wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Prowincjonalne miasteczko w skansenie będzie gotowe jesienią

  Edytuj ten wpis
Dodano: 31 lipca 2012, 19:04

Całe miasteczko zajmie ponad 2 hektary. Ma dokładnie odtwarzać realia z lat 30. ubiegłego wieku (Mac
Całe miasteczko zajmie ponad 2 hektary. Ma dokładnie odtwarzać realia z lat 30. ubiegłego wieku (Mac

Większość budynków przedwojennego miasteczka w skansenie jest już gotowa.

– Niemal wszystkie obiekty już stoją, została nam do postawienia tylko stodoła – mówi Krystyna Figiel, zastępca dyrektora Muzeum Wsi Lubelskiej. – Trzeba jeszcze ułożyć bruk na ulicach, wykonać nawierzchnię rynku oraz szereg dodatkowych elementów, np. studnię.

Za miesiąc wszystkie budynki miasteczka mają już być w stanie surowym. – Później zabierzemy się za prace wykończeniowe i wyposażenie wnętrz – dodaje Figiel. – To bardzo pracochłonny etap. Część ekspozycji jest już gotowa. Eksponaty trzeba tylko przenieść z magazynu.

Docelowo przedwojenne miasteczko ma liczyć 37 budynków. W tej chwili realizowany jest pierwszy etap projektu. Obejmuje on 11 obiektów. Wokół rynku skupiono m.in. ratusz z Głuska, szkołę z Bobrownik, budynki mieszkalne, areszt, sklepy i warsztaty rzemieślnicze. Wszystkie wnętrza będą wyposażone z wielką dbałością o detale. Właściwie wszystkie drobne eksponaty to oryginały.

– Tylko w szkole z Bobrownik część ławek będzie nowa. Nie wszystkie oryginalne meble udało się bowiem zachować – dodaje Figiel. – Pozostałe elementy wyposażenia przez dziesiątki lat gromadziliśmy w magazynach.

Pomysł na zrekonstruowanie przedwojennego miasteczka narodził się przed 40 laty. Brakowało jednak pieniędzy na rozpoczęcie prac. Ostatecznie projekt budowy "Miasteczka prowincjonalnego Europy Środkowej” uzyskał 7,5 mln unijnej dotacji. To pieniądze na pierwszy etap budowy. Pochłonie ona w sumie 13 mln zł. Lubelskie miasteczko będzie jedną z nielicznych takich ekspozycji w Europie.

– Budowa potrwa do października. Do końca grudnia musimy rozliczyć z się z funduszy – wyjaśnia Figiel.

Nie oznacza to jednak, że z początkiem nowego roku turyści będą mogli odwiedzić miasteczko. Ekspozycja będzie otwarta dopiero w czerwcu. Do tego czasu muzealnicy mają uporać się z przygotowaniem ekspozycji.

W kolejnym etapie w skansenie powstanie ok. 30 budynków, głównie mieszkalnych. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy uda się rozpocząć budowę. Wszystko zależy od pieniędzy z zewnątrz.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!