Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 października 2013 r.
21:58
Edytuj ten wpis

Przedsiębiorco, nie daj się złapać na wpis. Uwaga na naciągaczy

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
0 58 A A
Pani Aneta z Lublina dostała taką propozycję: albo zapłaci 157,60 zł, albo jej firma nie zostanie wp
Pani Aneta z Lublina dostała taką propozycję: albo zapłaci 157,60 zł, albo jej firma nie zostanie wp

Prywatne firmy naciągają początkujących przedsiębiorców na płatne wpisy do rejestrów gospodarczych. Tymczasem, oficjalna ewidencja jest bezpłatna i dostępna dla każdego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Taka przygoda przydarzyła się pani Anecie spod Lublina. Gdy tylko zarejestrowała swoją firmę, znalazła się w państwowej, oficjalnej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Niedługo później otrzymała list polecony wysłany z Łodzi przez Centralny Rejestr Firm i Działalności Gospodarczych z siedzibą przy al. Solidarności w Warszawie. Pani Aneta przeczytała w nim, że CRFiDG jest bazą danych o podmiotach gospodarczych, a jeśli nie zapłaci 157,60 zł jej firma nie zostanie wpisana do bazy. Do listu dołączony był druczek opłaty.

– Pismo do złudzenia przypomina urzędową korespondencję i sugeruje, że wpis jest obowiązkowy. W dodatku, podali termin zapłaty, z którego wynikało, że już minął. Bardzo sprytne zagranie – opowiada mąż pani Anety.

Pani Aneta nie zapłaciła. Ostrzegł ją pracownik banku, który słyszał o firmach każących sobie płacić za umieszczenie firmy w internetowych rejestrach.
CRFiDG udostępnia w Internecie utworzony przez siebie rejestr (twierdzi, że to dobra reklama i szansa na znalezienie kontrahenta lub poznanie konkurencji). Z Lubelskiego jest tam 19 firm.

– Dałam się podejść. Jak się zakłada działalność gospodarczą, to jest dużo rzeczy do ogarnięcia. Dostałam od nich pismo i odruchowo zapłaciłam. Dopiero potem wczytałam się i zauważyłam, że coś nie gra. Zawiadomiłam policję, ale nie wiem, czy coś z tym zrobią – mówi nam właścicielka jednej z firm, która działalność założyła we wrześniu.

– Takie "wezwania” najlepiej wyrzucić do kosza. To żerowanie na ludzkiej naiwności. Do nas kilka razy zgłaszali się przedsiębiorcy, którzy dali się naciągnąć – przyznaje Andrzej Michalik z referatu informacji i obsługi przedsiębiorców w Urzędzie Miasta Lublin. Przypomina, że wpisy, zmiany, zawieszenie czy zakończenie działalności gospodarczej są dla osób fizycznych bezpłatne.

Przed współpracą z komercyjnymi rejestrami przestrzega też Ministerstwo Gospodarki. Do prokuratury trafiło już kilkadziesiąt zawiadomień wysłanych przez ten resort w sprawie wyłudzenia pieniędzy od przedsiębiorców.

Z CRFiDG można się skontaktować tylko e-mailowo. Wczoraj na nasze pytania nikt nie odpowiedział.

