sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Protestują, bo nie chcą mieszkać przy spalarni odpadów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 kwietnia 2015, 22:15
Autor: Dominik Smaga

Jest nowy protest przeciw budowie elektrociepłowni na paliwo ze śmieci przy ul. Mełgiewskiej. Na zwożenie tu odpadów spoza miasta nie zgadza się Rada Dzielnicy Tatary, która dowodzi, że planowanych tu wysokich budynków nie można postawić zgodnie z prawem.

Jeszcze tylko dziś Urząd Miasta będzie przyjmować od mieszkańców uwagi do planów tej inwestycji. Przypomnijmy: właściciel elektrociepłowni przy Mełgiewskiej (spółka Megatem-EC) chce dobudować tu nową część opalaną paliwem z odpadów.

Firma stara się o niezbędne dokumenty i już w listopadzie złożyła w Ratuszu raport o planowanym oddziaływaniu instalacji na środowisko. Raport wzbudził tak dużo wątpliwości mieszkańców, Urzędu Miasta, sanepidu i ochrony środowiska, że firma dostała go z powrotem wraz ze 138 uwagami. Pod koniec marca złożyła nowy. – Jest on odpowiedzią na wszystkie pytania – zapewniał Wiesław Wojciechowski z Megatem-EC.

Pytaniem w tej sprawie najważniejszym dla wielu mieszkańców Tatar jest to, czy inwestycja powstanie, czy też nie. O to, by jednak nie powstała zabiega Rada Dzielnicy Tatary, która wystąpiła do prezydenta Lublina z oficjalnym apelem o "wydanie negatywnej decyzji na każdym etapie rozpatrywania wniosku”.

Rada dzielnicy powołuje się m.in. na plan zagospodarowania terenu, który mówi, że na obszarze tej inwestycji nie można stawiać budynków wyższe, niż 10-metrowe. Tymczasem radni podkreślają, że w planach inwestora, poza 50-metrowym kominem, jest 7 budynków o wysokości od 11,6 do 45 m. Rada Dzielnicy zauważa również, że plan zagospodarowania nakazuje ograniczenie uciążliwości do granic własnej posesji, wymaga budowy podczyszczalni ścieków i wprowadza obowiązek stosowania gazu ziemnego i paliw niskoemisyjnych w nowych inwestycjach.

Przeciwna inwestycji rada nie zgadza się także na zwożenie do spalania odpadów spoza regionu i obawia się, że koszt budowy nowej instalacji odbije się na cenach energii cieplnej. – Przypuszczamy, że dotychczasowe stawki ulegną radykalnym podwyżkom – czytamy w piśmie Rady Dzielnicy Tatary.

Sprawą inwestycji zajmuje się już Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. – Jesteśmy w trakcie analizy tego materiału – mówi Paweł Duklewski, rzecznik RDOŚ. Na opinie tej instytucji oraz sanepidu czeka teraz Ratusz. – Spodziewamy się ich na początku maja – stwierdza Joanna Bobowska z Urzędu Miasta. – Dużo zależy od tego, co będzie w tych opiniach, bo instytucje te mogą np. zażądać od inwestora uzupełnienia raportu. Następnie poprosimy inwestora o odniesienie się do zgłoszonych uwag i podejmiemy decyzję w tej sprawie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Lublin tatary spalarnia odpadów
Gość
Bea
Mieszkanka Dz.Tatary
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (16 sierpnia 2015 o 08:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wszyscy "postępowi" co się tutaj wypowiedzieli mieszkają pewnie z dala od planowanej inwestycji, stąd ich opinie o "nieszkodliwości", "gwarantowanej nowoczesności" oraz "mądre" przykłady podobnych inwestycji z zagranicy.
Rozwiń
Bea
Bea (24 kwietnia 2015 o 10:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

moim skromnym zdaniem nie tylko tatary będą miały problem przecież ten cały syf będzie szedł w atmosferę oczywiście tatary bedą miały najgorzej bo bedzie smród ale szkodliwe substancje bedą wdychać wszyscy niestety i nie  pomogą żadne filtry ..

Rozwiń
Mieszkanka Dz.Tatary
Mieszkanka Dz.Tatary (23 kwietnia 2015 o 16:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Proponuję pojechać do Wiednia tam spalarnia stoi w środku miasta. Tatarnicy mają tam taki syf i syf obywatelski, ze nawet jak by otworzyć tam wysypisko to i tak nikt by tego nie odróżnił. Jacy mieszkańcy taka zabudowa. 

Wiedeń przygłupie porównujesz do Lublina? I lepiej się odp...dol od "Tatarnikó" gnido z wichury. Won do książek, albo lepiej do starych, żeby cię dorobili bublu genetyczny!

Rozwiń
ewka
ewka (22 kwietnia 2015 o 14:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Sadf jak śmiesz ubliżać ludziom, których nie znasz? Dzielnica jest zaniedbana, bo władza tego miasta skupiła się na innych blokowiskach. Natomiast Bronowice, Tatary, Kalinowszczyzna to dostają to co może zostanie. Porównaj sobie stan asfaltu na zadupiu Poręba, w dzielnicach Czuby, Czechów i np.: Łęczyńską, DMMajdanka, Rondo na Klinie. Chodniki mamy w stanie tragicznym, jezdnie z zalepionymi dziurami i zagłębieniami, ale jak przychodzi do remontu to Poręba, Czuby, Czechów i czasami ścisłe Centrum. Jaka władza, taka troska o miasto. Mamy Lublin A z przybyszami i Lublin B. A jak widać po Tobie z chamem można spotkać się wszędzie.

Rozwiń
marta
marta (22 kwietnia 2015 o 13:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Oster, osiedle mieszkaniowe nie ma nic wspólnego z produkcją, więc się nie wysilaj. Osiedle mieszkaniowe ma służyć mieszkańcom do odpoczynku, bez względu na to gdzie i jako kto pracują. Fabryka przestała funkcjonować w XX wieku, a osiedle pozostało i należało zmienić plan zagospodarowania przestrzennego i wybudować tam sklepy, skwerki, basen, a dopiero dalej zrobić strefę ekonomiczną.

I nie pisz bzdet na temat nieszkodliwości tej inwestycji, tylko sam usiądź i przeanalizuj ten raport oraz odnieś go do polskich realiów.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!