środa, 22 listopada 2017 r.

Lublin

Protest przed sądem w Lublinie. Utworzą łańcuch światła

Dodano: 18 lipca 2017, 12:00
Autor: toma

(fot. KOD Lubelskie)

Łańcuch światła utworzą we wtorek wieczorem przed Sądem Okręgowym w Lublinie przeciwnicy wprowadzanych przez PiS zmian w sądownictwie. Podobne akcje odbywają się przed Sądem Najwyższym w Warszawie i w miastach całej Polski.

 - Na biurku Prezydenta leżą dwie ustawy. Pierwsza, o Krajowej Radzie Sądownictwa, wygasi kadencję obecnych członków KRS i sprawi, że nowych sędziów wybiorą politycy. Druga - o ustroju sądów powszechnych, podporządkuje sądy Ministrowi Sprawiedliwości (a zarazem prokuratorowi generalnemu), który będzie mógł arbitralnie powoływać i odwoływać prezesów sądów. To zagrożenie dla trójpodziału władzy i przyznanie Zbigniewowi Ziobrze nieograniczonego wpływu na wymiar sprawiedliwości – piszą organizatorzy wydarzenia.

- W tym samym czasie Sejm zajmuje się ustawą o Sądzie Najwyższym. Według niej Ziobro odwoła wszystkich sędziów Sądu Najwyższego, a na ich miejsce wprowadzi swoich nominatów. Debata o ustawie o Sądzie Najwyższym może stanowić przykrywkę dla realnego zagrożenie, które jest tu i teraz - podpisu Prezydenta pod ustawami o KRS i sądach powszechnych. Akcja rozpocznie się o godz. 21 przed Sądem Okręgowym przy ul. Krakowskie Przedmieście 43. Organizatorzy apelują, by zabrać ze sobą świeczki. - Nie zabieraj żadnych transparentów i emblematów partyjnych, czy organizacyjnych.

Protestujmy godnie, tak jak wymaga tego powaga sytuacji. Już raz stanęliśmy na wysokości zadania. Niech tak będzie i tym razem! – czytamy w wydarzeniu na Facebooku.

Przypomnijmy, że w ubiegłą środę głosami posłów PiS przyjęto zmiany w ustawach o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustroju sądów powszechnych. Nowelizacja ustawy o KRS przewiduje m.in. wygaszenie kadencji jej członków będących sędziami. Nowych ma wybrać Sejm, choć do tej pory robiły to środowiska sędziowskie. Ten zapis wywołał najwięcej kontrowersji, a oliwy do ognia dolał poselski projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który został ogłoszony w nocy ze środy na czwartek. Zakłada on, że wszyscy dotychczasowi sędziowie SN przejdą w stan spoczynku, z wyjątkiem tych wskazanych przez ministra sprawiedliwości.

Tym samym, zdaniem krytyków tego pomysłu, oznaczałoby to upolitycznienie sądów. Podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmu rozpoczęto pierwsze czytanie projektu ustawy o SN. Pierwotnie posłowie mieli zająć się tym w środę, ale na wniosek PiS zmieniony został porządek obrad.

Czytaj więcej o: Lublin sąd protest KOD
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (18 lipca 2017 o 13:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Znicze postawią? To i dobrze, bo cała ta dotychczasowa "sprawiedliwość" nadaje się tylko do śmietnika. A my zapamiętajmy, kto tak broni starego, podłego i niesprawiedliwego ustroju.
Rozwiń
Gość
Gość (18 lipca 2017 o 12:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale się przestępcy mobilizują, a tu rząd chce tylko rozbić układy mafijne adwokacko-sędziowskie. Przecież wiadomo tym którzy mieli sprawy w sądach że określeni adwokaci mieli dostęp do określonych sędziów. I pierwsze pytanie adwokata zawsze było który sędzia prowadzi sprawę i jeśli znajomy sedzia to brał sprawę a jeśli miał z tym sędzią na pieńku to odsyłał do drugiego adwokata który znał tego sędziego.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!