Komentarze 58

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 lipca 2017 o 11:45
Teraz KRAJOWY REJESTR DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZYCH rozsyła swoje pisma i chcą 500 zł, oczywiście pojawia się magiczne słowo "fakultatywna" opłata . Pismo wygląda na urzędowe i powołują się na mnóstwo artykułów ale przecież to jawna chęć wyłudzenia
Avatar
a / 15 kwietnia 2017 o 12:55
centralny rejestr działalności gospodarczych i firm ...... adres strony: ***crdgif.pl/index/kontakt zadnego tel, nazwiska nic..., po nip wyciag z krs z danymi..: ******krs-online.com.pl/crpidg-sp-z-o-o-krs-6857841.html tam są już dane, wpisując je do wyszukiwarek i do krs-u można zobaczyć ile firm jest założone na te dane.. upodabniają się w pismach do urzędowych sugerując że bez wpłaty na konto (91 1090 2705 0000 0001 3430 8099) działalność nie będzie wpisana do crdgif który nazwą i skrótem bardzo przypomina ceidg.. - to powinno być podstawą dla  organów ścigania pismo nadane przesyłką niestemplowaną (umowa z pocztą polską s.a. id 344382/w)
centralny rejestr działalności gospodarczych i firm ...... adres strony: ***crdgif.pl/index/kontakt zadnego tel, nazwiska nic..., po nip wyciag z krs z danymi..: ******krs-online.com.pl/crpidg-sp-z-o-o-krs-6857841.html tam są już dane, wpisując je do wyszukiwarek i do krs-u można zobaczyć ile firm jest założone na te dane.. upodabniają się w pismach do urzędowych sugerując że bez wpłaty na konto (91 1090 2705 0000 0001 3430 8099) działalność nie będzie wpisana do crdgif który nazwą i skrótem bardzo przypomina ceidg.. - to powinno b... rozwiń
Avatar
pw / 21 stycznia 2017 o 13:08
teraz są jeszcze jacyś nowi. nazywa się to jakoś centralna ewidencja działalności gospodarczych i firm. ci akurat chcą 295 zł. ktoś pewnie się na to złapie. na wielu stronach o tym piszą. tutaj m.in. widziałem ***jakzrozumiecprawnika.pl/uwaga-pisma-wzywajace-zaplaty-wpis-rejestru-firm/   
Avatar
Gość / 14 grudnia 2016 o 18:08
Dzis dostalam takie pismo i pod razu cos mi nie pasowalo.Tresc taka sama jak inni pisza.Nr konta 75 1090 2705 0000 0001 3342 1225 kwota 295 zl.Jak to mozliwe ze tacy oszusci dzialaja?Czy po nr konta nie mozna ich namierzyc?Pismo dostalam 14.12 16 a wplate mam dokonac do 13 go,taki termin zeby ktos sie przestraszyl ze jest juz spozniony i szybko zaplaci.Jak dlugo jeszcze tak beda naciagac?Skad wszystkie dane z adresem?
Avatar
Gość / 5 grudnia 2016 o 19:14
dziś dostałem podobne pismo o zapłatę 295 zł na nr konta 31 105014611000009228353067 ciekawe co na to panowie z wydziału d/s przestępstw gospodarczych. Według mnie nawet to że wzywaja do fakultatywnej czyli nie obowiązkowej wpłaty nie powinno ich uwalniać od odpowiedzialności za usiłowanie wyłudzenia pieniędzy.Jutro powiadamiam policję i prokuraturę.
Avatar
Gość / 7 listopada 2016 o 15:35
Dzisiaj otrzymałam pismo z załączonym dowodem wpłaty i nr konta 87 1140 2004 0000 3302 7640 2936, termin zapłaty 14.11.2016r. Kwota bagatela 295,- zł. Od razu stwierdziłam że to jakieś oszustwo. Prowadzę działalność już 10 lat i teraz mam jakby znowu się zarejestrować. Panowie nie że mną te numery. Ale skąd mają wsxystkie dane, adres, nr NIP i Region.
Avatar
Deb0308el / 11 października 2016 o 13:26
Czy ktoś ma inne pomysły podjęcia tematu? Deb0308 - Czytaj naszą stronę:
Avatar
Gość / 3 października 2016 o 15:29
Ja tez dostałam 290 zlotych nr konta 2812403073111001089414377 numery kont sa rozne. Adres Al. erozolimskie 96 Warszawa
Avatar
andrzej / 22 września 2016 o 14:28
CRPiDG nowa odsłona  oszusta tym razem kwota 290zł nr konta 95194010763170601800000000
Avatar
Gość / 19 sierpnia 2016 o 09:56
UWAGA NA NOWY NR TYCH BANDYTÓW , KTÓRZY USIŁUJĄ NACIĄGAĆ LUDZI TO NR 15 1020 33520000 1202 0226 7771
