niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Przed wojskiem można się obronić

  Edytuj ten wpis

Opór na terenach okupowanych, system obronności państwa, kształtowanie społecznego wsparcia sił zbrojnych. To tylko wybrane zagadnienia, które już niebawem będą poznawać studenci.

Wszystko już jest uzgodnione, zajęcia z przysposobienia obronnego mają się rozpocząć od przyszłego semestru. Obejmą studentów drugiego roku studiów magisterskich i zawodowych. Mają w nich uczestniczyć nie tylko studenci, ale też studentki.
– Zajęcia nie będą obowiązkowe. Student, który zaliczy zajęcia z przysposobienia obronnego, po skończeniu uczelni nie będzie już powoływany do wojska– wyjaśnia Małgorzata Szelewicka, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu.
Obowiązkową, półroczną służbę wojskową dla absolwentów studiów wprowadzono na początku lat dziewięćdziesiątych. Jednak od dwóch lat pobór magistrów jest zawieszony ze względu na brak funduszy. Po co więc dodatkowe zajęcia z przysposobienia obronnego?
– Student będzie miał wybór: albo zaliczy przysposobienie obronne na studiach, albo będzie odbywał trzymiesięczną służbę po ich zakończeniu – mówi płk Adam Stasiński z Oddziału Współpracy z Mediami Ministerstwa Obrony Narodowej.
Perspektywa wznowienia poboru budzi niepokój wśród studentów starszych roczników, którzy nie będą mogli odbyć przeszkolenia wojskowego na studiach.
– Najbardziej zainteresowani przysposobieniem obronnym są studenci, którzy już kończą studia. Dla nich perspektywa służby wojskowej jest najbliższa, a wiadomo, że każdy chce jej uniknąć, bo to strata czasu – przyznaje Paweł Świderski, przewodniczący samorządu studenckiego KUL. Czy ich obawy są uzasadnione?
– Pobór do wojska absolwentów studiów był do tej pory trzykrotnie zawieszany rozporządzeniem ministra. Czy tak będzie także w przyszłym roku trudno w tej chwili powiedzieć – mówi płk Stasiński. Wiadomo na pewno, jak będzie wyglądać nauka przysposobienia obronnego. – Przedmiot będzie realizowany w trybie eksternistycznym. Na wakacjach organizowane będą kilkutygodniowe praktyki – mówi Grażyna Jeżewska, prorektor ds. studenckich i dydaktyki Akademii Rolniczej w Lublinie. Po zakończeniu szkolenia studenci otrzymają wpis do indeksu, jednak nie będzie on liczony do średniej na dyplomie. Do dwudziestego listopada uczelnie mają zarejestrować studentów, którzy chcą odbyć przeszkolenie wojskowe w przyszłym semestrze.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!