czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Przebudowa pl. Litewskiego: Już wiadomo ile może kosztować. 19 mln zł oszczędności?

Dodano: 1 lutego 2016, 15:07
Autor: Dominik Smaga

plac Litewski (fot. Wojciech Nieśpiałowski)
plac Litewski (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Dziś poznaliśmy możliwe ceny przebudowy pl. Litewskiego. Najtańsza z ofert jest o 19 mln zł tańsza od kwoty oszacowanej przez miasto. Wykonawca może być wybrany już w połowie lutego i niewiele później jego ekipa mogłaby wkroczyć na plac budowy

Do przetargu stanęło dziewięć firm, których wszystkie oferty wymieniamy obok. Najtańsza, a jest nią warszawski Budimex, chce 48,8 miliona złotych. I to on jest faworytem w wyścigu po zlecenie.

Na oficjalne ogłoszenie zwycięzcy jeszcze poczekamy. Najpierw komisja musi sprawdzić wszystkie oferty. – Jeśli wykonawcy sporządzili je zgodnie z wymaganiami i nic nie będzie trzeba wyjaśniać ani uzupełniać, to wydaje mi się, że w ciągu dwóch tygodni powinno być rozstrzygnięcie – dodaje. Po rozstrzygnięciu miasto musi poczekać 10 dni na ewentualne odwołania przegranych firm. – Jeśli nikt się nie odwoła, będziemy mogli zawrzeć umowę. Mam nadzieję, że to się stanie przed końcem lutego.

Prace zaczną się od wycinki drzew. Jeżeli nie uda się ich usunąć przed rozpoczęciem okresu lęgowego, wtedy każde z nich będzie musiało zostać obejrzane przez ekspertów sprawdzających, czy nie zagnieździły się tu ptaki. Równocześnie mają się zacząć rozbiórki. – W pierwszej kolejności do rozbiórki pójdzie fontanna – zapowiada Szczepańska. Tym, co ukaże się pod fontanną muszą się zająć archeolodzy. W podobnym czasie zniknąć ma szalet podziemny.

Ratusz wymaga, by cała przebudowa zakończyła się najpóźniej 30 kwietnia przyszłego roku. Do tego czasu wszystkie stare nawierzchnie mają być zastąpione nowymi, z kamienia. Efektowną iluminację dostać mają fasady budynków, a także wybrane drzewa. Latarnie przy alejkach mają rozbłyskiwać mocniej reagując na przechodzących pieszych. W miejscu starego szaletu powstanie nowy, również podziemny, z windą dla niepełnosprawnych. W miejscu obecnego placu zabaw powstanie wykładany drewnem plac do organizacji imprez kulturalnych.

Ale najbardziej rzucać ma się w oczy nowa fontanna wykorzystująca nie tylko wodę, ale też światło, ruchome obrazy i lasery oraz dźwięk. Kolejny wodotrysk ma się pojawić w pobliżu hotelu Europa, a fontanny mają być zamontowane także na nowym odcinku deptaka, który w ramach tego samego zlecenia zostanie wydłużony do ul. 3 Maja i obsadzony szpalerami drzew.

Termin zamknięcia Krakowskiego Przedmieścia dla ruchu nie jest jeszcze znany. Będzie on wynikać z harmonogramu prac, który tuż po podpisaniu umowy przedstawić ma zwycięzca przetargu. Z tego grafiku mieszkańcy dowiedzą się, kiedy i które części placu będą dla nich niedostępne. Ratusz wymaga zapewnienia dostępu do pomnika Konstytucji 3 Maja podczas majowych uroczystości. Święto Niepodległości musi się odbyć gdzie indziej.

Ratusz liczy na to, że zwycięzcą przetargu będzie właśnie Budimex, czyli autor najtańszej oferty. – Jeśli ta oferta będzie prawidłowa, to będziemy mieć 19 milionów zł oszczędności – cieszy się Szczepańska. Podobny poziom oszczędności miasto osiągnęło na realizowanej przez bielski Unibep budowie kompleksu Aqua Lublin. – Basen udało się zrealizować za 71 proc. wartości kosztorysu inwestorskiego – mówi Szczepańska. W przypadku pl. Litewskiego byłoby to 72 proc.

Faworyt przetargu był ostatnio wykonawcą kilku dużych inwestycji w Lublinie, w tym stadionu miejskiego i nowej zajezdni trolejbusowej. – Wykonawca sprawdził się jako dobry partner, zajezdnię skończył pół roku przed czasem, więc umie działać sprawnie, a bardzo zależy nam na tym, żeby te roboty poszły jak najszybciej – dodaje Szczepańska. Przebudowa objąć ma nie tylko pl. Litewski, ale też pobliski pl. Krąpca i pl. Czechowicza.

Na efekty swojej pracy Budimex daje pięcioletnią gwarancję. Taką samą zaproponowali wszyscy pozostali uczestnicy przetargu z wyjątkiem pruszkowskiego Strabagu, który daje trzy lata.

Oferty w przetargu

Kwota przeznaczona przez miasto na sfinansowanie zamówienia: 67,9 mln zł
74,9 mln zł – konsorcjum Mat Bud (Boguchwała) i Euroterm (Przemyśl)
59,9 mln zł – Furmanek Renewal (Daleszyce)
57,6 mln zł – Energopol Lublin
57,5 mln zł – konsorcjum PRD Lubartów i KPRD (Lublin)
56,9 mln zł – NDI (Sopot)
56,3 mln zł – konsorcjum Planeta (Warszawa), PBDiM (Mińsk Maz.)
55,2 mln zł – Erbud (Rzeszów)
52,7 mln zł – STRABAG (Pruszków)
48,8 mln zł – Budimex (Warszawa)

Kris
Ja
joanna
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Kris
Kris (5 lutego 2016 o 09:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Inwestycja jest bezsensowna i nieprzemyślana. Za niedługi czas ponownie trzeba będzie przeprowadzać modernizację ponieważ nie uwzględniono parkingu podziemnego oraz odpowedniego zaaranżowanego miejsca na występy/koncerty/wystawy

Rozwiń
Ja
Ja (4 lutego 2016 o 08:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

a może warto się zabrać za dworzec PKS i całe podzamcze - przecież to straszy .

Plac Litewski przy tym jest ok , rzeczywiście wydawanie milionów na fontanny i nową kostkę jest rozrzutnością biorąc pod uwagę jak wyglądają okolice dworca PKS .

Rozwiń
joanna
joanna (2 lutego 2016 o 16:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Samo centrum miasta jest szansa należy wyremontować, zaraz skończy sie kasa z UE i co za "swoje" bedziemy miliony budowali. Nawet nie ma co się zastanawiać.

ale oczywiście, zawsze znajdą się tacy, którym np. olor nie bedzie sie podobał, później wszyscy zapomną bo nie to jest najistotniejesze, każdy bedzie korzystał, odpoczywał.Należy  to miejsce zrewitalizować

Rozwiń
Gość
Gość (2 lutego 2016 o 16:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Samo centrum miasta jest szansa należy wyremontować, zaraz skończy sie kasa z UE i co za "swoje" bedziemy miliony budowali. Nawet nie ma co się zastanawiać.
Rozwiń
Gość
Gość (1 lutego 2016 o 22:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I znowu "bylejakość" bo nie wierzę w niższą cenę. Czyżby za materiały i pracownikom nie płacili?!. Jakość wykonania dróg w regionie ale też w całej RP bierze się właśnie z takiego podejścia do przetargów. Ciekawe czy partia która dorwała się do władzy(przypadkowo) zrobi coś czy pokombinuje coś na wzór "+500/1d".?.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!