Avatar
Gość / 13 lipca 2017 o 11:45
Teraz KRAJOWY REJESTR DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZYCH rozsyła swoje pisma i chcą 500 zł, oczywiście pojawia się magiczne słowo "fakultatywna" opłata . Pismo wygląda na urzędowe i powołują się na mnóstwo artykułów ale przecież to jawna chęć wyłudzenia
Avatar
a / 15 kwietnia 2017 o 12:55
centralny rejestr działalności gospodarczych i firm ...... adres strony: ***crdgif.pl/index/kontakt zadnego tel, nazwiska nic..., po nip wyciag z krs z danymi..: ******krs-online.com.pl/crpidg-sp-z-o-o-krs-6857841.html tam są już dane, wpisując je do wyszukiwarek i do krs-u można zobaczyć ile firm jest założone na te dane.. upodabniają się w pismach do urzędowych sugerując że bez wpłaty na konto (91 1090 2705 0000 0001 3430 8099) działalność nie będzie wpisana do crdgif który nazwą i skrótem bardzo przypomina ceidg.. - to powinno być podstawą dla  organów ścigania pismo nadane przesyłką niestemplowaną (umowa z pocztą polską s.a. id 344382/w)
centralny rejestr działalności gospodarczych i firm ...... adres strony: ***crdgif.pl/index/kontakt zadnego tel, nazwiska nic..., po nip wyciag z krs z danymi..: ******krs-online.com.pl/crpidg-sp-z-o-o-krs-6857841.html tam są już dane, wpisując je do wyszukiwarek i do krs-u można zobaczyć ile firm jest założone na te dane.. upodabniają się w pismach do urzędowych sugerując że bez wpłaty na konto (91 1090 2705 0000 0001 3430 8099) działalność nie będzie wpisana do crdgif który nazwą i skrótem bardzo przypomina ceidg.. - to powinno b... rozwiń
Avatar
pw / 21 stycznia 2017 o 13:08
teraz są jeszcze jacyś nowi. nazywa się to jakoś centralna ewidencja działalności gospodarczych i firm. ci akurat chcą 295 zł. ktoś pewnie się na to złapie. na wielu stronach o tym piszą. tutaj m.in. widziałem ***jakzrozumiecprawnika.pl/uwaga-pisma-wzywajace-zaplaty-wpis-rejestru-firm/   
Avatar
Gość / 14 grudnia 2016 o 18:08
Dzis dostalam takie pismo i pod razu cos mi nie pasowalo.Tresc taka sama jak inni pisza.Nr konta 75 1090 2705 0000 0001 3342 1225 kwota 295 zl.Jak to mozliwe ze tacy oszusci dzialaja?Czy po nr konta nie mozna ich namierzyc?Pismo dostalam 14.12 16 a wplate mam dokonac do 13 go,taki termin zeby ktos sie przestraszyl ze jest juz spozniony i szybko zaplaci.Jak dlugo jeszcze tak beda naciagac?Skad wszystkie dane z adresem?
Avatar
Gość / 5 grudnia 2016 o 19:14
dziś dostałem podobne pismo o zapłatę 295 zł na nr konta 31 105014611000009228353067 ciekawe co na to panowie z wydziału d/s przestępstw gospodarczych. Według mnie nawet to że wzywaja do fakultatywnej czyli nie obowiązkowej wpłaty nie powinno ich uwalniać od odpowiedzialności za usiłowanie wyłudzenia pieniędzy.Jutro powiadamiam policję i prokuraturę.
Avatar
Gość / 7 listopada 2016 o 15:35
Dzisiaj otrzymałam pismo z załączonym dowodem wpłaty i nr konta 87 1140 2004 0000 3302 7640 2936, termin zapłaty 14.11.2016r. Kwota bagatela 295,- zł. Od razu stwierdziłam że to jakieś oszustwo. Prowadzę działalność już 10 lat i teraz mam jakby znowu się zarejestrować. Panowie nie że mną te numery. Ale skąd mają wsxystkie dane, adres, nr NIP i Region.
Avatar
Deb0308el / 11 października 2016 o 13:26
Czy ktoś ma inne pomysły podjęcia tematu? Deb0308 - Czytaj naszą stronę:
Avatar
Gość / 3 października 2016 o 15:29
Ja tez dostałam 290 zlotych nr konta 2812403073111001089414377 numery kont sa rozne. Adres Al. erozolimskie 96 Warszawa
Avatar
andrzej / 22 września 2016 o 14:28
CRPiDG nowa odsłona  oszusta tym razem kwota 290zł nr konta 95194010763170601800000000
Avatar
Gość / 19 sierpnia 2016 o 09:56
UWAGA NA NOWY NR TYCH BANDYTÓW , KTÓRZY USIŁUJĄ NACIĄGAĆ LUDZI TO NR 15 1020 33520000 1202 0226 7771
Zobacz wszystkie komentarze 58

