashion generous [url=http://www.nfljerseysmalltrade.com]authentic nfl jerseys[/url]
No substitute for beautiful [url=http://www.topmallhomebags.com]coach handbags on sale[/url]
Top fashion [url=http://www.topcreditbagsonline.com]coach bags outlet[/url]
Preferential new very low prices[url=http://www.topcoachmalltrade.com]coach outlet store online[/url]
Cheap and good-looking [url=http://www.topbagscredit.com]coach bags on sale[/url]
The most popular topic this yeare [url=http://www.topjerseysmalltrade.com]authentic jerseys suppliers[/url]
Fashion generous [url=http://www.topnfljerseysmalltrade.com]nfl jerseys from china[/url] Very glad that you buy
Rozwiń
czytelnik
czytelnik (4 stycznia 2012 o 22:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie pisz bzdur, tylko czytaj i wyciągaj wnioski:


http://forum.gazeta.pl/forum/w,62,131950112,131950112,Mieczyslaw_Szczygiel_oburzony_decyzja_wladz_Pro_.html

http://forum.gazeta.pl/forum/w,62,132070572,132070572,Prezydent_Krzysztof_Zuk_proponuje_Protektor_do_.html

http://forum.gazeta.pl/forum/w,62,131997199,131997199,Protektor_protestuje_chca_wywiezc_prezesa_na_t_.html

http://forum.gazeta.pl/forum/w,62,131942794,131942794,Koniec_Protektora_Wypowiedzenia_dla_144_osob_k_.html

http://www.######.pl/artykul/490195,protest-w-lzps-protektor-trzeci-dzien-zdjecia-wideo,id,t.html

http://www.######.pl/artykul/489806,kolejny-dzien-protestu-w-protektorze-zdjecia,id,t.html


http://www.######.pl/artykul/489478,pikieta-zwolnionych-pracownikow-przed-siedziba-protektora,id,t.html

http://www.######.pl/artykul/489668,lubelskie-zatrudnieni-w-pge-dystrybucja-boja-sie-o-prace,id,t.html

http://www.######.pl/artykul/490335,lubelskie-w-czwartek-protest-sluzb-mundurowych,id,t.html
Rozwiń
generation_next
generation_next (4 stycznia 2012 o 21:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gość' timestamp='1325709890' post='578866']
Jak to fatalnie? Protektor S.A. ma się ponoć całkiem dobrze.
[/quote]
Mógłbyś rozwinąć swoją wypowiedź? Co to znaczy i po ile jest "ponoć"? Poczytaj raporty giełdowe z ostatniego roku i prześledź ile Protektor stracił na wartości w 2011 r. to pogadamy.
Rozwiń
Gość
Gość (4 stycznia 2012 o 21:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='generation_next' timestamp='1325708497' post='578862']
Człowieku! Coś ty się uczepił tej polityki w kontekście fatalnie zarządzanej spółki giełdowej? Sierakowska, Pruszkowski i inni to są pikusie przy tym jaki interesy robi sie w gospodarce. Aż takich możliwości to oni nie mają na szczęście. Im dalej polityka i związki zawodowe od prawdziwego biznesu tym lepiej, bo to tylko źródła problemów i kosztów (czytaj łapówek i synekur). Jak to było tak jak piszesz to nikomu niechciało by sie pracować na prywatnym, ciekawe kto by podatki płacił?
[/quote]
Jak to fatalnie? Protektor S.A. ma się ponoć całkiem dobrze.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (30)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!