piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Przebudowa pl. Litewskiego: Deptak będzie wydłużony

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 maja 2010, 21:37
Autor: Dominik Smaga

Lada dzień Ratusz może ogłosić konkurs na projekt przebudowy pl. Litewskiego. Ostatnia niezbędna do tego decyzja dziś powinna się uprawomocnić. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to jeszcze w tym roku deptak może być przedłużony do ul. 3 Maja.

Konkurs miał być ogłoszony już dawno, ale pojawiały się jakieś przeszkody. Magistrat miał już nadzieję, że sprawy ruszą z miejsca po tym, jak z wytycznych dla uczestników konkursu wykreślił zapis, że architekci mają też zaplanować przemianę placyku przed Sezamem. Zażądał tego właściciel budynku. Wtedy nieoczekiwanie odezwali się piłsudczycy, którzy inicjowali budowę pomnika Józefa Piłsudskiego. Chcieli, by miasto uznało ich za stronę w toczącym się postępowaniu.

Po piśmie piłsudczyków Ratusz musiał jeszcze raz wysłać właścicielom wszystkich sąsiednich działek swą decyzję, zatwierdzającą spis tego, co architekci mogą zmieniać, a co powinno zostać niezmienione. Tak jak wcześniej nikt decyzji nie oprotestował, tak też stało się i teraz.

– W środę decyzja powinna się uprawomocnić – mówi Jacek Gurbiel, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa w Urzędzie Miasta. To otworzy drogę do ogłoszenia konkursu.

Każdy ze startujących w konkursie architektów będzie musiał przedstawić dwie wizualizacje. Jedną przedstawiającą plac za dnia i drugą z nocnym widokiem.

– Będziemy też kładli duży nacisk na sezonowość, żeby ten plac żył nawet przy złej pogodzie – mówi Stanisław Fic, zastępca prezydenta Lublina. Architekci będą też mogli swobodnie przesuwać w obrębie placu pomnik Piłsudskiego. A na samym środku będzie mogła powstać podziemna budowla.

Zwycięska praca powinna być znana za około dwa i pół miesiąca. A wszystkie wystawione będą na widok publiczny. Na przebudowę trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. I nie wszystko powstanie w tym samym czasie.

– Przewidujemy, że budowla w centralnej części placu będzie wykonana w drugim etapie. Pierwszy etap obejmowałby przebudowę układu komunikacyjnego, przedłużenie deptaka, uporządkowanie ul. Plac Litewski, biegnącej wzdłuż budynków UMCS, oświetlenie, odprowadzenie wody i samą płytę placu – wylicza Fic. Przedłużanie deptaka może się zacząć jeszcze w tym roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
~max~
Andrzej
POgardzam tymi typami
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

~max~
~max~ (26 maja 2010 o 17:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A może zamiast przebudowy placu zrobić w końcu tunel pod Al.Racławickimi,który włodarze miasta obiecywali mieszkańcom.Ciekawy jestem gdyby zrobić referendum w tej sprawie co było by ważniejsze dla Lublinian.
Rozwiń
Andrzej
Andrzej (13 maja 2010 o 15:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PrzyszłyPrezydent napisał:
Problemem może też być złodziejsko wysoka opłata. Ta w poznaniu zdaje się wynosić 3 zł. No to szanowny Andrzeju odmówię sobie jednego piwa, aby nie musieć szukać przez 15 minut miejsca w ciasnych uliczkach, ryzykując zarysowanie mojego bentleja <lol2> (sarkazm) przez jakiegoś przechodnia któremu zastawiłem chodnik.

Poza tym Andrzeju, zwróć uwagę że w okolicy litewskiego są dwa hotele. Restauracje, teatr, biblioteka, banki, itd. Zabronić parkowania na chodnikach i parking się opłaci
Do Katedry co niedzielę przychodzi tysiące ludzi to też potrzeba powiększyć istniejący parking?

Jednego chętnego do płacenia za parking już mamy

Weś też pod uwagę że lublin się rozwija i miejsc postojowych będzie brakowało. Jeśli (daj Boże) zostaniemy europejska stolicą kultury, a może wystartujemy w EXPO ,a może coś tam, infrastruktura zawsze się przyda.

Znowu marzenia i pobożne życzenia.

Spójrz sam i powiedz czy to nie jest atrakcyjne ? a litewski jest przecież reprezentacyjnym placem :
[url="http://######www.bonita.com.pl/pict/news/plac_wolnosci_poznan5_big.jpg"]######www.bonita.com.pl/pict/news/plac_wo...poznan5_big.jpg[/url]

Po co się rozdrabniać. Można zrobić parking pod całym Starym Miastem a Litewski przedłużyć do Puław i zrobić Pola Elizejskie.
Rozwiń
POgardzam tymi typami
POgardzam tymi typami (13 maja 2010 o 14:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
NIEDASIE
Rozwiń
MP
MP (13 maja 2010 o 13:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Cancer napisał:
Cytat: "to jeszcze w tym roku deptak może być przedłużony do u. 3 Maja" Podobne bzdury może mówić, bądź pisać, człowiek który nie ma zielonego pojęcia o przygotowaniu inwestycji.
Na marginesie, pomysłodawców podziemnego parkingu chcę zapytać czy w ich głowach zrodziła się myśl, że podziemne, zamknięte parkingi wymagają stałej wentylacji i usuwania spalin poprzez ich tłoczenie przewodami (patrz parking na Hempla) na wysokość dachów. Jak to zrobić na pl. Litewskim?


ANO TAK JAK TO JEST ZROBIONE W WIELU PARKINGACH, NA PRZYKLAD W PARYZU. WYSTARCZY POJECHAC I ZOBACZYC.
Rozwiń
POgardzam tymi typami
POgardzam tymi typami (13 maja 2010 o 13:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przez cztery lata udawali,że cos robią...
Gdy wybory blisko czas sie wykazać...
Ile to zrobiliśmy,ale obiecujemy więcej...
PO wyborach.
SZKODNIKI SIE TEPI. CHWASTY WYRYWA. NADSZEDŁ CZAS PORZĄDKÓW. POLITYCZNYCH TAKŻE.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!