wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Przebudowa Al. Racławickich i Sowińskiego. Jakie pomysły mają mieszkańcy?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 kwietnia 2015, 20:45
Autor: Dominik Smaga

Skrajne emocje wywołał nowy plan przebudowy Al. Racławickich i ul. Sowińskiego. Ratusz właśnie skończył zbierać uwagi od mieszkańców. Jedni chwalą plan za buspasy, inni twierdzą, że oszpeci dzielnicę akademicką, a inni radzą, by ul. Sowińskiego przenieść do parku

– Spieszyć się nie będziemy – zapewniał niedawno Krzysztof Żuk, prezydent Lublina tłumacząc, że chce wypracować odpowiednio dobrą koncepcję przebudowy Al. Racławickich, ul. Sowińskiego, Poniatowskiego i Lipowej.

O pośpiechu trudno tu mówić, bo projekt przebudowy miał być gotowy prawie rok temu, termin przesuwano już dwukrotnie, a tego najnowszego (30 maja) też nie uda się dotrzymać. – Patrząc realnie na sprawę, dokumentacja może być gotowa w drugim kwartale 2016 r. – mówi Karol Kieliszek z Urzędu Miasta.

Skąd te opóźnienia? Dwie alternatywne koncepcje spotkały się z taką krytyką, że miasto kazało opracować trzecią, którą niedawno poddało pod konsultacje. – Tej przestrzeni zepsuć nam nie można – tłumaczył prezydent. Konsultacje dopiero co się zakończyły, a zebrane uwagi trafią teraz do projektantów.

Uwag jest sporo. Miasto dostało ponad 50 pism. W jednych jest kilka zdań, w innych długa lista sugestii.

• Jedna z dalej idących propozycji zakłada rozdzielenie na dwie jezdnie dolnego odcinka ul. Sowińskiego. Nowa jezdnia miałaby biec przez park, tu gdzie teraz jest trawnik. Miałoby to uratować przed wycinką drzewa rosnące tu wzdłuż ulicy, bo dodatkowe pasu ruchu powstałyby nie w miejscu drzew, ale już za nimi.

• Jednomyślności nie ma nawet w sprawie poszerzania jezdni ul. Sowińskiego. Pomysł ten ostro krytykuje Dobrosław Bagiński, kierownik Katedry Kształtowania Otoczenia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a plany rozbudowy jezdni uważa za "rozrąbanie rzeźnickim tasakiem na dwie półtusze” miasteczka akademickiego.

– Jak wiemy półtusze nie staną się już nigdy na powrót sympatyczną świnką ale pozostaną ścierwem. Taki los czeka dzielnicę akademicką w Lublinie – pisze Bagiński.

• Aż 20 uwag zgłosiła grupa Pieszy Lublin prosząca m.in. o takie udogodnienia, jak rozmieszczane co 100 metrów miejsca do odpoczynku dla pieszych i cyklistów wzdłuż Al. Racławickich, czy wysokiej jakości nawierzchnie chodników, zamiast pospolitej kostki brukowej. Pieszy Lublin prosi też o to, by przy buspasach nie było już zatok przystankowych, chce wysepki na środku przejścia przy rektoracie Uniwersytetu Medycznego i jak też upomina się o szeroki chodnik wzdłuż ul. Sowińskiego między Radziszewskiego i Głęboką.

Przedstawiciele Ratusza na razie nie odnoszą się do zgłoszonych uwag i nie wskazują, które z nich mogą zostać uwzględnione w projekcie.
Nie wiadomo jeszcze, w jakim stopniu tempo prac przy projekcie przebudowy wpłynie na termin rozpoczęcia prac budowlanych. Jeszcze niedawno Ratusz zapowiadał, że chce ukończyć przebudowę Al. Racławickich na jubileusz miasta w 2017 r.
  Edytuj ten wpis
SYLWESTER
Gość
Gość
(23) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

SYLWESTER
SYLWESTER (20 kwietnia 2015 o 06:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

************ GENERALNA  POTRZEBA  TO   WIADUKT  A   NIE   ZAGADANIE ! *************************  Al.Racławickich  i  Sowińskiego  potrzebny  jest  WIADUKT  a  nie  zagadanie   tematu! .  Taki  sam  nowy  wiadukt  jest  potrzebny  przy  ul. Kunicjiego  a  nie  marnowanie  milionów  na  remont  roz latującego  się   obecnego  rupiecia  tunelu ! .    To  nie  są  pomysły  mieszkańców  Lublina  a ...  POTRZEBY  do  najszybszego  wykonania .  Dobry  budowniczy  to   ten  który  drzewa  i  krzewy  wkomponuje  w  swój  projekt  i   właśnie  na  takie  mądre  projekty  oczekuje  piękny  Lublin .

Rozwiń
Gość
Gość (14 kwietnia 2015 o 13:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

@gościu widzę ,że czyjesz bazę  :)   ciekawe  czy oddelegowali cię Wydziału Funduszy Europojskich

czy praca zbiorowa :)

Rozwiń
Gość
Gość (14 kwietnia 2015 o 12:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

236 + 70 %= 786 mln

:lol: a nie milion pińcet sto dziwińcet?

ps: zapomniałeś odjąć ponad 70 mln dofinansowania do stadionu, z UE

ps2: kończę, szkoda marnować czas na taką jałową dyskusję

Rozwiń
Gość
Gość (14 kwietnia 2015 o 12:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

@Gościu  chłopcy  z H....ko  od toru  ci  płacą  ,że  omijasz temat  pralni nad zalewm.

ale do meritum 236 + 70 %= 786 mln  i  zamiast  się pultać zapytaj mocodawców ile można by z tego no wiesz :) tego .......    Myslenie  nic nie kosztuje a ile mozna zarobić :) 

Rozwiń
Gość
Gość (14 kwietnia 2015 o 12:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

tylko dwa? a ja myślałem, że już na 5 się nazbiera ps: na drugi raz nie wagaruj na lekcjach z matematyki bo kiepsko wygląda to twoje 'rachowanie' i jak się na czymś nie znasz to nie zabieraj głosu bo się tylko ośmieszasz

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (23)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!