wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Przebadali Centrum Kultury. Urośnie zgodnie z planem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 sierpnia 2010, 21:46

Można wznowić prace w dawnym klasztorze wizytek. W najbliższych dniach konserwator zabytków wyda oficjalne pozwolenie. Wiadomo już, jaki będzie ostateczny wygląd odnawianego Centrum Kultury.

Remont części budynku wstrzymano przed kilkoma miesiącami. Wszystko przez badanie architektoniczne, prowadzone w obrębie dawnego kościoła wizytek. Miały one odpowiedzieć na pytanie, jaki był oryginalny wygląd świątyni? Projektanci nowego CK zakładali, że górowała nad klasztornym kompleksem. Nie było jednak niezbitych dowodów. Prace badawcze również ich nie dały.

– Nie znaleziono jednak niczego, co przeczyłoby tej teorii – komentuje wyniki badań Dariusz Kopciowski, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków. – Dziś lub jutro zapadnie oficjalna decyzja o możliwości wznowienia robót w obrębie dawnego kościoła.

Badania były konieczne. Taki warunek postawił konserwator, zezwalając na rozpoczęcie prac w całym klasztorze. Zgoda pozwoliła na uzyskanie unijnych środków na remont. Projekt nowego CK znany jest od dawna, ale dopuszczał zmiany. Ich zakres zależał m.in. od wyników zakończonych właśnie badań. Teraz jest pewne, że klasztorna świątynia zostanie odtworzona w planowanej formie.

– Mury pójdą do góry – dodaje Kopciowski. – Bryła kościoła, będzie górować nad klasztorem. Zmieni się widok od strony pl. Litewskiego. Świątynia zasłoni m.in. biurowiec przy ul. Hempla.

W tej chwili trwają prace badawcze w pozostałej części klasztoru. – Powinny zakończyć się jesienią – zapewnia Piotr Czech z firmy Czegeko, która przygotowała projekt przebudowy CK.

Specjaliści nie spodziewają się jednak odkryć, które zmieniłyby oblicze nowego Centrum Kultury. Do tej pory w dawnym klasztorze trafiono jedynie na detale architektoniczne, zakonne malowidła i kryptę.

– Chcielibyśmy zakonserwować i przenieść polichromie w inne miejsce – dodaje Kopciowski. – Detale architektoniczne należałoby odsłonić na stałe i wyeksponować w odnowionym budynku.

To oznacza jedynie niewielkie zmiany we wnętrzach CK. Krypta, na którą trafili badacze, zostanie najprawdopodobniej zamurowana.

Najważniejszy remont w kulturze

Renowacja dawnego klasztoru wizytek to jedna z najważniejszych inwestycji, realizowanych w śródmieściu. Pochłonie ponad 20 mln zł. Większość kosztów pokryje unijna dotacja. Po remoncie, cały gmach zyska dodatkową kondygnację. Pobliski park całkowicie zmieni oblicze. Znikną też parking i pętla autobusowa przed budynkiem CK. Prace potrwają do jesieni przyszłego roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
madziala
MARIANO ITALIANO
madziala
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

madziala
madziala (5 sierpnia 2010 o 00:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Obserwuję ten teren z okna pobliskiego biurowca i na bieżąco wiem co dzieje się na terenie parkowym CK. Zaręczam, że nie są to wymysly z mojej strony.
Rozwiń
MARIANO ITALIANO
MARIANO ITALIANO (4 sierpnia 2010 o 14:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
SZANOWNA PANI GWARANTUJĘ ŻE ŻADNE DRZEWO A TYM BARDZIEJ STARE NIE ZNIKNĘŁO Z PARKU , GŁUPOTY PANI PISZE !!!
Rozwiń
madziala
madziala (4 sierpnia 2010 o 09:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pobliski park całkowicie zmieni oblicze" - Co to w zasadzie oznacza? Zauważyłam, że ostatnio zniknęło z parku przy CK kilka starych drzew. Czyżby przeszkadzały w nowym układzie parkowych alejek ??? Generalnie uważam to za bezsens. Dlaczego w Lublinie nie chroni się starszych drzew, które muszą rosnąć kilkadziesiąt lat, aby osiągnąć odpowiednie rozmiary? Dbajmy o to, aby nasze miasto było zielone i ekologiczne, nie zamieniło się w betonową pustynię, bądź megaparking. Niech przykładem będzie dla nas Lwów - miastoh zabytków, zielonych parków i dużych, pięknych drzew wkomponowanych pomiędzy budynki.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!