sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Skrzyżowanie Solidarności, Sikorskiego i Ducha do przebudowy. Przetarg w tym roku?

Dodano: 23 sierpnia 2015, 19:55
Autor: Dominik Smaga

Koszt przebudowy skrzyżowania został oszacowany na 70 mln zł. Fot. Wojciech Nieśpiałowski
Koszt przebudowy skrzyżowania został oszacowany na 70 mln zł. Fot. Wojciech Nieśpiałowski

Przetarg na przebudowę skrzyżowania al. Solidarności z al. Sikorskiego i ul. Ducha zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku – zapowiada Ratusz. Co ciekawe, pieniędzy na tę inwestycję miasto jeszcze nie ma, dopiero będzie się o nie starać

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Przebudowa w tym miejscu ma nie tylko uczynić ruch bardziej płynnym, ale też podnieść bezpieczeństwo na skrzyżowaniu, które dla wielu kierowców jest mało zrozumiałe, a na dodatek wiecznie się korkuje. Projekt zakłada, że ruch odbywający się aleją Solidarności ma być docelowo poprowadzony dwiema równoległymi estakadami. Trafią na nie kierowcy zamierzający jechać trasą W-Z na wprost.

Poniżej estakad powstanie rondo z sygnalizacją świetlną, które ma rozprowadzać cały pozostały ruch. A niezbyt bezpieczne przejście dla pieszych przez al. Solidarności w pobliżu skrzyżowania z ul. Puławską ma być zastąpione kładką przerzuconą nad dwupasmówką.

Tak w największym skrócie można opisać zaplanowane przez miasto zmiany. – We wrześniu powinna być gotowa dokumentacja, która umożliwi nam wystąpienie o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Z tym zezwoleniem będziemy mieć możliwość ogłoszenia przetargu – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina.

Miasto chce jeszcze w tym roku szukać wykonawcy prac, choć nie ma na razie pieniędzy. – Dlatego ogłosimy przetarg warunkowy, co oznacza, że umowa z wykonawcą będzie podpisana, o ile w międzyczasie pozyskamy fundusze – wyjaśnia Krzyżanowska.

Skąd Ratusz zamierza wziąć pieniądze? We wrześniu lub październiku ogłoszony ma być konkurs w ramach unijnego programu Polska Wschodnia, a prezydent liczy na to, że miasto dostanie stąd dotację. Maksymalny możliwy poziom dofinansowania to 85 proc. To, czy Lublin dostanie pieniądze na przebudowę skrzyżowania powinno być wiadomo na przełomie pierwszego i drugiego kwartału przyszłego roku.

Urzędnicy spodziewają się, że przebudowa problematycznego skrzyżowania potrwa półtora roku. W tym czasie kierowcy muszą się liczyć z dużymi utrudnieniami. – Jesteśmy już na etapie opracowywania organizacji ruchu na czas prac. Wstępnie zakładamy, że nie będzie zamykany ruch w al. Solidarności – deklaruje Krzyżanowska. Natomiast na osi północ-południe ruch mógłby być prowadzony z jednej strony przez al. Kraśnicką i al. Warszawską, zaś z drugiej przez ul. Poligonową i Zelwerowicza.

Czytaj więcej o: Lublin inwestycje drogi remont
Gość
Gość
Gość
(20) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (26 sierpnia 2015 o 09:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ta estakada niczego nie odciąży bo na wprost jest najmniejszy ruch w tym miejscu...
Rozwiń
Gość
Gość (25 sierpnia 2015 o 18:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
2 estakady, rondo, kładka. I to wszystko na jednym skrzyżowaniu. Nie wiedziałem, że mieszkam w tak bogatym mieście.
Rozwiń
Gość
Gość (24 sierpnia 2015 o 23:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A wiecie jak zrobić to taniej ? Nie robić zbędnych świateł na rondzie ! Rondo jest najmniej kolizyjnym skrzyżowaniem, a bez świateł nie tworzą się żadne korki. Ruch pieszy w tym miejscu jest znikomy, więc można śmiało zrezygnować z sygnalizacji świetlnej. Będzie i taniej, i ruch będzie bardziej płynny
Rozwiń
Gość
Gość (24 sierpnia 2015 o 17:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A nie lepiej to ciąg Sikorskiego-Ducha puścic górą? Tak byłoby chyba łatwiej i bardziej naturalnie, bo Solidarności i tak leci dołem.
Rozwiń
plotkara
plotkara (24 sierpnia 2015 o 12:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zamiast pomników głupoty Żuka czyli stadionu i lotniska powinien być juz dawno tunel pod Racławickimi i skrzyzowanie Solidarnosci -Ducha. Ale Żuk, tak jak je...PO, wiedział lepiej, w du*** ma kłopoty kierowców na linii północ - południe, korki w całym, centrum, spaliny, straty kierowców w korkach, bo liczy się woluntarystycznie, arogancko zdecydowany projekt wyborczy - stadion i lotnisko oraz basen. Wszystko to za 5 lat sie rozsypie, a durny lud lubelski będzie płacił za te żukowe inwestycje ogromne podatki i opłaty miejskie. Gratulacje dla durnego Lublina.

Spokojna twoja pisowska rozczocharana pusta łepetyna !!! Co się szmatła.cu czepiasz lotniska i stadionu?? Swoją starą się zainteresuj, bo po tym jak sprzedałeś działkę na podzamczu zabrałeś kobicie jedyne słuszne zajęcie, mianowicie grzebanie w ziemi. Teraz wieść gminna niesie, że się bidula na tarasach pokazuje i co bardziej kasiastemu swoje wdzięki proponuje. Zobacz jakie życie jest przewrotne. Ty siedziesz w internetach i piszesz bzdury a ona w najlepsze korzysta z życia. Zawsze twierdziłam, że baby lepiej dostosowują się do otaczającej rzeczywistości i wspaniale wykorzstują to co im los i natura dała :-)

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (20)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!