niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Przebudowa ul. Narutowicza za pół ceny. Jest szansa, że prace ruszą już w kwietniu

Dodano: 8 marca 2016, 08:15
Autor: Dominik Smaga

Przebudowa Narutowicza obejmie newralgiczny odcinek między Lipową a Ochotniczą i ma się zakończyć jeszcze w sierpniu, fot. Maciej Kaczanowski
Przebudowa Narutowicza obejmie newralgiczny odcinek między Lipową a Ochotniczą i ma się zakończyć jeszcze w sierpniu, fot. Maciej Kaczanowski

Za mniej niż połowę oszacowanej przez miasto kwoty gotowe są przebudować ul. Narutowicza obie firmy, które stanęły do przetargu. Coraz bardziej pewny jest więc scenariusz, zgodnie z którym prace rozpoczną się już w kwietniu

Otwarcie ofert w miejskim przetargu nastąpiło wczoraj. Do rywalizacji stanęły dwie firmy. Tańsza to Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Lubartowa, które chce blisko 3,3 miliona zł zapłaty. Za to na 3,5 mln zł wycenia swą pracę pruszkowski Strabag.

Dodajmy, że Zarząd Dróg i Mostów liczył się ze znacznie większym wydatkiem, nawet 8,5 mln zł. Żeby zebrać tę kwotę władze miasta zmniejszyły o 2 mln zł pulę przeznaczoną na przebudowę pl. Litewskiego i o tyle samo fundusze na przebudowę skrzyżowania al. Solidarności z al. Sikorskiego, ul. Ducha i Północną. Wtedy zapowiadano, że pieniądze tylko „pożyczono” i że wrócą na swoje miejsce w ciągu roku. Ponadto miasto liczy na dotację od wojewody, która ma pokryć połowę kosztów. Jej uzyskanie jest niemal pewne.

Wykonawcę prac poznamy jeszcze w marcu. – Teraz komisja przetargowa zbada oferty – informuje Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. O zwycięstwie przesądzi cena, bo obie firmy zaoferowały taką samą, pięcioletnią gwarancję.

Mająca największe szanse na zlecenie ekipa z Lubartowa będzie mieć o tyle łatwiej, że tuż obok wykonuje już inne miejskie zlecenie: przedłużenie ul. Muzycznej wraz z nowym mostem. Może to wpłynąć na skoordynowanie prac w obu miejscach, by jak najmniej kumulowały się utrudnienia. Ryzyko takiej kumulacji jest spore, bo po zamknięciu ul. Muzycznej ruch w stronę Szczerbowskiego przejęła ul. Ochotnicza, a ma ona być przebudowana wraz z ul. Narutowicza, podobnie jak dwie inne przecznice: Strażacka i Rowerowa.

Przebudowa obejmie newralgiczny odcinek między Lipową a Ochotniczą i ma się zakończyć jeszcze w sierpniu. To wyśrubowany termin, jeśli weźmie się pod uwagę, że do zrobienia jest o wiele więcej, niż całkowita wymiana nawierzchni. Wymienić trzeba też wszystkie podziemne sieci biegnące pod jezdnią.

Piesi będą mieć nieco zwężony chodnik w rejonie przejścia dla pieszych, bo na środku przejścia powstanie wysepka ułatwiająca przekroczenie jezdni. Wczoraj Ratusz ponowił za to deklarację, że nie będzie – wciąż widniejącej w projekcie – zatoki przystankowej po stronie ul. Strażackiej. Miałaby być ona wydzielona kosztem chodnika.

Gość
Gość
Gość
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (8 marca 2016 o 23:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Skoro miasto było gotowe zapłacić dużo więcej za ten remont, a firmy, biorące udział w przetargu oferują ceny, które niewiele się od siebie różnią, to warto przyjrzeć się jakości wykonywanej pracy, dotychczasowym remontom (po latach użytkowania) oraz stosowanym technologiom,maszynom i materiałom. A po dokładniej analizie wybrać firmę, która oferuje lepszą jakość i brak konieczności korzystania z gwarancji (zazwyczaj to byle jakie łatanie drogi)
Rozwiń
Gość
Gość (8 marca 2016 o 14:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przez przetargi w których najważniejszym czynnikiem jest cena firmy biorą roboty tylko po to żeby być na rynku, nic nie zarabiają, mają jedynie tylko na opłacenie ludzi, z łapanki jak to ktoś powiedział.. a jak tylko coś wyskoczy, problem w czasie remontu to nie mają już z czego pokryć i albo ogłaszają bankructwo albo zaciągają kredyt który jeszcze bardziej ich pogrąża.. BRAWO POLSKO! Jakość? BYLEJAKOŚĆ!!
Rozwiń
Gość
Gość (8 marca 2016 o 14:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

PRD Lubartów to ci sami co kiedyś remontowali drogę Łęczna-Ludwin. I budowali ten nierówny kawałek eS-ki  Kto jeździł ten wie co o tym myśleć.

Rozwiń
miś
miś (8 marca 2016 o 11:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Śmierdzi z daleka albo dokumentacji nie przeczytali. Już widzę ten remont za niecałe 4 mln. Tylko nie Lewartów! Będzie jak na skrzyżowaniu BCM z Kraśnicką - po paru miesiącach frezowanko bo pod spodem kocie łby dalej. Prędzej chińczyków wybrać. To roboty raz na pokolenie, nie można robić przetargów 100 % cena bo za parę lat będziemy ten syf poprawiać już z budżetu lokalnego a nie za kasę unijną.

Rozwiń
Gość
Gość (8 marca 2016 o 10:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sprawdż sobie najpierw ceny materiałów jakie były np rok temu a jakie są teraz . Szczególnie asfaltu który jest kilkukrotnie tańszy. A wiadomo że inwestorski robi się dużo wcześniej niż przetarg.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!