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2018 r. 0 0

Rząd obiecuje 22 nowe mosty. Jeden ma powstać w woj. lubelskim [lokalizacje]
galeria

Rząd obiecuje 22 nowe mosty. Jeden ma powstać w woj. lubelskim [lokalizacje] 9 10

W ciągu najbliższych lat zaproponujemy program budowy 22 mostów na Wiśle, Odrze, Bugu, Narwi, Pilicy, Warcie i w wielu miejscach Polski – poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Znamy lokalizacje nowych mostów.

Puławy: Lista miejskich zadań do przeglądu

Puławy: Lista miejskich zadań do przeglądu 3 0

Puławscy radni w czwartek przyjmą raport o wykonaniu Programu Zamierzeń Inwestycyjnych. To dokument mówiący o tym, które z dziesiątek zaplanowanych zadań zostały już wykonane, a na które nadal czekamy. Wśród tych ostatnich jest m.in. przedłużenie ul. Powiśle, czy montaż windy w ratuszu.

Przemytnicy stracili 475 podrabianych kurtek. Ale ubrania się nie zmarnują

Przemytnicy stracili 475 podrabianych kurtek. Ale ubrania się nie zmarnują 21 1

Podrobione kurtki trafią do podopiecznych lubelskiego Polskiego Czerwonego Krzyża. Celnicy z Małaszewicz odebrali je przemytnikom.

Lublin: Skradziono wózek inwalidzki, rodzina prosi o pomoc

Lublin: Skradziono wózek inwalidzki, rodzina prosi o pomoc 30 2

Elektryczny wózek inwalidzki został skradziony z klatki bloku przy ul. Skautów w Lublinie.

Karczemna awantura, szarpanie i wyzwiska na przyjęciu komunijnym. O co poszło?
galeria
film

Karczemna awantura, szarpanie i wyzwiska na przyjęciu komunijnym. O co poszło? 64 12

Poszło o rosół, który ponoć miał być nieświeży. Do tego nie wszyscy mieli dostać drugie danie. Przyjęcie komunijne w restauracji „Krokus” w Chełmie zakończyło się karczemną awanturą, szarpaniem i wyzwiskami. Sprawą zajęła się policja i prokuratura.

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków 32 2

Strażacy kilkanaście razy interweniowali po burzach, które przechodzą nad woj. lubelskim.

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu
25 maja 2018, 17:00

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 25 maja o godz. 17 w Galerii w Pasażu (Pracownie Kultury Tatary, ul. Hutnicza 28A) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Grupy Twórczej pod tytułem Pasja tworzenia.

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują?
galeria

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują? 49 13

W sobotę pierwsi lokatorzy dostaną klucze do Mieszkań Plus. A wręczać je będzie premier Mateusz Morawiecki. Tyle że lokale są w stanie deweloperskim i trzeba jeszcze grubych tysięcy, żeby w nich zamieszkać.

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży
galeria
film

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży 45 0

Dziś zaczęła się sprzedaż biletów na koncert POP Arena, którego główną gwiazdą będzie Alvaro Soler, przed którym wystąpi grupa Alphaville.

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal 5 0

PGNIG SUPERLIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH Po raz szósty w historii Azoty Puławy zagrają o trzecie miejsce mistrzostw Polski. Zmierzą się z rewelacyjną Gwardią Opole

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego
25 maja 2018, 19:00

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego 1 0

Co Gdzie Kiedy. Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na finałowy koncert 22. edycji Forum Lutosławskiego MOST. W piątek, 25 maja o godz. 19 na scenie Filharmonii wystąpią Robert Kabara, Kamil Tomanek i Aleksandra Ohar.

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat 0 0

Poniedziałkowe losowanie (21.05.2018) Ekstra Pensji okazało się szczęśliwe dla osoby, która kupiła zakład tej gry w punkcie LOTTO przy ulicy Kopernika 4 w Pucku (woj. pomorskie).

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje
galeria
film

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje 410 13

24 czerwca uruchomione ma być niedzielne połączenie kolejowe z Lublina do Włodawy przez Okuninkę. Pociąg ma kursować do ostatniej niedzieli sierpnia włącznie.

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej 8 12

Końcówka sezonu zapowiada się niezwykle ciekawie. W walce o awans faworytami są: Resovia, KSZO i Motor. Temu tercetowi szyki może jeszcze pokrzyżować Chełmianka. Biało-zieloni w najbliższą sobotę zmierzą się w derbach z lubelskim klubem. Gospodarze spodziewają się tłumów na meczu, dlatego apelują o wcześniejszy zakup biletu

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!