poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Protest przed sądem w Lublinie. Utworzą łańcuch światła

Dodano: 18 lipca 2017, 12:00
Autor: toma

(fot. KOD Lubelskie)

Łańcuch światła utworzą we wtorek wieczorem przed Sądem Okręgowym w Lublinie przeciwnicy wprowadzanych przez PiS zmian w sądownictwie. Podobne akcje odbywają się przed Sądem Najwyższym w Warszawie i w miastach całej Polski.

 - Na biurku Prezydenta leżą dwie ustawy. Pierwsza, o Krajowej Radzie Sądownictwa, wygasi kadencję obecnych członków KRS i sprawi, że nowych sędziów wybiorą politycy. Druga - o ustroju sądów powszechnych, podporządkuje sądy Ministrowi Sprawiedliwości (a zarazem prokuratorowi generalnemu), który będzie mógł arbitralnie powoływać i odwoływać prezesów sądów. To zagrożenie dla trójpodziału władzy i przyznanie Zbigniewowi Ziobrze nieograniczonego wpływu na wymiar sprawiedliwości – piszą organizatorzy wydarzenia.

- W tym samym czasie Sejm zajmuje się ustawą o Sądzie Najwyższym. Według niej Ziobro odwoła wszystkich sędziów Sądu Najwyższego, a na ich miejsce wprowadzi swoich nominatów. Debata o ustawie o Sądzie Najwyższym może stanowić przykrywkę dla realnego zagrożenie, które jest tu i teraz - podpisu Prezydenta pod ustawami o KRS i sądach powszechnych. Akcja rozpocznie się o godz. 21 przed Sądem Okręgowym przy ul. Krakowskie Przedmieście 43. Organizatorzy apelują, by zabrać ze sobą świeczki. - Nie zabieraj żadnych transparentów i emblematów partyjnych, czy organizacyjnych.

Protestujmy godnie, tak jak wymaga tego powaga sytuacji. Już raz stanęliśmy na wysokości zadania. Niech tak będzie i tym razem! – czytamy w wydarzeniu na Facebooku.

Przypomnijmy, że w ubiegłą środę głosami posłów PiS przyjęto zmiany w ustawach o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustroju sądów powszechnych. Nowelizacja ustawy o KRS przewiduje m.in. wygaszenie kadencji jej członków będących sędziami. Nowych ma wybrać Sejm, choć do tej pory robiły to środowiska sędziowskie. Ten zapis wywołał najwięcej kontrowersji, a oliwy do ognia dolał poselski projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który został ogłoszony w nocy ze środy na czwartek. Zakłada on, że wszyscy dotychczasowi sędziowie SN przejdą w stan spoczynku, z wyjątkiem tych wskazanych przez ministra sprawiedliwości.

Tym samym, zdaniem krytyków tego pomysłu, oznaczałoby to upolitycznienie sądów. Podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmu rozpoczęto pierwsze czytanie projektu ustawy o SN. Pierwotnie posłowie mieli zająć się tym w środę, ale na wniosek PiS zmieniony został porządek obrad.

Czytaj więcej o: Lublin sąd protest KOD
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (18 lipca 2017 o 13:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Znicze postawią? To i dobrze, bo cała ta dotychczasowa "sprawiedliwość" nadaje się tylko do śmietnika. A my zapamiętajmy, kto tak broni starego, podłego i niesprawiedliwego ustroju.
Rozwiń
Gość
Gość (18 lipca 2017 o 12:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale się przestępcy mobilizują, a tu rząd chce tylko rozbić układy mafijne adwokacko-sędziowskie. Przecież wiadomo tym którzy mieli sprawy w sądach że określeni adwokaci mieli dostęp do określonych sędziów. I pierwsze pytanie adwokata zawsze było który sędzia prowadzi sprawę i jeśli znajomy sedzia to brał sprawę a jeśli miał z tym sędzią na pieńku to odsyłał do drugiego adwokata który znał tego sędziego.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!