sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Przebudowa placu Litewskiego: Jest projekt i kłopot

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 stycznia 2011, 20:05
Autor: Dominik Smaga

Koncepcja SAO zakłada niemal całkowitą przebudowę placu. Znacznie ograniczono zieleń. W centralnej c
Koncepcja SAO zakłada niemal całkowitą przebudowę placu. Znacznie ograniczono zieleń. W centralnej c

Ratusz przesuwa termin negocjacji ze zwycięzcą konkursu na projekt przebudowy pl. Litewskiego. Na jego realizację w tegorocznym budżecie miasta nie ma ani grosza. Nie wiadomo, czy w ogóle projekt zostanie zrealizowany, bo ciężko znaleźć kogoś, kto mówi o nim dobrze.

Projekt wzbudza wielkie kontrowersje, bo zakłada wycięcie znacznej części zieleni rosnącej na pl. Litewskim, większa część terenu zostałaby utwardzona. Gros internautów wypowiadających się na forach jest przeciw realizacji tego projektu. Ale miasto mimo wszystko musi rozpocząć z autorami zwycięskiego projektu negocjacje w sprawie przygotowania dokumentacji niezbędnej do przebudowy placu.

– Mamy taki obowiązek – potwierdza Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Negocjacje rozpoczną się w połowie lutego – dodaje. Nigdzie nie jest jednak powiedziane, że rozmowy muszą zakończyć się porozumieniem. Tym bardziej, że wojewódzki konserwator zabytków już zapowiada, że na realizację projektu w takim kształcie, w jakim on został przedstawiony zgody nie wyda.

Zwycięskiemu projektowi zarzuca m.in. niezgodność z decyzją o warunkach zabudowy placu. A bez zgody konserwatora nie ma mowy o jakiejkolwiek przebudowie. – Pojawia się pytanie, czy projektant jest w stanie podjąć się zadania i uzyskać pozwolenie na budowę i czy jest w stanie ponieść ryzyko związane z tym, że może takiego pozwolenia nie uzyskać – mówi jedna z osób zbliżonych do sprawy.

Ratusz jest również w niezręcznej sytuacji, bo nie może nakłonić architektów, by zmienili swój projekt. – Nie można do konkursu zgłaszać jednego projektu, a do dalszych prac kierować inny. Byłoby to naruszenie zasad konkursu – komentował niedawno Jerzy Korszeń, szef lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów RP.

Zgodnie z warunkami konkursu negocjacje ze zwycięzcą powinny się rozpocząć już na początku grudnia. Na razie magistrat jedynie dopełnił formalności wysyłając zawiadomienie o rozpoczęciu rozmów, jednak fizycznie do żadnych negocjacji jeszcze nie doszło. Ratusz wstrzymywał się z nimi do czasu zasięgnięcia opinii SARP-u.

W tegorocznym budżecie, który Rada Miasta uchwaliła na czwartkowej sesji nie ma ani grosza na przebudowę placu Litewskiego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
widz
Gość
widz
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

widz
widz (30 stycznia 2011 o 10:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gość' timestamp='1296363885' post='430566']
He he. Daj spokój, klakierze.

Mi zwisa kalafiorem kto i co projektuje. Chodzi o efekt końcowy.
Ale ci co wygrali to nie mają pojęcia o niczym, a tym bardziej o projektowaniu czegokolwiek.

90 % internautów leje ciepłym moczem na ten ich wygrany "projekt", który zakłada pokrycie betonem i asfaltem Placu Litewskiego. Takie place są może i dobre .... w Korei Płn. na defilady wojsk i akademie ku czci. Lubelskie burki jeszcze muszą się długo uczyć, żeby zaprojektować coś sensownego.
[/quote]

[size="4"]Wystarczy jedno w miarę widzące oko żeby porównać nagrodzone projekty i kropelka oleju w głowie żeby zrozumieć że ten konkurs to zwykła hucpa a wydanie kasy miejskiej na honoraria dla pożal się Boże jurorów i na nagrodę dla autorów tego bezużytecznego chłamu kwalifikuje ten skandal do natychmiastowego śledztwa z urzędu w sprawie rażącego naruszenia dyscypliny finansów publicznych.
A co robi pan prezydent Żuk??? Zastanawia się czy zlecić im jeszcze projekt techniczny za kilka milionów!!! Proponuję w ramach negocjacji od razu dorzucić im kilka dodatkowych milionów żeby nie bawić się w aneksy do umowy kiedy za pół roku okaże się że nie zdążyli z projektem bo Konserwator Zabytków się czepia bo projektanci super ale okazało się z nienacka że Plac Litewski jest w Rejestrze Zabytków i trzeba zrobić o dziwo badania archeologiczne?!!?!!?!!.
Ale to już w Urzędzie wiedzą bo mają przećwiczone na robionych przez lata i aneksowanych do skutku projektach Centrum Kultury.
Z punktu widzenia prokuratury to tym śledztwem z urzędu należałoby dla wygody objąć od razu obydwa tematy żeby się nie powtarzać bo obie sprawy na oko(to w miarę widzące!)są bliźniacze.[/size]
Rozwiń
Gość
Gość (30 stycznia 2011 o 06:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Jan' timestamp='1296330752' post='430489']
Przypominam,że konkurs był tajny a nazwiska zwycięzców poznano po wyłonieniu zwycięskiego projektu , który jest zupełnie dobry i z pomysłem.
[/quote]

He he. Daj spokój, klakierze.

