niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Przebudowa placu Litewskiego: Wytną mniej drzew niż planowali wcześniej?

Dodano: 26 stycznia 2016, 06:51
Autor: Dominik Smaga

Na samym pl. Litewskim pod topór miałoby pójść 51 drzew, zamiast pierwotnie wymienianych 84
Na samym pl. Litewskim pod topór miałoby pójść 51 drzew, zamiast pierwotnie wymienianych 84

Nawet 51 drzew może zostać wyciętych z pl. Litewskiego podczas jego przebudowy. Zakłada to poprawiony projekt prac. Jego pierwotna wersja przewidywała aż 84 drzewa do usunięcia. Ratusz nie wyklucza, że skala wycinki będzie jeszcze mniejsza

Nowy wykaz przewidzianych do usunięcia drzew i krzewów piennych został ogłoszony przez miasto wraz z odpowiedziami na pytania firm starających się o zlecenie na przebudowę placu. Lista powstała po wizji lokalnej przeprowadzonej w ubiegłym tygodniu. – Poprzednia inwentaryzacja dla celów projektowych została przeprowadzona prawie dwa lata temu – informuje Joanna Bobowska z Urzędu Miasta.

Poprawiona wersja przewiduje znacznie mniejszą wycinkę, bo zamiast 109 drzew zniknęłoby 75. Obie te liczby dotyczą całego terenu inwestycji obejmującej nie tylko pl. Litewski, ale również pl. Czechowicza, teren między dwoma budynkami UMCS oraz pl. Krąpca położony u zbiegu ul. Radziwiłłowskiej i Staszica. I to na pl. Krąpca wycinki mogą być najmocniej zauważalne, jeśli porówna się wykaz rosnących tu drzew z listą tych, które projektant proponuje wyciąć. Na samym pl. Litewskim pod topór miałoby pójść 51 drzew, zamiast pierwotnie wymienianych 84.

Ratusz zastrzega, że nie jest to jeszcze ostateczna liczba drzew przeznaczonych do usunięcia, bo zostanie ona wskazana w zezwoleniu na wycinkę. Nad takim dokumentem pracować mają wspólnie ekipy Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz Biura Miejskiego Architekta Zieleni. – Będziemy dbali o to, by jak najwięcej drzew pozostawić – mówi Bobowska.

Ratunku nie będzie dla okazów mocno schorowanych, ale nie tylko dla nich. Przesądzony jest m.in. los dwóch brzózek i jabłoni rosnących dokładnie w tym miejscu, w którym ma się znajdować nowa niecka fontanny.

Przesądzony jest też los dwóch jesionów rosnących na wąskim trawniku między chodnikiem a jezdnią Krakowskiego Przedmieścia na wysokości pomnika Unii Lubelskiej. Te drzewa nie pasują do projektu zakładającego ułożenie nowej, jednolitej nawierzchni, podobnie jak jeszcze jeden jesion rosnący przy budynku hotelu Europa. Ze względów kompozycyjnych zniknąć mogą też trzy śliwy rosnące przed pomnikiem Konstytucji 3 Maja.

Ogółem na terenie inwestycji zinwentaryzowanych zostało ponad 260 drzew i krzewów w formie piennej.
Oferty firm starających się o zlecenie na przebudowę placu możemy poznać już w poniedziałek. Na wykonanie zadania będą mieć czas do końca kwietnia 2017 r.

Czytaj więcej o: Lublin inwestycje plac Litewski
Rydzyk ojciec
Gość
tomek
(36) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Rydzyk ojciec
Rydzyk ojciec (30 stycznia 2016 o 23:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Na środku placu trzeba postawic krzyz, nie dwa krzyze i koniecznie pomnik Jarosława z kotem i żeby był wiekszy od Piłsudskiego.

Rozwiń
Gość
Gość (30 stycznia 2016 o 12:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Cały plac powinien być w kostce brukowej bez żadnych drzew !!! Trzeba zrobić miejsce dla tych milionów protestujących KODowców, rowerów i innych pedałów co chce Grześ z rumunem na ulicę wyprowadzić !!!!!!!!
Rozwiń
tomek
tomek (27 stycznia 2016 o 23:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

podstawowym warunkiem przebudowy powinno być zachowanie WSZYSTKICH drzew. bo za chwilę okaże się, że każde drzewo jest chore

Słuszna uwaga.

Rozwiń
Wierzący
Wierzący (27 stycznia 2016 o 15:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Bóg zlikwiduje pis?

SUBITO! AMEN!

Rozwiń
tak sie pytam
tak sie pytam (27 stycznia 2016 o 14:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tylko idiota wycina w mieście drzewa,dobry gospodarz wkomponowuje w nie przyszłe otoczenie.Niech już skończy się ten koszmar obecnej władzy na Boga!

Bóg zlikwiduje pis?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (36)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!