Mi zwisa kalafiorem kto i co projektuje. Chodzi o efekt końcowy.
Ale ci co wygrali to nie mają pojęcia o niczym, a tym bardziej o projektowaniu czegokolwiek.

90 % internautów leje ciepłym moczem na ten ich wygrany "projekt", który zakłada pokrycie betonem i asfaltem Placu Litewskiego. Takie place są może i dobre .... w Korei Płn. na defilady wojsk i akademie ku czci. Lubelskie burki jeszcze muszą się długo uczyć, żeby zaprojektować coś sensownego.
Rozwiń
widz
widz (29 stycznia 2011 o 22:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[size="4"]Polecam pouczający film nakręcony w dniu ogłoszenia wyników konkursu na projekt Placu Litewskiego w którym główny sędzia konkursowy z ramienia Urzędu Miasta i zarazem wiceprezydent Lublina Stanisław Fic (Panie, czemu nas tak doświadczasz, mało to miasto przeszło nieszczęść w swej długiej historii???) opowiadając jak to się w jury napracowali najwyraźniej nie rozumie że zagłosował za wyborem projektów które jak twierdzi wcześniej zostały "jakby wyeliminowane" bo chciały wycinać większość drzew które są takie ładne na Placu (czyli I nagroda) albo proponowały długie ciemne tunele które mogą być niebezpieczne (czyli II nagroda). "Jakby" w przypadku sędziów konkursowych z lubelskiego Ratusza robi wielką różnicę http://www.itvl.pl/news/plac-litewski-sie-zmieni[/size]
Rozwiń
Jan
Jan (29 stycznia 2011 o 20:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Uderzo w stół i nożyce się odezwały.
Pracownia IDEA atakuje.
" Jeśli byliśmy gorsi to i tak nam się wszystko należy bo jesteśmy wsamraśni i stąd" zdaje się mówić".
Przypominam,że konkurs był tajny a nazwiska zwyciężców poznano po wyłonieniu zwycięskiego projektu , który jest zupełnie dobry i z pomysłem.
Gębę mu doprawiają ci co przegrali oraz kilku zaściankowych, wsamraśnych architektów.
To tak jak w mentalności Pawlaka -"Sądy sądami ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie".
Składam wyrazy ubolewania Polsce prowincjonalnej tkwiącej w niektórych pseudoautorytetach,
Projekt budowy nowego gmachu po pedecie też im się nie podoba.
Nie będzie nic.
Rozwiń
widz
widz (29 stycznia 2011 o 12:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='mzl' timestamp='1296300196' post='430337']
A co za pacany wybrały w tym konkursie tak beznadziejnie zły projekt ????!!!! Nasi pseudo "lubelscy architekci"????!!!! Niech te nieudaczniki więcej nie zabierają żadnego głosu na temat inwestycji w Lublinie ! Tak jak w przypadku krytykowanego przez tych pacanów nowego PEDETU !!!!
[/quote]

[size="4"]Wybór tego smutnego projekt przeważyły głosy: zastępcy Wasilewskiego wiceprezydenta Stanisława Fica (obecnie już nie prezydenta i możecie mu skoczyć!!!)- oraz obecnego dyrektora Wydziału Inwestycji UM Marka Młynarczyka. Architekci- urbaniści lubelscy, członkowie jury złozyli protest zlekceważony przez przewodniczącego jury - architekta z Warszawy(który ma to gdzieś!) i przez Wasilewskiego który mógł unieważnić ten skandaliczny wybór z ale nie chciało mu się bo by się zmęczył.
Wystarczyło porównać ten projekt z wytycznymi do konkursu i wszystko jasne.

Projekt lubelskich architektów z pracowni IDEA - autorów m.in. projektu Deptaka,
niedopuszczony w tym konkursie do realizacji wygląda tak:
http://placlitewski.blogspot.com/#dodatkowe
Tam też można zobaczyć jak wyglądały zlekcewżone wytyczne do tego konkursu.
Co najlepsze - wytyczne opracowane przez Urząd Miasta Lublin !!!! [/size]
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!